REKLAMA
PILNE

Jeronimo Martins planuje zainwestować w 2019 roku 700-750 mln euro

2019-02-27 19:58
publikacja
2019-02-27 19:58

Jeronimo Martins planuje zainwestować w 2019 roku 700-750 mln euro m. in. w rozbudowę sieci Biedronka, Hebe, Pingo Doce i Ara - poinformowała spółka w raporcie. Grupa chce wypłacić 204,2 mln euro dywidendy, czyli 0,325 euro na akcję brutto.

fot. / / Biedronka

Inwestycje Jeronimo Martins w 2019 roku mają objąć rozbudowę sieci Biedronka, Hebe, Pingo Doce i Ara, ulepszanie już istniejących sklepów, a także poprawę infrastruktury operacyjnej i logistycznej.

W 2018 r. nakłady inwestycyjne grupy wyniosły 658 mln euro, z czego program inwestycyjny dla Biedronki miał wartość 372 mln euro.

W 2018 roku Biedronka otworzyła 122 sklepy. Netto sieć Biedronki powiększyła się o 77 sklepów i liczyła na koniec 2018 roku 2.900 placówek. Grupa zmodernizowała w 2018 roku 230 sklepów tej sieci.

Jeronimo Martins planuje otwierać w tym roku sklepy Biedronka zarówno w standardowym formacie, jak i takie o mniejszej powierzchni.

"Bazując na dobrych wynikach mniejszych sklepów, Biedronka otworzy około 50 nieco mniejszych placówek i około 100 sklepów (ok. 60 otwarć netto) w najbardziej powszechnym formacie" - napisano.

Sprzedaż w sklepach Biedronki wzrosła w 2018 roku do 11,69 mld euro, co oznacza wzrost rdr w walucie euro o 5,6 proc., a w walucie lokalnej o 5,8 proc. Sprzedaż porównywalna LFL zwiększyła się o 2,7 proc. Wyniki te są zgodne z opublikowanymi w styczniu wstępnymi danymi.

Jak wskazano w raporcie, ograniczenie handlu w niedziele (21 dni handlowych mniej w roku) miało negatywny wpływ na LFL na poziomie ok. 1,3 pkt. proc.

"Biedronka jest dobrze przygotowana, by nadal dostosowywać się do stopniowego wdrażania przepisów o zakazie handlu w niedziele. LFL w 2019 roku będzie jednak pod wpływem braku kolejnych 13 dni handlowych i stłumionej inflacji" - napisano w raporcie.

EBITDA Biedronki wzrosła w 2018 roku o 5,6 proc. i wyniosła 850 mln euro. Marża EBITDA ukształtowała się na poziomie 7,3 proc. i była porównywalna do roku poprzedniego.

Sprzedaż w drogeriach Hebe wyniosła w 2018 roku 207 mln euro, czyli wzrosła w tej walucie o 24,7 proc. Grupa otworzyła w minionym roku 51 nowych placówek Hebe. Na koniec roku sieć liczyła 230 placówek. Plan na ten rok zakłada otwarcie około 50 nowych sklepów.

Sprzedaż grupy Jeronimo Martins wzrosła w 2018 roku o 6,5 proc. do 17,3 mld euro. EBITDA grupy wzrosła w tym czasie o 4,1 proc. do 960 mln euro.

Zysk netto grupy w 2018 roku wyniósł 430 mln euro wobec 413 mln euro rok wcześniej, a zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 401 mln euro, po wzroście o 4,1 proc.

Grupa Jeronimo Martins chce wypłacić 204,2 mln euro dywidendy, czyli 0,325 euro na akcję brutto.

"Zgodnie z obowiązującą polityką dywidendową, Rada Dyrektorów zaproponuje na walnym zgromadzeniu wypłatę dywidendy w wysokości 204,2 mln euro, czyli 0,325 euro na akcję brutto" - napisano w raporcie.

"Proponowana dywidenda da grupie pełną elastyczność w przyspieszeniu planów rozwoju i wykorzystaniu potencjalnych możliwości wzrostu nieorganicznego przy utrzymaniu niskiego poziomu zadłużenia netto" - dodano.

Za 2017 rok spółka wypłaciła akcjonariuszom 0,61 euro dywidendy na akcję.

Jeronimo Martins ocenia, że ten rok będzie wymagający

Grupa Jeronimo Martins ocenia, że ten rok będzie wymagający, biorąc pod uwagę niepewne otoczenie makroekonomiczne i wyzwania w działalności operacyjnej - poinformowała spółka w prezentacji.

Wśród niepewności w otoczeniu makro spółka wymieniła napięcia w handlu międzynarodowym, brexit, wybory do Parlamentu Europejskiego i wybory w Polsce i Portugalii.

Grupa spodziewa się też kontynuacji wyzwań w działalności operacyjnej.

Oczekuje stłumionej inflacji zarówno w Biedronce, jak i Pingo Doce. Wskazuje, że na poziom LFL w Polsce wpływać będzie ubytek 13 dni handlowych w związku z ograniczeniem handlu w niedziele. Spodziewa się dalszej presji na koszty pracy i energii, zwłaszcza w Polsce.

Grupa Jeronimo Martins liczy, że Biedronka utrzyma w tym roku stabilną marżę EBITDA - poinformowali przedstawiciele spółki.

"Jest prawdopodobne, że będziemy w tym roku w stanie utrzymać stabilną marżę EBITDA w sieci Biedronka" - powiedziała podczas czwartkowej telekonferencji Ana Luisa Virginia z biura zarządu Jeronimo Martins.

W 2018 roku EBITDA Biedronki wzrosła o 5,6 proc. i wyniosła 850 mln euro. Marża EBITDA ukształtowała się na poziomie 7,3 proc. i była porównywalna do roku poprzedniego.

Jak poinformowała Virginia, grupa zakłada m.in. aktywne zarządzanie miksem sprzedażowym i marżą oraz ścisłą dyscyplinę kosztową.

Wśród wyzwań na 2019 rok w Polsce spółka wymienia m.in. dalsze ograniczenie zakazu handlu w niedziele (ubytek 13 dni handlowych) i dalszą presję na koszty pracy i energii.

(PAP Biznes)

sar/ asa/ pel/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (8)

dodaj komentarz
h-b
Od 2 dekad zniknęło z rynku w tym kraju już setki tysięcy rodzimych hurtowni ,sklepów,ryneczków, targowisk ,bazarów etc...niestety patrząc na tą coraz większą ekspansję Sieciowego Korpo handlu na naszym rynku pewnie reszta ,która jeszcze pozostała rodzimego handlu nie mając już wyjścia i perspektyw rozwoju pewnie też coraz mocniej Od 2 dekad zniknęło z rynku w tym kraju już setki tysięcy rodzimych hurtowni ,sklepów,ryneczków, targowisk ,bazarów etc...niestety patrząc na tą coraz większą ekspansję Sieciowego Korpo handlu na naszym rynku pewnie reszta ,która jeszcze pozostała rodzimego handlu nie mając już wyjścia i perspektyw rozwoju pewnie też coraz mocniej zacznie zwijać żagle we własnym kraju....Żałosne na Maxa.
jes
Ale po części są sami sobie winni bo mając mały kiosk to chciał mieć dochody na Mercedesa i Rolexa. Czasy się zmieniły. Jeżeli w sklepiku osiedlowym piwo jest droższe niż na stacji benzynowej to kto tu kogo robi w wała?
fakty
Największą siecią spożywczą w Polsce jest Społem, prawie 4000 sklepów, więcej niż biedronka. Sklepy te istniały zanim ktokolwiek słyszał o biedronce. Dlaczego Biedronka odniosła sukces a Społem upada ?
wkupiesila
Co Ty gadasz ? Za Odrą same Aldi i Lidle !
karbinadel
W żadnym innym kraju szajsmarkety nie mają takie pozycji rynkowej jak w Polsce. Polacy chyba po prostu lubią dziadostwo
perel12
Na jakiej giełdzie jest notowana Biedra?
Bo nam wciskają swoje artykuły w Polsce a dywidendę bierze kto inny, nie my!
rekin1986 odpowiada perel12
Lizbona Portugalia skrót giełdowy JMD kurs ok 11 euro za papier
fakty odpowiada perel12
Mogłeś kupić Biedronkę od Świtalskiego, dywidenda zostałaby w Polsce.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki