REKLAMA

Jarosińska-Jedynak: Oddajemy Polakom ich pieniądze

2020-01-18 07:01
publikacja
2020-01-18 07:01

Oddajemy Polakom pieniądze i gwarantujemy, że do nich należą - mówi w weekendowym wywiadzie dla "Super Expresu" minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, odnosząc się do projektu ustawy ws. przeniesienia środków z OFE na IKE.

/ fot. Adam Guz / Ministerstwa Finansów

"To mają być środki odkładane na przez ludzi na emeryturę, a nie na czarną godzinę dla polityków" - zaznacza szefowa MFiPR, pytana na łamach "Super Expressu" o cel procedowanej obecnie w parlamencie ustawy, która ma doprowadzić do zlikwidowania OFE i przekazania zgromadzonych tam przez Polaków pieniędzy na ich prywatne konta w IKE.

"Nie ukrywam, że zależy nam na tym, by jak najwięcej osób wybrało IKE" - podkreśla Jarosińska-Jedynak. Dodaje, że to bardziej korzystne rozwiązanie dla oszczędzających, "dlatego w projekcie wskazaliśmy je jako opcję domyślną".

Pytana przez "SE" o to, czy dla osób, które będą chciały przejść do ZUS zostanie przygotowany taki wniosek odpowiada: "określi go rozporządzeniem Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej". Dodaje, że projekt jest już w konsultacjach publicznych. "W momencie wejścia w życie ustawy wzór wniosku będzie dostępny dla zainteresowanych" - wyjaśnia. Dodaje, że "będzie to gotowiec do wypełnienia". Według Jarosińskiej-Jedynak IKE jest szczególnie korzystne dla młodych osób, które do emerytury mają 20, 30, 40 lat. "Bo w dłuższej perspektywie czasowej IKE dadzą nam więcej pieniędzy" - zaznacza. Wyjaśnia, że jeśli chodzi o gwarancje, to indywidualne konta emerytalne, "a właściwie instytucje je prowadzące będą podlegały nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego", a na pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez oszczędzającego środki z IKE będą inwestowane "w coraz bardziej bezpieczne instrumenty finansowe, tak by przyszłego emeryta nie dotknęła żadna strata". (PAP)

maja/ wj/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (69)

dodaj komentarz
trooper
Jakby oddawali pieniądze to bu nie brali 15% lichwiarskiej prowizji klamczuszki.
pazdzioch_indastries
https://www.youtube.com/watch?v=HRJGCSR2ymc
prawnuk
proponuję, by ta pani pożyczyła mi 1.000.000 zł, a ja jej na następny dzień oddam wszystko czyli 850.000 zł.
Tak swoją drogą dlaczego dopłacamy np górnikom do emerytur? a sami sobie nie możemy dopłacić
wsx
O,O,O!!! jaka piękna ideologia prosto od Ojca Derektora!
znawca_inwestor
Partia zamawia. Trolle minusują. Grosiki wpadają. Podatnicy płacą.
ryszard_ochodzki
przy takim systemie jaki mamy każda władza będzie robić szacher macher. Najlepiej nie płacić zusów i kupić za to za młodu mieszkanie bez kredytu, w średnim wieku zacząć kupować złoto i inwestować w dobre spółki trzymające wartość, to jest szansa że emerytura jako tako bedzie
potiomkin
Jeśli wiesz, że ktoś kradnie, to dlaczego nie zgłosisz tego prokuraturze? Jeśli natomiast tylko wydaje ci się, że ktoś kradnie, to zachowaj to do siebie, bo sam możesz zostać oskarżony.
PS. ile ci ukradli tak konkretnie ukradli?
mknowak
Bo ta prokuratura nie przyjmie zgłoszenia......
jarekzbyszek
Oddajemy czy kradniemy. PIS powie prawdę jak się pomyli.
obronca_przebraza
Zawistnicy na dole dają "przepiękny" pokaz zawiści!!!
Głosujecie na PO! To Was wyborców PO charakteryzuje, nienawiść do Polski Polaków, zazdrość, zawiść, to jest to co popycha w dniu wyborów na postawienie krzyżyka na PO.
Koronny argument: ja wychowałem swoje dzieci, nic od państwa nie dostałem!
Zawistnicy na dole dają "przepiękny" pokaz zawiści!!!
Głosujecie na PO! To Was wyborców PO charakteryzuje, nienawiść do Polski Polaków, zazdrość, zawiść, to jest to co popycha w dniu wyborów na postawienie krzyżyka na PO.
Koronny argument: ja wychowałem swoje dzieci, nic od państwa nie dostałem!!
Odpowiadam! Takie mieliście Państwo, które promowało wszystko, co może zaszkodzić Polsce Polakom! Żeby to jednak widzieć trzeba mieć jednak oczy szeroko otwarte i wiedzę czerpać z książek i własnych obserwacji.
Przede wszystkim jednak nie być "młodym, dobrze wykształconym i pochodzić z dużego miasta" do tego kochać Polskę i Polaków! Amen

Powiązane: Reforma OFE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki