Jak MFW oswajał się z PiS-em

założyciel SpotData.pl

MFW utrzymał prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski, mimo że obniżył je wyraźnie dla świata. Ścieżka prognoz MFW pokazuje, jak fundusz zmieniał swój pogląd na polską gospodarkę.

Polska ma rozwijać się w przyszłym roku w tempie 3,5 proc., wynika z najnowszej prognozy MFW. To wydaje się mało w porównaniu z obecnym rokiem, kiedy wzrost wyraźnie przekroczy 4 proc., ale na tle światowej gospodarki Polska wygląda bardzo dobrze. Od wiosennej rundy prognostycznej fundusz nie zmienił prognoz dla Polski, mimo że prognozę dla PKB świata na przyszły rok obniżył z 3,9 do 3,7 proc., wycofując się z optymizmu widocznego w wiosennej rundzie prognostycznej.

Jak MFW zmieniał prognozę wzrostu PKB dla Polski i świata na 2019 rok w kolejnych rundach prognostycznych
Jak MFW zmieniał prognozę wzrostu PKB dla Polski i świata na 2019 rok w kolejnych rundach prognostycznych (SpotData)

Patrząc na ewolucję prognozy funduszu, widać, jak oswajał się on z faktem, że reformy wprowadzane przez rząd PiS i uznawane powszechnie (i słusznie) za antyrozwojowe, jak np. obniżenie wieku emerytalnego, nie będą miały na razie wyraźnego przełożenia na tempo wzrostu.

Od wiosny 2016 r. MFW wyraźnie obniżył długookresowe prognozy dla Polski, m.in. pod wpływem zmian regulacyjnych wprowadzanych w kraju oraz gorszej koniunktury w tamtym okresie. Obniżka prognoz dla Polski była znacznie większa niż dla świata. MFW uznał, że spowolnienie gospodarcze widoczne w 2016 roku będzie zjawiskiem trwałym.

Jednak od tego roku fundusz zmienił zdanie i znacząco podniósł prognozy na 2019 rok. Powód? W każdych prognozach dane bieżące mają większą wagę niż rozważania strukturalne. Polska rozwija się szybko, więc prognozy też są wyższe niż były. Na kolejne lata – od 2020 do 2023 – MFW wciąż prognozuje spowolnienie dynamiki PKB do 2,8-3 proc. ze względu na negatywne trendy demograficzne, choć prognozowana dziś ścieżka wzrostu jest nieco wyższa niż na wiosnę i przed rokiem.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Ignacy Morawski

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 37 grzechu_comeback

Szanowny "dziennikarzu" finansowy. Tu nie chodzi o oswajanie z PIS, tylko o weryfikacje kłamstw płynących z WSI24 oraz wersji papierowej, pewnej bardzo Wybiórczej gazety.
Podobnie było z rajtingami

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil