REKLAMA

Jaką sumę ubezpieczenia mieszkania wybrać?

Malwina Wrotniak2011-10-04 13:21redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2011-10-04 13:21
W przypadku ubezpieczeń niezwykle ważne jest odpowiednie ustalenie wysokości sumy gwarancyjnej. To od niej uzależniona będzie wysokość ewentualnego odszkodowania, jakie wypłaci nam zakład ubezpieczeń. Ubezpieczając się należy unikać zarówno tzw. niedoubezpieczenia, jak i nadubezpieczenia.

Niedoubezpieczenie to sytuacja, w której suma ubezpieczenia (a zatem kwota, na jaką ubezpieczamy majątek) jest zbyt niska w stosunku do przedmiotu ubezpieczenia (czyli wartości tego majątku). Do takiej sytuacji dochodzi często z dwóch powodów.

Pierwszym jest błędne oszacowanie, a wskutek tego zaniżenie wartości ubezpieczanego majątku. Wtedy w razie zaistnienia zdarzenia losowego, otrzymane odszkodowanie może się okazać niewystarczające na naprawę lub zakup nowego mienia w miejsce zniszczonego.

Drugi powód to zaniedbanie, którego sami się dopuszczamy. Jeśli dojdzie do zdarzenia losowego i ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie, suma ubezpieczenia automatycznie zostaje pomniejszona o wypłaconą kwotę. To po naszej stronie pozostaje wtedy pamiętanie o podwyższeniu sumy gwarancyjnej. Inaczej przy następnej szkodzie odszkodowanie mogłoby się okazać za niskie w relacji do potrzeb.

Równie niekorzystne jest tzw. nadubezpieczenie, czyli ubezpieczanie mieszkania na wygórowaną kwotę, by zabezpieczyć się na każdą ewentualność. Nie należy zapominać, że za taki spokój ducha przyjdzie nam słono zapłacić. Im większa odpowiedzialność będzie spoczywała po stronie zakładu ubezpieczeń, tym wyższą składkę ubezpieczeniową nam naliczy.

Podstawową zasadą ustalania sumy ubezpieczenia będzie więc racjonalne oszacowanie potrzeb i podług nich ustalenie zakresu odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Malwina Wrotniak, Bankier.pl
Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~kolor
kiedy kupowałem na http://top-ogloszenia.net/Ogloszenia-Nieruchomosci-10 ubezpieczyłem mieszkanie na całą kwotę plus jeszcze 30 000 zł. cenowo nie duża różnica a myślę że warto

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki