REKLAMA

Jak długo bank trzyma historię transakcji?

Michał Kisiel2014-07-23 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2014-07-23 06:00
fot. iStockphoto / Thinkstock / Thinkstock

Dzięki bankowości internetowej i mobilnej możemy na bieżąco kontrolować swoje finanse. Wydaje się, że wszystkie informacje mamy cały czas pod ręką. Z tej iluzji może nas wyrwać konieczność sięgnięcia w nieco odleglejszą przeszłość – wiele banków ogranicza zakres dostępnej w sieci historii, a za dodatkowe dokumenty każe sobie płacić.

Możliwość pobrania potwierdzeń transakcji i podglądu historii operacji na koncie to jedno z najważniejszych udogodnień, które pojawiły się wraz z rozpowszechnieniem się bankowości internetowej. Korzystamy z nich na co dzień, ale najczęściej nie sięgamy zbyt daleko w przeszłość.

Opcję przeszukiwania historii docenimy z reguły dopiero wtedy, gdy zdarzy się nam jakaś sporna, niezapłacona faktura sprzed lat lub, gdy urząd skarbowy zażyczy sobie dodatkowych informacji. Wtedy może okazać się, że w sieci wcale możemy bez przeszkód „podróżować w czasie”, a stare zestawienia trzeba zamówić w banku.

Zapytaliśmy banki o to, jak długo dostępna jest w sieci historia ROR oraz ile kosztuje wydrukowanie na żądanie papierowego zestawienia operacji z przeszłości.

Zakres dostępnej online historii ROR i opłaty za wydruk informacji archiwalnych w wybranych bankach

Bank

Zakres historii rachunku dostępnej w bankowości internetowej

Opłaty za wydruk informacji archiwalnych

Bank BGŻ

od otwarcia rachunku

za bieżący rok - 30 zł, za poprzednie lata - 50 zł

Bank BPH

od otwarcia rachunku

do 3 miesięcy wstecz - 5 zł, pozostałe - 10 zł

Bank Millennium

ostatnie 2 lata

wydruk w placówce - 5 zł

Bank Ochrony Środowiska

ostatnie 5 lat

za bieżący rok - 20 zł
za każdy poprzedni rok - 30 zł

Bank Pekao

ostatnie 12 miesięcy

w bieżącym roku za każdy miesiąc - 5 zł
 w roku bieżącym za cały rok - 30 zł,
 w latach poprzednich za każdy miesiąc - 6 zł
 w latach poprzednich za cały rok – 50 zł

Bank Pocztowy

od otwarcia rachunku (maksymalny zakres wyświetlanej historii - 1 rok)

bez opłat, 5 zł za wysyłkę dokumentu pocztą

Bank Smart

ostatnie 12 miesięcy

50 zł

BNP Paribas

ostatnie 4 lata

miesięczny wyciąg z konta w formie papierowej przesyłany na adres korespondencyjny - 5 zł

BZ WBK

ostatnie 2 lata

dokument wysyłany pocztą - 5 zł

Citi Handlowy

ostatnie 18 miesięcy (wyciąg PDF do 3 lat wstecz)

0-20 zł w zależności od pakietu ROR

Credit Agricole

od otwarcia rachunku

5 zł za każdy miesiąc

Deutsche Bank

od 3 miesięcy przed podpisaniem umowy o dostęp do e-bankowości, nie wcześniej niż od 2009 r.

20 zł za każde rozpoczęte 12 miesięcy
nie dotyczy konta db Elite

Eurobank

od stycznia 2008 r.

1 zł

Getin Noble Bank

od otwarcia rachunku

19,99 zł

ING Bank Śląski

ostatnie 6 lat

5-9 zł

Inteligo

od otwarcia rachunku

10 zł - listownie

mBank

od otwarcia rachunku

brak w TOiP

Meritum Bank

od otwarcia rachunku

10-20 zł

Nordea Bank

od otwarcia rachunku

15 zł

PKO BP

od początku posiadania dostępu do bankowości internetowej

6 zł

Plus Bank

ostatni rok

10 zł za każdy miesiąc

Toyota Bank Polska

od otwarcia rachunku

10 zł - dokument w formie papierowej

Źródło: banki, 7-11.7.2014.

Papier może być kosztowny

Spora grupa banków daje swoim użytkownikom dostęp online do całej historii konta. Zdarzają się jednak wyjątki. Tylko przez 12 miesięcy widoczne są zapisy w Banku Pekao, Plus Banku i Bank Smart. W niektórych instytucjach datę graniczną stanowi moment podpisania umowy o dostęp do e-bankowości – tak jest np. w PKO BP i Deutsche Banku.

Opłaty za archiwalne wydruki mogą okazać się poważnym wydatkiem, zwłaszcza jeżeli nie wiemy dokładnie, który okres nas interesuje. Zestawienie operacji sprzed kilku lat za okres 12 miesięcy to wydatek nawet 50 zł (np. w Banku BGŻ lub Pekao). Część instytucji oferuje także tańsze opcje, w tym potwierdzenia w postaci elektronicznej wysyłane mailem, ale o tej funkcji nie można jeszcze powiedzieć, że stała się standardem.

Zrób sobie własne archiwum

Niezależnie od tego, jak daleko w przeszłość pozwala nam zajrzeć bank, warto stworzyć sobie własny „bankowy backup”. Można do tego celu wykorzystać opcję eksportu historii transakcji do pliku tak, aby w razie czego wyszukać interesujące nas dane np. w Excelu. Potwierdzenia co ważniejszych przelewów można też wydrukować i zachować na papierze. W razie czego zaoszczędzimy sobie nerwów, czasu i pieniędzy.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (22)

dodaj komentarz
~cezar
Deutsche Bank właśnie skasował bez uprzedzenia dostęp do historii rachunków powyżej 2 lat wstecz. Nie zdążyłem zrobić archiwum, to skandal takie traktowanie klientów! Dotychczas była historia od momentu uruchomienia konta internetowaego, co za idiota takie zmiany wymyśla? W działalności gospodarczej konto z historią Deutsche Bank właśnie skasował bez uprzedzenia dostęp do historii rachunków powyżej 2 lat wstecz. Nie zdążyłem zrobić archiwum, to skandal takie traktowanie klientów! Dotychczas była historia od momentu uruchomienia konta internetowaego, co za idiota takie zmiany wymyśla? W działalności gospodarczej konto z historią poniżej 6 lat jest bezużyteczne.
~Romi69
BGŻ - historia rachunku niby jest , ale można przeglądać i przeszukiwać tylko 30 dni na raz !
Powoduje to ograniczenie jej użyteczności do 10% tego co jest w mBanku . Nie poszukasz starego przelewu musisz pamiętać miesiąc albo wielokrotnie zmieniać zakres dat do przeszukania - MASAKRA !
Przeniosłem do nich konto
BGŻ - historia rachunku niby jest , ale można przeglądać i przeszukiwać tylko 30 dni na raz !
Powoduje to ograniczenie jej użyteczności do 10% tego co jest w mBanku . Nie poszukasz starego przelewu musisz pamiętać miesiąc albo wielokrotnie zmieniać zakres dat do przeszukania - MASAKRA !
Przeniosłem do nich konto (z Unicredit - chyba najdroższego dziś banku), ale po 3 miesiącach jak chciałem sprawdzić przelew za telefon oniemiałem - nawet poszedłem zapytać panienki co robię nie tak (a raczej radzę sobie z komputerami i kontami bankowymi.
Niestety obecna oferta banków jest b.kiepska (miałem konta w PEKAO, Millenium, Alior, Eurobanku, NobleBanku, Getin, Lion, mBanku, Iteligo, Pocztowym)
Nadal najwygodniejsze jest konto w mBanku (pomimo znacznego spadku użyteczności po wprowadzeniu nowego serwisu i szaty graficznej -chciałem gdzieś przenieść się ale nie ma gdzie). Ciekawie wygląda Raiffeisen - ale nie mam do nich zaufania jak orżnęli mnie na leasingu (zapomniałem wpłacić ratę i wypowiedzieli mi umowę , skasowali 1000 zł za wznowienie ;(
Obecnie BGŻ = ROR wpłaty, wypłaty gotówki, przelew wynagrodzenia , później przelew do mBanku i tam mam "centrum dowodzenia" przelewy, konta firmowe, giełda, kiedyś fundusze i IKE póki nie zmądrzałem
~VOLY
BZWBK obecnie 5 lat wstecz, ciekawi mnie ile Milenium ma obecnie ktoś wie ??
~hahaha
Archiwowac archiwaowac jak najdluzej, dla Urzedu Skarbowego, komornikow pozniej zrodlo informacji jak znalazl
~xxx
kisiel , no,no ten wyraz ma coś w sobie.....
johnycafe
Niestety osoba piszaca ten artykul ponownie wykazala sie brakiem kompetencji: w ING historia jest widoczna od poczatku otwarcia konta.
samczyk
Nie chodzi o brak kompetencji osoby piszącej tylko przekazującej informacje. O ile bank ING w tamtym czasie miał taki czas to być może ING pracownik jest nie za bardzo lub też zmieniły się przepisy w kwestii doświadczenia np. sądowniczego postępowania.
~aa
a o czyniącej zło monice tarasiuk z magny w DG ? to taka sama osoba jak polski polityk zakłamana, udająca; ale ból podwójnego kaleki, który nigdy nie był w pełni człowiekiem, bo jest impotentem, a teraz kulawym za sprawą magazyniera magny - jest dla niej istotniejszym, ażeby go zadać kalece. Poieważ jak sama zeznała a o czyniącej zło monice tarasiuk z magny w DG ? to taka sama osoba jak polski polityk zakłamana, udająca; ale ból podwójnego kaleki, który nigdy nie był w pełni człowiekiem, bo jest impotentem, a teraz kulawym za sprawą magazyniera magny - jest dla niej istotniejszym, ażeby go zadać kalece. Poieważ jak sama zeznała od wyrzucenia mnie z magny nie miała ze mną żadnego kontaktu oprócz imejli z prawdą - które ją ponoć nękała... LOL. Nie mogła znieść, że wsadziła niewinnego kalekę do wiezienia, dlatego wsadziła go drugi raz do więzienia. teraz rachunek moniki to 5000 złotych - moje koszty sądowe, za to , żebym mógł z nią rozmawiać i przyjęcie do magny i kolejne 5000 złotych za to, żebym mógł zachowywać się wobec niej jak człowiek. Poza tym i tak ie przyjmę jej propozycji, wszak nie chcę zginąć w magnie za sprawą magnańskich psów, którzy co rusz by mnie albo popychali, szturchali i znieważali bo w magnie lubią znajdować słabszych i znęcać się nad nimi. A za kość od moniki to zrobią nawet ze mnie miazgę. Tak działa korporacja.
~brak
w nowym serwisie mbanku, historię transakcji można sprawdzić od stycznia 2012

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki