REKLAMA

Jarosław Kaczyński spotkał się z premierem Orbanem

2016-01-06 11:45
publikacja
2016-01-06 11:45

Szef PiS Jarosław Kaczyński ma w środę spotkać się z szefem węgierskiego FIDESZ-u i premierem Węgier Viktorem Orbanem - dowiedziała się PAP w kierownictwie PiS.

[Aktualizacja - godz. 18:00]

fot. Irek Dorozanski / / FORUM

Około 6 godzin trwało spotkanie szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego z szefem węgierskiego FIDESZ-u i premierem Węgier Viktorem Orbanem. Politycy spotkali się w środę w Niedzicy (woj. małopolskie).

Spotkanie - jak podaje Tygodnik Podhalański na swojej stronie internetowej - rozpoczęło się ok. godz. 11; zakończyło po godz. 17. Pensjonat, w którym odbyło się spotkanie pierwszy opuścił Orban; niecałe pół godziny później odjechał prezes PiS. Nie udzielali komentarzy mediom.

"Ma to być spotkanie szefów dwóch prawicowych partii - Jarosława Kaczyńskiego z PiS i Viktora Orbana z FIDESZ-u" - mówił PAP polityk PiS jeszcze przed spotkaniem Kaczyński-Orban.

"Budapest Business Journal" podawał na swej stronie internetowej, że szef rządu w Budapeszcie ma przyjechać do Polski na zaproszenie PiS i ma się też spotkać z premier Beatą Szydło. W Niedzicy premier Szydło jednak nie było.

Węgierskie media podkreślały jeszcze przed spotkaniem, że nieznane są tematy rozmów, jakie będą poruszane przez polityków, jednak portal "Hungary Today" zwraca uwagę, że do spotkania ma dojść zaplanowanymi na czwartek rozmowami szefa węgierskiego rządu z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Według portalu Budapeszt i Warszawa mogą rozmawiać nad wspólnym stanowiskiem względem polityki Londynu.

Jednym z kluczowych projektów rządu Camerona jest ograniczenie dostępu do świadczeń społecznych dla obywateli państw Unii Europejskiej w trakcie pierwszych czterech lat pobytu w Wielkiej Brytanii. W grudniu przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedziała się premier Szydło.

Władze Wielkiej Brytanii planują także najpóźniej na 2017 rok referendum w sprawie pozostania tego kraju w Unii Europejskiej.

Ekspert: spotkanie Orban-Kaczyński pomoże zacieśnić relacje z Węgrami

To spotkanie może zacieśnić chłodniejsze ostatnio stosunki polsko-węgierskie. Tak ekspert do spraw Węgier Dominik Hejj komentował w Polskim Radiu 24 prywatną wizytę premierę Viktora Orbana na południu Polski i spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, będą one okazją do nawiązania bliższych relacji. Tym bardziej, że łączy nas stanowisko w sprawie migrantów, a Polska - podobnie jak kiedyś Węgry - staje się "chłopcem do bicia" Unii Europejskiej. Dominik Hejj wskazuje, że w ostatnim czasie stosunki między premierem Orbanem a prezesem Kaczyńskim mogły się ochłodzić, bo planowane rok temu spotkanie między nimi w lutym w ostatniej chwili zostało odwołane w niejasnych okolicznościach.

Ekspert uważa, że nieprzypadkowo po polskiej stronie głównym uczestnikiem spotkania jest premier Kaczyński, a nie premier Beata Szydło. Węgrzy zdają sobie bowiem sprawę, ze to prezes PiS "trzyma ster władzy zarówno prezydenta Dudy, jak i premier Szydło", choć w pierwszych komunikatach tamtejsze media pisały, że uczestnikiem rozmów będzie też szefowa rządu.

Według "Tygodnika Podhalańskiego", Jarosław Kaczyński spotkał się z Viktorem Orbanem w jednym z pensjonatów w Niedzicy w województwie małopolskim. Następnie obaj udali się na miejscowy zamek.

Węgierskie media o prywatnej wizycie Orbana w Polsce

Premier Węgier Wiktor Orban przebywa dziś z prywatną wizytą w Warszawie. Jak zwracają uwagę węgierskie media - szef rządu rozpoczyna serię spotkań z europejskimi sojusznikami, którzy będą dla niego kluczowi w rozpoczynającym się roku.

Mimo iż węgierskie urzędy nie potwierdzają prywatnego wyjazdu Wiktora Orbana do Polski, to jednak portalowi vs.hu udało się potwierdzić, że premier otrzymał zaproszenie od polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Jak czytamy na stronach portalu, poza kwestią wspólnego stanowiska wobec przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, uczestnicy spotkania będą rozmawiać również o aktualnych sprawach obu krajów. Szczególnie ważnym tematem jest stosunek obu państw do kwot, czyli systemu rozdzielania imigrantów między wszystkimi krajami Unii Europejskiej, proponowanego przez Komisję Europejską. Ponieważ stanowiska obu rządów w tej kwestii są zbieżne, Węgrzy liczą na to, iż wzajemna wymiana doświadczeń będzie korzystna dla obu stron.

Jednocześnie węgierskie media przypominają, że wiosną ubiegłego roku Wiktor Orban odrzucił przedwyborcze zaproszenie Jarosława Kaczyńskiego do Polski. Tłumaczą jednak, że zaproponowany przez Polaków termin kolidował z wizytą w Budapeszcie prezydenta Rosji Władimira Putina.

PAP/ tgo/ ale/ abr/ IAR

Źródło:Bankier24
Tematy
Orange Nieruchomości
Orange Nieruchomości
Advertisement

Komentarze (161)

dodaj komentarz
~dziadek_franek
„W polityce zagranicznej nasze pole działania jest na wschodzie – tam możemy być silni. Bezsensownym jest wdawanie się Polski zbyt skwapliwe w stosunki zagraniczne zachodnie dlatego, ponieważ tam nic innego nie może nas czekać, jak tylko włażenie zachodowi w dupę... i bycie w tej dupie obsrywanym.
Józef Piłsudski”

http:
„W polityce zagranicznej nasze pole działania jest na wschodzie – tam możemy być silni. Bezsensownym jest wdawanie się Polski zbyt skwapliwe w stosunki zagraniczne zachodnie dlatego, ponieważ tam nic innego nie może nas czekać, jak tylko włażenie zachodowi w dupę... i bycie w tej dupie obsrywanym.
Józef Piłsudski”

http://jpilsudski.org/artykuly-historyczne-pilsudski/cytaty-jozefa-pilsudskiego
~nik
Spotkał się poseł z premierem Węgier.
P.O. premiera i P.O. prezydenta zostali w domach...
~ula
a tutejsze "lemingi" spala sie z ciekawości o czym byla tam rozmowa.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~seba
No to lewactwo wpadło w furię. A ta jaczejka lewacka z Brukseli (sterowana przez "demokratyczne" Niemcy) główkuje co teraz? Tusk to chyba nie wychodzi (wraz z Schulzem) od Junckera? Takie rzeczy? Kaczyński spotkał się z Orbanem - bez zezwolenia eurokołchozu. No wiecie państwo? Skandal.

-Słowacja Rumunia Bułgaria
No to lewactwo wpadło w furię. A ta jaczejka lewacka z Brukseli (sterowana przez "demokratyczne" Niemcy) główkuje co teraz? Tusk to chyba nie wychodzi (wraz z Schulzem) od Junckera? Takie rzeczy? Kaczyński spotkał się z Orbanem - bez zezwolenia eurokołchozu. No wiecie państwo? Skandal.

-Słowacja Rumunia Bułgaria kraje bałtyckie plus Skandynawia to może być przyszłość Europy jako jedności bo Niemcy będą już kalifatem jak Francja i Holandia
~xRTm odpowiada ~seba
Jaka Skandynawia?? Masz na myśli Kalifat Szwedzki z ich poprawnością polityczną, czy może "miłujących Polaków" Norwegów? O Litwinach też możesz zapomnieć.
W Europie mamy bardzo niewielu przyjaciół.
~seba odpowiada ~xRTm
-Niektórzy, mogą w tym widzieć budowę środkowoeuropejskiej flanki Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.:)))))))

Tak czy tak, Węgry to najlepszy sojusznik Polski, a może jedyny. I vice versa.
https://www.youtube.com/watch?v=FWEWoIjdaSA
~rttyuii odpowiada ~seba
niestety teraz już jedyny....
~fana
Serdeczne pozdrowienia dla Narodu Węgierskiego i naszego gościa.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki