REKLAMA

Jest wniosek o egzekucję komorniczą wobec koncernu Ringier Axel Springer

2020-10-14 14:24
publikacja
2020-10-14 14:24
Jest wniosek o egzekucję komorniczą wobec koncernu Ringier Axel Springer
Jest wniosek o egzekucję komorniczą wobec koncernu Ringier Axel Springer
fot. Tomasz Hamrat / / FORUM

Janusz Fatyga działacz opozycji antykomunistycznej - któremu tydzień temu prawomocnym wyrokiem zasądzono zadośćuczynienie od wydawcy Fakt24.pl - nie otrzymał go. Złożył wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej - poinformowała PAP Reduta Dobrego Imienia, wspierająca prawnie Fatygę.

Fotografia Janusza Fatygi została bezprawnie wykorzystana do ilustracji jednego z tekstów na portalu Fakt24.pl. Pozew przeciwko Fakt24.pl dotyczył artykułu pt. "Skandal. Ogromne emerytury stalinowskich sędziów" z 2016 r., który w głównej mierze opowiadał o Henryku Kostrzewie - określanym mianem "zbrodniarza komunistycznego" generale brygady Wojska Polskiego, naczelnym prokuratorze wojskowym - zastępcy prokuratora generalnego w latach 1984-90 i zastępcy członka Trybunału Stanu w latach 1985-89.

Treść artykułu dotyczyła Kostrzewy, ale zdjęcie umieszczone tuż pod tytułem, przedstawiało Janusza Fatygę. W związku z naruszeniem swoich dóbr osobistych działacz ten pozwał koncern Ringier Axel Springer, czyli wydawcę serwisu Fakt24.pl, w którym ukazała się ta publikacja.

6 października krakowski sąd apelacyjny wydał w tej sprawie prawomocny wyrok. Zobowiązał pozwanego do publikacji przeprosin na swojej stronie internetowej przez okres jednego miesiąca. Ponadto nakazał zapłacenie Fatydze 25 tys. zł zadośćuczynienia.

"Według rozstrzygnięcia sądu wyrok miał zostać wykonany najdalej w ciągu siedmiu dni od jego uprawomocnienia. Złożyliśmy wniosek o klauzulę wykonalności. W tej chwili czekamy na przesłanie nam wyroku wraz z klauzulą wykonalności, celem wyegzekwowania należności pieniężnych przez komornika" - powiedziała PAP dr Monika Brzozowska-Pasieka, reprezentująca Janusza Fatygę.

W środę Reduta Dobrego Imienia poinformowała PAP, że "Ringier Axel Springer nie wykonał wyroku sądowego. Janusz Fatyga siedemdziesięciosiedmioletni zasłużony działacz opozycji antykomunistycznej, który tydzień temu wygrał w prawomocnym wyroku sądowym z wydawcą Fakt24.pl nadal nie otrzymał zadośćuczynienia. W związku z tym, w porozumieniu z Redutą Dobrego Imienia, która wspiera prawnie Fatygę, postanowił niezwłocznie złożyć wniosek o klauzulę wykonalności celem wyegzekwowania zadośćuczynienia przez komornika".

Janusz Fatyga to m.in. od 1977 r. uczestnik Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela i doradca prawny MKZ oraz Zarządu Regionu "Solidarności" Ziemi Łódzkiej. Od 1981 r. współorganizator łódzkich struktur KPN. Był inwigilowany przez SB do 1990 r. Za swoje poglądy był przez blisko rok internowany. W wolnej Polsce otrzymał m.in. Krzyż Wolności i Solidarności oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. (PAP)

Autor: Olga Łozińska

oloz/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
pazdzioch_indastries
Gadowski też z tymi żmijami walczy i jest na dobrej drodze do wygrania sprawy.
wiktoria007
Bankierze, nie idźcie tą drogą. Tytuł i treść artykułu wprowadzają w błąd. "Jest wniosek o egzekucję komorniczą wobec koncernu Ringier Axel Springer". Nie ma żadnego wniosku o egzekucję komorniczą. Jest wniosek o klauzulę wykonalności, którą wydaje sąd. Może to trwać kilka dni lub tygodni. Dopiero Bankierze, nie idźcie tą drogą. Tytuł i treść artykułu wprowadzają w błąd. "Jest wniosek o egzekucję komorniczą wobec koncernu Ringier Axel Springer". Nie ma żadnego wniosku o egzekucję komorniczą. Jest wniosek o klauzulę wykonalności, którą wydaje sąd. Może to trwać kilka dni lub tygodni. Dopiero z tym dokumentem można złożyć wniosek o egzekucję komorniczą.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki