REKLAMA

Jak złożyć PIT-37 przez Internet?

2009-04-09 06:01
publikacja
2009-04-09 06:01
[Tekst zaktualizowany 08.03.2012] W 2012, podobnie jak w ubiegłym roku, podatnicy mogą złożyć deklarację przez internet bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego. W tym roku w ten sposób swoje PIT-y złożyło już ponad 5 mln osób. System działa i jest bardzo prosty w obsłudze, a co najważniejsze – dzięki niemu nie trzeba specjalnie udawać się do urzędu skarbowego.

Jak rozliczyć się przez internet?


Jest kilka sposobów. Podatnik może bezpośrednio wejść na stronę e-deklaracje.gov.pl i wypełnić wybrany przez niego właściwy aktywny formularz. Najpopularniejszy to PIT-37 składany indywidualnie. Po wypełnieniu deklaracji i danych autoryzujących będzie możliwe jego złożenie online. Co ważne – podatnik musi pobrać UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru). Jest to dowód na to, że pomyślnie złożyliśmy deklarację. Dokument ten wraz z deklaracją trzeba przechowywać przez 5 lat.

Film "Rozlicz PIT-37 krok po kroku"

Źródło: e-pity 2011


Innym o wiele prostszym sposobem na wypełnienie i złożenie deklaracji online jest skorzystanie ze specjalnego programu komputerowego e-pity 2011. Dzięki niemu szybko krok po kroku podatnik prawidłowo wypełni deklarację a następnie od razu wyśle go do MF i odbierze UPO.

Dlaczego szybko i prawidłowo? Ponieważ program sam oblicza podatek należny, kwotę do zwrotu lub podatek do zapłacenia. Jedyne co musi zrobić podatnik to w prawidłowy sposób wypełnić metryczkę i przepisać PIT-y otrzymane od pracodawcy. Program pozwala na odliczenie ulgi na internet, dziecko, przekazanie 1% wybranej OPP oraz wiele innych możliwości. Dzięki niemu samo złożenie prostej deklaracji nie powinno trwać dłużej niż 10 minut. Co ważne, za pomocą programu e-pity w szybki i prosty sposób mogą się rozliczyć także osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.

Kto może się rozliczyć przez internet?


W 2012 roku będzie możliwe przesłanie przez internet bez korzystania z e-podpisu poniższych zeznań podatkowych:
  • PIT-36,
  • PIT-36L,
  • PIT-37,
  • PIT-38,
  • PIT-39,
  • zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok 2011 (PIT-28),
  • deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego 2011 (PIT-16A),
  • deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego 2011 (PIT-19A),
  • wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16), który zostanie złożony w roku 2012.
  • Pozostałe deklaracje można składać w Internecie korzystając z e-podpisu.


Zabezpieczenie powyższych 9 dokumentów składanych bez e-podpisu oparte jest na zestawie informacji o podatniku składającym deklarację lub wniosek:
1. numer NIP,
2. imię (pierwsze),
3. nazwisko,
4. numer PESEL (jeśli podatnik posiada ten numer),
5. data urodzenia,
6. kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za poprzedni rok podatkowy (czyli składając PIT za 2011 rok wpisujemy przychód z PIT-a za 2010) albo wartość "0" (zero) w przypadku, gdy za rok o dwa lata wcześniejszy niż rok podatkowy, w którym jest składany dokument elektroniczny nie zostało złożone żadne z zeznań lub rocznych obliczeń podatku.

Wspólne rozliczenie z małżonkiem również złożysz przez internet


PIT za 2011 r. składany z małżonkiem wystarczy podpisać danymi jednego małżonka. PIT będzie ważny dla obojga małżonków. Co ważne, małżonkowie już nie muszą składać dodatkowo w formie tradycyjnej oświadczenia UPL-1, które jeszcze kilka lat temu było wymagane.

Wniosek o opodatkowanie łącznie z mężem lub żoną może być wyrażony przez jednego z małżonków. Traktuje się go na równi z oświadczeniem o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Stąd w roku 2012, zeznanie za 2011 r. można złożyć łącznie, a jako dane uwierzytelniające (czyli jako informacje podpisujące deklarację) – podać informacje dotyczące jednego z małżonków.

Bankier.pl
 
Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~Joanna
Ja właśnie wysyłam deklarację mailem przez PIT Scan. Trochę autouzupełnia, poprawia błędy, mogę zapisać raport w PDF, wydrukować itp. więc ma wszystkie najbardziej wygodne opcje, które pozwalają zaoszczędzić czas.
~Walery
Coraz więcej ludzi powinno korzystać z możliwości rozlcizeń przez internet!! Ja osobisćie polecam jeszcze przecyztać to: e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/pit-2011-jak-rozliczyc-sie-przez-internet.html

Wszystko fajnie wytłumaczone a propos rozliczeń przez internet.
~masha
wbrew informacji ta aplikacja pozwala przekazać 1% tylko na wybrane OPP - jak zresztą prawie wszystkie "darmowe"
~Gosia
Przed wysłaniem zeznania - PIT37 - pojawia się pole autoryzacji - polecenia nakazują wpisanie przychodu za 2010r ale we wskazówkach jest odniesienie do pola 62 czyli dochodu - którą kwotę należy wpisać?
~Cinmar
Chciałem złożyć 20.04.2011 przez net ... i lipa zaniosłem to samo do skarbówki i przyjeli ... tylko czekać do końca roku o korektę lub skarbówka ma może mnie za głupiego że komuś nie powiem nic
~just_me
BUBEL. BUBEL. BUBEL. 100 % BUBEL. I dlaczego piszą, że działa na innych platformach, jak NIE DZIAŁA. Co z tego, że mogę wypełnić, jak nie mogę wysłać? Polsko - kiedy wreszcie zaczniesz sprawnie funkcjonować?
~szczep
polecam skozystanie z mozliwości złoeżenia PIT przez Internet
na stronie www.e-deklaracje.gov.pl
~bebe
oki wszystko ładnie ....
wysłałam pit 37 ale jak mam wysłać nip 3 ????
bo w tej deklaracji nie ma takiej opcji :/
~Szczepan
kożystałem z mozliwości zożenia PIT przez Internet na www.e-deklaracje.gov.pl. Polecam. Można złożyc PIT w kilka minut i wysłać bezpośrednio do urzedu skarbowego!
~ślepy???
są druki za 2009rok???????????????????????

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki