REKLAMA

Johnson zrezygnował z groźby brexitu bez umowy

2019-11-02 17:35
publikacja
2019-11-02 17:35

Brytyjski premier Boris Johnson zrezygnował z umieszczenia groźby brexitu bez umowy w programie Partii Konserwatywnej na zaplanowane na 12 grudnia wybory, co ma przyciągnąć do torysów centrowych wyborców - poinformował w sobotę dziennik "The Times".

/ Reuters

Według gazety manifest wyborczy premiera skoncentruje się na "natychmiastowym załatwieniu brexitu" poprzez przeforsowanie w Izbie Gmin "fantastycznego" porozumienia z UE, jak tylko posłowie wrócą do pracy. Podejście to kontrastuje z wcześniejszą obietnicą Johnsona, że 31 października Wielka Brytania opuści Wspólnotę z umową lub bez niej.

Jak pisze "The Times", konserwatyści wierzą, że zawarte przez Johnsona porozumienie z UE może przyciągnąć do nich część wyborców Liberalnych Demokratów, którzy mają poważne obawy co do skutków ewentualnego drugiego referendum w sprawie brexitu.

Nicky Morgan, ustępująca minister kultury, w wypowiedzi dla "Timesa" wskazała wprost: "Jeśli zagłosujecie w tych wyborach na konserwatystów, zagłosujecie za wyjściem z tym porozumieniem; wyjście bez porozumienia zostało faktycznie zdjęte ze stołu".

"The Times" ujawnia również inne szczegóły programu wyborczego konserwatystów, który zostanie przedstawiony prawdopodobnie dopiero za dwa tygodnie. Według gazety nie będzie w nim zobowiązania do przestrzegania reguły budżetowej, zgodnie z którą deficyt nie może przekraczać 2 proc. PKB. Da to ministrowi finansów Sajidowi Javidowi dość dużą elastyczność w kwestii wydawania środków z budżetu.

W programie ma się znaleźć także zobowiązanie do zamrożenia akcyzy na paliwo, utrzymania darmowej opieki przedszkolnej dla trzy- i czterolatków, podniesienia z 50 do 80 tys. funtów progu dochodowego, od którego obowiązuje najwyższa, 40-procentowa stawka podatkowa, a także obietnica zatrudnienia dodatkowych 25 tys. policjantów. Program wyborczy ma kłaść duży nacisk na prawo i porządek, a minister spraw wewnętrznych Priti Patel ma być jedną z kluczowych postaci w kampanii wyborczej.

Według źródeł "The Times" manifest wyborczy konserwatystów ma być krótszy i bardziej przejrzysty niż w 2017 r., kiedy jego zawisłość przyczyniła się do słabego wyniku kierowanej wówczas przez Theresę May partii. Motywem przewodnim ma być teraz zmniejszenie kosztów utrzymania.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński 

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
tomi44g
Pytanie czy Ci którzy by chcieli zagłosować na Lib Dem uwierzą w takie zapewnienie i zagłosują na nich. W Wielkiej Brytanii są jednomandatowe okręgi i np. w tym co mieszkam od 70 zawsze wygrywali konserwatyści. Raz z poparciem większym raz z mniejszym ale ciagle okręg głosuje na tych samych. Są tez okręgi gdzie konserwatyści Pytanie czy Ci którzy by chcieli zagłosować na Lib Dem uwierzą w takie zapewnienie i zagłosują na nich. W Wielkiej Brytanii są jednomandatowe okręgi i np. w tym co mieszkam od 70 zawsze wygrywali konserwatyści. Raz z poparciem większym raz z mniejszym ale ciagle okręg głosuje na tych samych. Są tez okręgi gdzie konserwatyści nigdy nie wygrali. Jest więc możliwe że parlament po wyborach owszem będzie nowy ale znowu nie będą mieli większości na zatwierdzenie wynegocjowanej umowy.
1as
Nie dojdzie do brexitu. Zobaczycie. Kolejne buńczuczne obietnice wyjścia i krolejne "ostateczne najostateczniejsze" terminy upadają. Nikt tego nie udźwignie, będą kolejne kłody, tj. uzgodnienia, umowy, traktaty, pertraktacje...aż zapomną o słowie brexit.
zan
Z UE trudniej wyjść niż z ZSRR. Ciekawe, że Francuzi w referendum byli przeciw traktatowi lizbońskiemu i po prostu ich głos zignorowano. Brytyjczyków też bierze się na przeczekanie. Demokracja "komisarzy" ludowych. Jeszcze wam oni pokażą prawdziwe oblicze. Nawet najgłupszy leming Z UE trudniej wyjść niż z ZSRR. Ciekawe, że Francuzi w referendum byli przeciw traktatowi lizbońskiemu i po prostu ich głos zignorowano. Brytyjczyków też bierze się na przeczekanie. Demokracja "komisarzy" ludowych. Jeszcze wam oni pokażą prawdziwe oblicze. Nawet najgłupszy leming zapłącze.

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki