REKLAMA
Tour de spółki

Jak zmierzyć gospodarkę [Podcast]

Paweł Sołtys2020-10-03 08:00redaktor Bankier.tv
publikacja
2020-10-03 08:00
fot. photomim / Shutterstock

Czy PKB faktycznie oddaje stan rozwoju gospodarki danego kraju? Czy prognozowanie to sport ekstremalny, a liczy się tak naprawdę interpretacja, a nie prognoza? I jak zmierzyć szczęście pracownika?

Na te pytania w „Pulsie Biznesu do słuchania” odpowiadają ci, którzy na co dzień zajmują się pomiarem gospodarki, z różnych perspektyw. Michał Dybuła robi to dla banku BNP Paribas, którego jest głównym ekonomistą. Oblicza wskaźniki potrzebne do zarządzania finansami banku, ale też tworzy modele umożliwiające prognozowanie kluczowych miar gospodarki, co przydaje się nie tylko zarządowi instytucji, w której pracuje, ale również jej klientom.

Polski Instytut Ekonomiczny, którym kieruje Piotr Arak, to państwowa jednostka badawcza zajmująca się analizami gospodarczymi, która od 1,5 roku publikuje Indeks Odpowiedzialnego Rozwoju. Najkrótsza odpowiedź, dlaczego to robią widnieje na okładce pierwszego raportu na ten temat: „PKB to za mało”.

Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego, w rozmowie z „PB do słuchania” o pomiarze PKB mówi wprost: „tyrania status quo”. Ale ma też kilka mocnych argumentów za tym, by takie wskaźniki utrzymać przy życiu.

Z kolei Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu, radzi, by obliczeniom na temat rozwoju gospodarczego zawsze towarzyszyły kwestie, które trudno uchwycić liczbowo, takie jak wykluczenie czy „ślad technologiczny”.

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts

Źródło:
Paweł Sołtys
Paweł Sołtys
redaktor Bankier.tv

Śledzi wydarzenia ekonomiczne i tłumaczy z polskiego na nasze. Z pochodzenia radiowiec i warszawiak. W "Pulsie Biznesu" i Bankier.pl od 2017 roku - przesłuchuje audio, dogląda wideo oraz współtworzy na obu polach. Po godzinach kibic Legii Warszawa i pasjonat narciarstwa alpejskiego, również jako telewizyjny komentator. Tel.: 22 333 99 09

Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki