REKLAMA

Jeden przelew do ZUS-u zamiast na cztery rachunki - prezydent podpisał ustawę

2017-05-19 14:01
publikacja
2017-05-19 14:01

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która pozwala na opłacanie składek przekazywanych do ZUS-u na jeden rachunek, zamiast dotychczasowych czterech - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta na stronie internetowej.

fot. / / YAY Foto

Zmiany przewidują, że każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny rachunek w ZUS-ie, na który będzie przelewał dotychczasowe składki. Teraz są cztery oddzielne rachunki ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego, Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Funduszu Emerytur Pomostowych. Odprowadza na nie składki 6,9 mln płatników.

W 2015 r. dokonano 65 mln wpłat - 21,5 mln wpłat na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, 27 mln na ubezpieczenie zdrowotne, 16,5 mln na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Składki trafiają na rachunek wspólny dla danego funduszu, a w przypadku błędnego identyfikatora zapisanego przy przelewie trzeba prowadzić postępowanie wyjaśniające, od kogo pochodzi dana wpłata.

Reklama

Od stycznia 2016 r. było 281 tys. takich niezidentyfikowanych wpłat na kwotę 328 mln zł i w każdym takim przypadku trzeba było prowadzić postępowanie wyjaśniające. Teraz jeden rachunek będzie przypisany do każdego płatnika. Przez to numer rachunku stanie się nowym identyfikatorem płatnika, nie będzie więc problemu z ustaleniem, czyja to wpłata.

Po otrzymaniu składek, zadaniem ZUS-u, będzie rozdysponowanie środków między poszczególne fundusze oraz ich dysponentów. Będzie to realizowane w oparciu o algorytm podziału wpłaty na określone tytuły. W dalszej kolejności nastąpi zaksięgowanie wyliczonych wartości na koncie płatnika składek.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Nowela przewiduje także m.in. wprowadzenie ułatwień dla płatników składek, jeśli chodzi o wydawanie przez ZUS zaświadczeń o niezaleganiu z wpłatami przez zrównanie - pod względem prawnym - zaświadczeń wydawanych w postaci papierowej i wydruków elektronicznych samodzielnie wygenerowanych przez płatnika z systemów elektronicznych ZUS-u.

Zmiany będą też dotyczyły zasad zaliczania wpłat na koncie - pierwsze będą zaspokajane najstarsze zaległości w składkach.

Nowe przepisy dotyczą także tzw. "outsourcingu pracowniczego". Wprowadzono przepisy mające zmniejszyć obciążenia składkowe przedsiębiorców, którzy skorzystali z takich rozwiązań - przez możliwość przeksięgowania przez ZUS już dokonanych wpłat.

Zmiany przygotowane przez MRPiPS mają wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu, oprócz przepisów dotyczących jednego rachunku, które wejdą w życie 1 października 2017 r., a ZUS będzie miał czas do końca roku na przekazanie nadanych numerów kont płatnikom. Od 1 stycznia 2018 r. składki opłacane będą na jedno konto.

W noweli wprowadzono też zmiany zaproponowane w poselskim projekcie, który dotyczył uchylenia przepisów o obowiązkowej opłacie dodatkowej nakładanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jeśli płatnik spóźni się z opłaceniem składki. Zmiana w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych przygotowana przez Barbarę Bartuś (PiS) wykreśliła z ustawy zapisy jednego z artykułów, który dotyczy nakładania takich opłat przez ZUS. Według niej przepisy obligujące Zakład do nakładania opłaty dodatkowej są niepotrzebne, bo pomimo zawartego w ustawie wyłączenia sytuacji, w której opłata nie przekracza 2 zł, jest bardzo wiele przypadków, w których same koszty przesyłki przekraczają jej wartość.

W ustawie pozostały zasady naliczania odsetek przekazywanych do OFE na rachunek ubezpieczonego, jeśli opóźnienie w przekazaniu składek leżało po stronie ZUS.

pż/ bos/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~Heniek
To nie kombinuj tylko wpłacaj wszystkie składki jak nakazano.
~niepelnosprawny_org
chwala ci PAnie Boze to bardzo dobra zmiana od dawna wyczekiwana, to jest wiekszy wwzrost pkb, mniej biurokracji i mniej czasu na zajmowanie sie rozliczeniami w firmie...
kolejny powód do umacniania złotego...
~Eskimos
Teraz gdy w większości przypadków przelewy są bezpłatne to niech się ugryzie.
~mm
nie płacisz to nie wiesz, od tego roku większość banków wprowadziła opłaty, u mnie na dwóch kontach firmowych są opłaty za przelew do zus, us po 0,80zł/szt
~Do
Tytuł do ubezpieczenia nie ma związku z wpłatą
~Boss
Nie do końca. Jak będziesz wpłacał na jeden rachunek, to każdy grosz niedopłaty od razu może skutkować tym, że nie opłaciło się zdrowotnego, społecznego albo innego. W przypadku gdy masz dla kazdej składki osobny rachunek, to jak nie masz środków to możesz opłacić składkę zdrowotną, a pozostałych nie. W tym drugim przypadku do lekrza Nie do końca. Jak będziesz wpłacał na jeden rachunek, to każdy grosz niedopłaty od razu może skutkować tym, że nie opłaciło się zdrowotnego, społecznego albo innego. W przypadku gdy masz dla kazdej składki osobny rachunek, to jak nie masz środków to możesz opłacić składkę zdrowotną, a pozostałych nie. W tym drugim przypadku do lekrza Cię przyjmą, ale w pierwszym już niekoniecznie.
~aqq odpowiada ~Boss
Też przyjmą, ale za 100 zł.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki