REKLAMA

Jest wniosek o zwołanie w trybie pilnym sesji Rady Warszawy. Chodzi o tzw. uchwałę śmieciową

2020-11-24 12:20
publikacja
2020-11-24 12:20
fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Wystąpiliśmy o zwołanie w trybie pilnym sesji Rady Warszawy, na której radni zdecydują o wprowadzeniu zmian w związku z zastrzeżeniami Regionalnej Izby Obrachunkowej dotyczącymi tzw. uchwały śmieciowej - poinformowała rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

"Wystąpiliśmy jako @warszawa o zwołanie w trybie pilnym sesji Rady Warszawy, na której radni zdecydują o wprowadzeniu zmian w związku z zastrzeżeniami RIO. Dotyczą one jedynie sposobu obliczenia zużycia wody, a dokładnie dokumentu, z którego mieszkaniec może brać dane" - czytamy we wpisie Gałeckiej. "Warszawa dała dowolność, RIO wskazało, że należy wskazać konkretny dokument. RIO nie zakwestionowało stawki czy sposobu naliczania opłat za śmieci" - dodała.

W połowie października Rada Warszawy przyjęła uchwałę dotyczącą zmian związanych z gospodarowaniem odpadami.

Zmiany zakładają, że miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie naliczana według średniego zużycia wody z sześciu kolejnych miesięcy z ostatniego roku. Jeśli w nieruchomości nie ma wodomierza, albo nieruchomość nie jest podłączona do sieci wodociągowej lub nie ma danych za zużycie wody za okres sześciu kolejnych miesięcy, stawka naliczana będzie według określonego wzoru: liczba mieszkańców x 4m3 wody x 12,73 zł.

"Ryczałt 4m3/osobę to zbliżone, średnie miesięczne zużycie wody w Warszawie, według danych Głównego Urzędu Statystycznego" - wskazywał ratusz.

Zmiana taryfy miała wejść w życie 1 grudnia 2020. W uchwale Kolegium RIO z 17 listopada stwierdzono jednak częściową nieważność przyjętych przez Radę Miasta przepisów. Kolegium Izby zwróciło uwagę, że powinna ona była jednoznacznie określić, co jest źródłem informacji o ilości zużytej wody w konkretnych sytuacjach. "Przykładowo, w jakiej sytuacji źródłem informacji o ilości zużytej wody jest faktura, a w jakiej - odczyt z wodomierza" - wskazano.

Zdaniem RIO, dotychczasowa regulacja jest nieprecyzyjna i niejasna. "Rada Miasta Stołecznego Warszawy nie wypełniła zatem nałożonego na nią ustawowego obowiązku określenia zasad ustalania ilości zużytej wody na potrzeby ustalania wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnym" - czytamy w dokumencie.

Pytany o zastrzeżenia RIO i możliwe opóźnienie wejścia w życie przepisów, prezydent Rafał Trzaskowski mówił w ubiegłym tygodniu, że możliwe jest "maksymalnie miesięczne opóźnienie".(PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

sno/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ustawa śmieciowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki