Jak zostać policjantem?

Czy praca w policji jest dobrym rozwiązaniem? Na pewno jest to kusząca perspektywa dla młodych osób - bez żadnego wcześniejszego doświadczenia już po pół roku można zarabiać ponad 2000 zł. Do tego dochodzą dodatkowe korzyści: trzynasta pensja, rozbudowany system socjalny czy nabycie praw emerytalnych po 15 latach służby.

Podstawowymi wymaganiami, które musi spełnić każdy kandydat na funkcjonariusza, są:

 • polskie obywatelstwo,
 • nieposzlakowana opinia,
 • brak prawomocnego wyroku sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
 • pełnia praw publicznych,
 • co najmniej średnie wykształcenie,
 • odpowiednia zdolność fizyczna i psychiczna do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej,
 • zachowanie tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
 • osoby podlegające kwalifikacji wojskowej muszą mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Pierwszy krok: złożenie odpowiednich dokumentów

Można to zrobić we wszystkich komendach wojewódzkich policji oraz niektórych miejskich i powiatowych. Warto uprzednio zapoznać się z ogłoszeniami o doborze; podane są tam komendy, które mają wolne etaty. Potrzebne dokumenty to:

 • podanie o przyjęcie do służby w policji skierowane do komendanta wojewódzkiego (stołecznego) policji,
 • wypełniony kwestionariusz osobowy,
 • odręcznie napisany życiorys,
 • kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie oraz kwalifikacje zawodowe,
 • dowód osobisty oraz książeczka wojskowa (do wglądu).

Krok drugi: postępowanie kwalifikacyjne

Test wiedzy składa się z 40 pytań, do wyboru są 4 odpowiedzi, z czego tylko jedna jest poprawna. Pytania dotyczą funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz bezpieczeństwa publicznego. Bazę pytań można naleźć tutaj.

Test z wiedzy nie jest testem selekcyjnym. Każdy kandydat przechodzi dalej, jednak zdobyte punkty są sumowane i decydują o pozycji w ostatecznym rankingu.

test wiedzy - 20%, tj. 40 punktów

Test sprawności fizycznej - aby do niego podejść, potrzebne są:

 • zaświadczenie lekarskie dopuszczające do wykonywania ćwiczeń fizycznych wydane w terminie nieprzekraczającym 14 dni przed przystąpieniem do testu sprawnościowego,
 • strój i obuwie sportowe.

Aby zaliczyć test sprawności fizycznej, trzeba pokonać tor przeszkód maksymalnie w 1 minutę 45 sekund - im szybciej, tym więcej punktów otrzyma kandydat. Przeliczniki są jednakowe dla mężczyzn i kobiet. Film prezentujący przeszkody można pobrać z adresu www.praca.policja.pl/portal/pwp/746/38731/Test_sprawnosci_fizycznej.html.

Jeżeli kandydat nie pokona toru w odpowiednim czasie, może w terminie od 30 do 60 dni złożyć oświadczenie, po którym zostanie skierowany na najbliższy wolny termin. Jeżeli ponownie test nie zostanie zaliczony, kandydat musi poczekać 6 miesięcy od rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego, by przystąpić do procedury po raz kolejny.

ocena sprawności fizycznej - 20%, tj. 40 punktów

Test psychologiczny składa się z dwóch części: indywidualnego badania kandydata przed komputerem oraz rozmowy z psychologiem. Maksymalnie można uzyskać 60 punktów. W trakcie testu sprawdzane są zdolności intelektualne, zachowania społeczne, stabilność i postawa w pracy. Jeżeli kandydat uzyska negatywny wynik, do kolejnego postępowania kwalifikacyjnego może przystąpić dopiero po roku.

test psychologiczny - 30%, tj. 60 punktów

Wywiad zorganizowany ma formę rozmowy ocenianej przez co najmniej dwuosobową komisję. Celem rozmowy jest bliższe poznanie kandydata i jego motywacji do podjęcia służby. Kandydat zalicza ten etap postępowania kwalifikacyjnego, o ile uzyska od 36 do 60 punktów. W przypadku uzyskania mniejszej liczby punktów można poprawić ten etap na takich zasadach jak test sprawności fizycznej.

wywiad zorganizowany - 30%, tj. 60 punktów.

Komisja lekarska - w ramach tego etapu kandydat poddany zostaje specjalistycznym badaniom lekarskim. Szczegółowy opis tego, co podlega ocenie, możemy znaleźć pod tym linkiem.

Ankieta bezpieczeństwa osobowego - złożenie ankiety rozpoczyna proces postępowania sprawdzającego, które ma na celu ustalenie, czy kandydat może uzyskać dostęp do informacji niejawnych. Negatywna opinia skutkuje przerwaniem procesu kwalifikacyjnego.

Punkty preferencyjne. Dodatkowe punkty można uzyskać za:
wykształcenie średnie - 10 punktów
wykształcenie wyższe (licencjat, inżynier) - 12 punktów
wykształcenie wyższe (mgr lub równorzędne) - 14 punktów
wykształcenie wyższe (mgr lub równorzędne) o kierunku przydatnym dla służby w policji (prawo, administracja, ekonomia lub informatyka) - 18 punktów. Krok trzeci: lista rankingowa

Kandydat, który pozytywnie przejdzie postępowanie rekrutacyjne, zostaje umieszczony na liście rankingowej. Jeżeli uzyska odpowiednią liczbę punktów, zostanie przyjęty do służby w policji. Kandydat z małą liczbą punktów może ubiegać się o przyjęcie do służby w kolejnych terminach, jednak nie później niż rok od rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego.Powyższa tabela przedstawia odbyte pobory w 2011 roku. Jak widać, jeżeli kandydatowi udało się pozytywnie przejść postępowanie rekrutacyjne, nie miał problemu z dostaniem do policji.

Szkoła policyjna

Po przyjęciu do służby rekrut musi odbyć 5,5-miesięczne szkolenie zawodowe w jednej ze szkół policyjnych. Podczas szkolenia wypłacane jest uposażenie w wysokości około 1300 zł netto. Po jego zakończeniu pracownik zostaje skierowany na 49 dni do pełnienia służby w oddziale prewencji. Do jego obowiązków należy: zabezpieczanie imprez masowych, ochrona obiektów ważnych dla bezpieczeństwa państwa, przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, działań pościgowych, poszukiwawczych realizowanych w ramach działań pododdziałów zwartych policji. Po tym okresie postępowanie zostaje zakończone, a kandydat skierowany jest do służby we wskazanym przez siebie oddziale policji.

Ile zarabia policjant?

Wielkość uposażenia policjanta obliczana jest na podstawie stawki za stopień grupy zaszeregowania, dodatkowych umiejętności i odbytych szkoleń oraz wyrównań, a co za tym idzie może mocno odbiegać od przeciętnych wartości przedstawionych w tabeli. Dodatkowo, zgodnie z wygłoszoną 18 listopada br. zapowiedzią premiera, od 1 lipca 2012 roku policjanci otrzymają 300 zł podwyżki. Warto jednak obserwować rozwój sytuacji, ponieważ podczas tego samego przemówienia premier zapowiedział zmiany w systemie emerytalnym dla służb mundurowych - z 15 na 25 lat.

Przeciętne uposażenia policjantów*
Lp Stanowisko służbowe Grupa zaszeregowania Średnie uposażenie netto
1 Komendant Główny Policji 16 14206
2 Zastępca Komendanta Głównego Policji 15 12299
3 Komendant Wojewódzki Policji 14a 8146
4 Komendanty Powiatowy Policji 12 6356
5 Kierownik referatu 7 3848
6 Detektyw/asystent 5 3135
7 Dzielnicowy/kontroler ruchu drogowego 4 2872
8 policjant 2 2219
9 kursant 1 1337

Tabela przedstawia uposażenie netto policjanta
(czerwiec 2009)*

Źródło: Policja.pl


Do policji?

Jak przy wyborze każdej ścieżki zawodowej, sens pracy w policji zależy od osobowości. Myli się jednak ten, kto policjanta postrzega poprzez pryzmat stereotypu niewyedukowanego osiłka. Realia pokazują, że do pracy w policji trzeba być nie tylko dobrze wykształconym, ale również cechować się inteligencją oraz sprawnym reagowaniem w sytuacjach kryzysowych. Policja to nie tylko patrolujący ulicę funkcjonariusze, ale również choćby śledczy badający przestępstwa gospodarcze. Jako zalety można wymienić: stałe warunki pracy, opiekę społeczną, przyśpieszoną emeryturę, możliwość rozwoju poprzez liczne szkolenia oraz zdobycie pracy bez względu na wcześniejsze doświadczenia. Jako wady możemy zaliczyć: możliwe niebezpieczeństwa, pracę w stresie i średnie zarobki.

Doświadczenie zdobyte podczas pracy w policji może być wykorzystane w sektorze prywatnym. Wiele firm, które chcą dbać o bezpieczeństwo - wirtualne czy bardziej tradycyjne - często zatrudniają byłych pracowników policji. Potencjał do dalszej kariery jest więc wysoki.

Marcin Świerkot

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~grom12345

Witam mam szkole zawodowa . Jest taka sprawa jak mam zrobić żeby dostać się do Polici. A teraz robię średnie szkole . Kto może mi pomóc to napiscie mi . Napięcie do mnie jak możecie . Dzieki pozdrawiam . Ml mój . adam5347824@o2.pl

! Odpowiedz
1 1 ~pati25

Te wszystkie oferty z internetu są nic nie warte. Jeśli chcesz zdać egzaminy, to poszukaj książki "Testy do policji Poradnik kandydata 2015" Wydawnictwa oficyna24

! Odpowiedz
0 0 ~Olek

Jeśli ktoś z Was jest zainteresowany pracą w policji, to niech zajrzy na to forum http://www.forumpolicyjne.com.pl/index.htm :)

! Odpowiedz
0 2 ~Marta

Moim marzeniem zawsze była praca w policji i cały czas do tego dążę :-) Ostatnio kupiłam sobie fajne testy na http://www.odpowiedzi.com.pl/ :)

! Odpowiedz
0 0 ~Ade

Sam się kiedyś zastanawiałem,ale mam wujka w Policji i wiem jak to niszczy zdrowie psychiczne i fizyczne, szczególnie jak się w kryminalnej. Co do drogówki to nie wiem, wszystko zależy również od wielkości miast itp. Jak zostać policjantem krok po kroku możecie również zobaczyć na stronie finansefakty.pl/praca/jak- zostac-policjantem/
warto się zastanowić zanim podejmie się starania aby pracować w tym zawodzie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Iza

Z tym dawaniem w łapę, to chyba trochę przesadzacie. Jak macie takie pokusy, to nie ma co pchać się do Policji, bo z takimi, to ja zamierzam walczyć i stanąć po tej jasnej stronie mocy (jestem w trakcie rekrutacji do Policji).
Trzeba próbować własnymi siłami, taki sukces smakuje najlepiej.
Pozdrawiam i trzymajcie kciuki.

! Odpowiedz
0 1 ~Iza

Widzę błąd w artykule, który może niezorientowanych wpakować w kłopoty... Otóż, gdy nie zaliczy się testu sprawności fizycznej, to DO 30 DNI, a nie od 30 do 60 dni, należy poprosić o kolejny termin testu.

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~ciekawy

NO WŁAŚNIE... mógłby ktoś zorientowany napisać jak to faktycznie jest z tym poborem?? Z jednej strony niektórzy z Was piszą, że niedługo nikt nie będzie tam chciał pracować, a z drugiej strony jak nie dasz w łape to się nie dostaniesz... Cz faktycznie jest tak ciężko się dostać ??

Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl