Francja ma nowego premiera

2020-07-03 12:48, akt.2020-07-04 09:16
publikacja
2020-07-03 12:48
aktualizacja
2020-07-04 09:16
Reuters

Prezydent Francji Emmanuel Macron mianował w piątek premierem Jeana Castexa - poinformował Pałac Elizejski. Wcześniej tego dnia przyjął dymisję dotychczasowego szefa rządu Edouarda Philippe'a.

55-letni Castex był odpowiedzialny za przygotowanie planu wyjścia kraju z kwarantanny związanej z epidemią Covid-19. Funkcję pełnomocnika rządu ds. wyjścia z kwarantanny pełnił od 2 kwietnia.

Francuzi nazywają go „panem od wychodzenia z kwarantanny”. Jest politykiem i samorządowcem. Od 2018 roku był merem Prady, w regionie Oksytanii.

Castex był członkiem konserwatywnej partii Republikanie, uchodzi za człowieka byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego. Od 2019 roku pełnił funkcję prezesa Narodowej Agencji Sportu.

W latach 2011–2012 był wiceszefem gabinetu prezydenta Republiki oraz radnym regionu Langwedocja-Roussillon w latach 2010-2015.

Nowy premier Francji ukończył paryski Instytut Studiów Politycznych oraz bardzo prestiżową Krajową Szkołę Administracji (ENA), która od dawna jest kuźnią francuskich kadr politycznych.

Castex był również doradcą w Trybunale Obrachunkowym. Następnie zajmował stanowiska sekretarza generalnego prefektury Vaucluse (1999-2001) oraz prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej Alzacji w latach 2001–2003.

Jest żonaty i ma cztery córki.

Sprawujący urząd premiera od 2017 roku Philippe podał się do dymisji w piątek rano. O przyjęciu dymisji przez prezydenta poinformował Pałac Elizejski.

Po kilku tygodniach konsultacji i spekulacji medialnych, na dwa lata przed upływem swojego mandatu w 2022 roku, prezydent Macron zdecydował o wymianie premiera.

Philippe określany był jako technokrata, który przywiązywał wagę do kwestii dyscypliny budżetowej. Był również zwolennikiem wolniejszego niż prezydent wychodzenia z izolacji sanitarnej.

Kwestiami spornymi na linii premier-prezydent były m.in. szczegóły reformy emerytalnej. Ustawa utknęła jednak w parlamencie z uwagi na epidemię Covid-19.

Philippe był również zwolennikiem podatku paliwowego. Zapowiedź wprowadzenia podatku wywołała protestu ruchu „żółtych kamizelek” w 2018 roku.

Były premier obejmie zapewne funkcję mera Hawru. Rada miasta zbierze się w najbliższą sobotę, aby wybrać mera. Philippe wygrał tam II turę wyborów samorządowych, uzyskując 59 proc. głosów.

Media o nowym premierze: mało nadziei, gdy chodzi o rolę polityczną

Jean Castex, który w piątek został mianowany premierem Francji, chwalony jest w mediach jako człowiek. Nawet przeciwnicy polityczni wysoko oceniają jego całkowite oddanie w służbie kraju, wierność w przyjaźni i doskonałe kontakty ze współpracownikami. Nie wiążą jednak wielkich nadziei, gdy chodzi o jego rolę polityczną.

Przeważa opinia, że Castex będzie jedynie wykonawcą poleceń prezydenta Emmanuela Macrona, który zgodnie z obowiązującym we Francji systemem jest szefem rządu.

W mediach nad Sekwaną wiele mówi się o tym, że Castex, wysokiej rangi urzędnik państwowy, doskonale zna wszystkie niemal gabinety ministerialne, ale on sam jest zapełnienie nieznany.

Dyrektor generalna instytutu badania opinii Odoxa, Celine Bracq, przypomniała w telewizji CNEWS, że dotychczasowy premier "Edouard Philippe też był anonimem, kiedy obejmował urząd premiera". Bracq przywołała wypowiedź b. premiera Jean-Pierre'a Raffarina o tym, że "kwestia tego, że jest się nieznanym, znika po przekroczeniu progu Matignon (siedziby francuskiego premiera)".

"Ażeby zastąpić Edourda Philippe’a, człowieka prawicy, urzędnika wysokiej rangi, radnego i cenionego przez Francuzów, Emmanuel Macron wybrał Jeana Castexa, człowieka prawicy, urzędnika wysokiej rangi, radnego i całkiem nieznanego Francuzom" – zauważa w dzienniku "L’Opinion" Nathalie Segaunes. Dziennikarka tłumaczy ten wybór "wagą polityczną Philippe’a, która po trzech latach stawała się problem dla głowy państwa".

Inni komentatorzy również twierdzą, że prezydent Macron miał dosyć premiera, który jest bardziej popularny niż on sam.

"Gospodarz Pałacu Elizejskiego przekonany jest, że zaciekawienie mediów Jeanem Castexem pomoże w zamknięciu rozdziału Philippe’a" – pisze komentator dziennika "Le Figaro" Guillaume Tabard. Jego zdaniem Castexowi "przypadnie raczej rola sekretarza generalnego rządu, a nie głównodowodzącego generała większości (parlamentarnej)".

"Ta nominacja to połączenie Pałacu Elizejskiego z Matignon, a premier będzie szefem biura, czyli wykonawcą poleceń prezydenta" – ocenia komentator stacji BFM TV Bruno Jeudy.

B. minister, a obecnie eurodeputowana Nadine Morano z centroprawicowej partii Republikanie powiedziała w radiu France Info, że Castex "zdecydował się wejść na pokład Titanica". "Jeśli zmienia się ludzi bez zmienienia linii politycznej, to niczego się nie zmienia" - podsumowała.

Liczni komentatorzy i politycy podkreślają, że wobec kryzysu gospodarczego i społecznego, jaki coraz wyraźniej zapowiada się po kryzysie koronawirusa, najważniejsza i najtrudniejsza jest właśnie linia polityczna.

Rzecznik partii Europa Ekologia Zieloni (EELV) Alain Coulombel skomentował w telewizji CNEWS, że "ważna jest polityka, a nie gadanie". "Czekamy na czyny, ale wątpię, czy się doczekamy, bo jako mer pan Castex nie okazał się czuły na sprawy ekologii. Sceptyczny jestem, gdy chodzi o ekologiczne zaangażowanie tego rządu" - ocenił Coulombel.

"Prezydent chce rządzić sam, po to by przygotować wybory prezydenckie" w 2022 r. - ocenił szef centrowej partii Unia Demokratów i Niezależnych (UDI), Jean-Christophe Lagarde.

Według konstytucji V Republiki Francuskiej premier "definiuje i prowadzi politykę Francji". W rzeczywistości ta rola w największym stopniu przypada prezydentowi. A kiedy premier robi się mimo tego zbyt popularny, prezydent go zmienia - zauważa w sobotę "Le Figaro".

B. doradca b. prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego Henri Gouaino przypomniał w telewizji LCI, że już pierwszy premier V Republiki Michel Debre skarżył się, że ministrowie ignorują go i zwracają się bezpośrednio do generała de Gaulle’a.

Sprawujący urząd premiera od 2017 roku Philippe podał się do dymisji w piątek rano. O przyjęciu dymisji przez prezydenta poinformował Pałac Elizejski. 

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki