Janusz Korwin-Mikke zakłada nową partię

Janusz Korwin-Mikke, do niedawna lider Kongresu Nowej Prawicy, oświadczył w piątek, że opuszcza tę partię; zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu zamierza złożyć do sądu wniosek o zarejestrowanie nowego ugrupowania.


(fot. Krystian Maj / FORUM)

Razem z Korwin-Mikkem odejdzie część dotychczasowych działaczy KNP, m.in. poseł Przemysław Wipler. Negocjacje z obecnym prezesem KNP Michałem Marusikiem trwały jeszcze - w czwartek w nocy, jednak politycy nie doszli do porozumienia, m.in. co do koncepcji dalszego rozszerzania partii.


"Są trzy powody mojego wystąpienia: niestabilność KNP, po drugie - chęć utworzenia takiej +otoczki+ naokoło KNP, szerszego poparcia, a po trzecie sprawy finansowe, gdzie jest groźba, że KNP może nie dostać pieniędzy" - mówił Korwin-Mikke na piątkowej, wspólnej z Marusikiem, konferencji prasowej w Warszawie.

Nawiązał do tego, że PKW zakwestionowała sprawozdanie finansowe KNP; może to oznaczać - jeśli w jesiennych wyborach parlamentarnych ugrupowanie otrzymałoby ponad 3 proc. głosów - utratę subwencji z budżetu.

Korwin-Mikke zaznaczył, że z KNP rozstaje się w zgodzie i że ma z politykami Kongresu wspólne cele. "Jedziemy w tym samym kierunku; moim zdaniem lepiej byłoby jechać jednym samochodem, a nie dwoma. Dlatego ja oferuję od razu, że jeśli KNP zdecyduje się dołączyć (do nowego ugrupowania) ze względów finansowych, czy innych, to przyjmiemy" - podkreślił polityk. Jak dodał, gdyby nowa partia miała kłopoty z zarejestrowaniem się, to "liczy na wzajemność".

Korwin-Mikke dodał, że jest otwarty na środowiska libertariańskie i tych spośród narodowców, którzy nie mają "socjalistycznych poglądów". Liczy też, że obie partie zdobędą większe poparcie niż KNP z jego udziałem.

O tym, że między KNP a Korwin-Mikkem nie ma wrogości zapewniał też Marusik. Przekonywał, że podział wynika z tego, że on sam czuje się lojalny wobec tych, którzy głosowali na KNP "w starym kształcie", bez wprowadzania nowych działaczy. Zadeklarował wsparcie KNP dla Korwin-Mikkego w wyborach prezydenckich.

Marusik podkreślił, że dla niego liczy się przede wszystkim konsolidacja środowisk prawicowych i "wyjście z bagna socjalizmu". Zapewnił, że zamierza współpracować z Korwin-Mikkem w przyszłości. Zaznaczył, że KNP bez niego może przyciągnąć tych wyborców, których rażą kontrowersyjne wypowiedzi polityka.

W piątek rano Korwin-Mikke pisał na Facebooku, że opuszcza partię, bo Marusik "ma złe rozeznanie sytuacji politycznej". Zaznaczył, że w tej sytuacji musi założyć nową partię, "by odrabiać straty"

Marusik został nowym prezesem Kongresu Nowej Prawicy na początku stycznia. Decyzję o zmianie lidera partii podjął w Konwentykl KNP, złożony z kilkunastu członków założycieli. (PAP)

wni/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 ~świr

– Nasza jest Polska tylko! Tylko my – Polacy! Jest tylko jedna racja! I ja! My ją mamy! – Jedna jest racja, lecz ona jest przy nas! – Moja jest tylko racja i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza!

! Odpowiedz
3 1 ~wiwaldii

Dla mnie to wy......l zaj....y kapitalisto !!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
7 9 ~zawiedziony123

KNP strzela sobie w kolano przed wyborami. Głosowałem na Was od zawsze, licząc na minimalną normalność w tym państwie, ale widzę, że to wszystko na nic. Jeśli KNP nie potrafi się zorganizować to znaczy, że tym bardziej nie potrafi zorganizować państwa. Schrzaniliście wszystko tym rozłamem. Do widzenia KNP.

! Odpowiedz
21 7 ~JKM_to_przegryw

Jeśli kapital-naziści czują się tak uciskani, to niech robią sobie prawdziwy wolny rynek - przekrzykująca się hołota na targu z wymianą towar za towar, ewentualnie jakieś złoto. Gimbusy wykształcone na grach komputerowych i cwaniaki wzbogacone na zmianie systemu. Wolny rynek, wolny rynek... Wpierw uczciwie zarób, potem zainwestuj a nie graj w brydża czy pokera, z krótko-lufowym pod stołem tak w razie czego... Gimbaza ma bagno socjalizmu w domu bo rodzice skąpi.... Prawicowość jest sama w sobie kompromitująca. KNP skończy tak samo jak UPR a baranki pójdą za pasterzem...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 11 ~bosman

Kiedy wreszcie nastanie czas, gdy pieniackie, czrwono-czarne i wszystkie inne towarzystwa wzajemnej adoracji przestaną być finansowane z płaconych przez NAS POdatków ? Złodziejska wasz mać !!!

! Odpowiedz
4 18 ~Biedak

On chyba nie chce wejść do sejmu...dopiero co sondaże KNP zaczęły rosnąć a on nową partię zakłada? Nie rozumiem...

! Odpowiedz
2 3 ~PreczPO-PIS-PSL-SLD

ja tu czuję majstersztyk taki jaki robi od dawna PO z PSL. przecież PSL i PO to dwa ziomy. gdyby były jednością nie dali by rady zrobić koalicji a tak trochę Ci trochę tamci i mają większość w sejmie...

! Odpowiedz
14 13 ~obserwator

Korwin zawiodłem sie na Tobie, działaj w KNP i nie pajacuj! jeździj po Polsce i przekonuj do wolnego rynku a reszte zostaw specom w KNP! To da wynik 10% w wyborach parlamentarnych! NIE KOMBINUJ!! Bo znowu uwalisz wszystko! Jaka nowa partia człowieku?! choryś?!

! Odpowiedz
12 15 ~rv

korwin taki sam chytrusek jak reszta politykierki, a gimbaza daje się na niego nabierać

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil