Jadwiga Emilewicz dla Bankier.pl: Podatek od robotów to na razie pieśń przyszłości

Malwina Wrotniak2020-09-14 06:00redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2020-09-14 06:00
Bankier.pl

– Przedsiębiorcy, który stwierdzi, że boi się, bo przyjdzie podatek z tytułu automatyzacji, ten pociąg może naprawdę bardzo daleko odjechać. Dzisiaj nie opłaca się nie automatyzować – mówi w rozmowie z Bankier.pl wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

"20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl" to specjalny program, w którym redakcja razem z zaproszonymi gośćmi rozmawia o przyszłości 20 gorących obszarów gospodarki. Bohaterami tego odcinka są firmy - mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Na temat wyzwań, jakie stoją przed ich ekspansją i obaw, jakie wiążą z automatyzacją działalności, rozmawiamy z minister rozwoju Jadwigą Emilewicz.

W programie:

  • Czego najbardziej potrzeba dziś MŚP do dalszego rozwoju?
  • Jak rząd będzie stymulował prywatne inwestycje, żeby rozkręcić gospodarkę?
  • Czy automatyzacja to wybawienie dla biznesu, czy może wkrótce okaże się (fiskalnym) przekleństwem?

– O podatku od robotów rozmawia się dziś na całym świecie, ale to na razie naprawdę jest pieśń przyszłości. Póki co dzieje się kwalifikacja osób - znikają jedne miejsca pracy, ale w innym miejscu zapotrzebowanie na innych pracowników rośnie w tempie arytmetycznym. Zmienia się kształt oczekiwań na rynku pracy. I do tego nowego kształtu musimy się powoli i systematyczne przygotowywać. A zatem: zanim dojdziemy do momentu opodatkowania robotów, czyli świata - trochę jak ze Stanisława Lema - w którym roboty wykonują za ludzi większość czynności i pracy dla ludzi jest po prostu mniej, minie jeszcze dużo czasu – odnosi się do ostatniego pytania wicepremier Emilewicz. 

Dzisiaj nie opłaca się nie automatyzować. Przedsiębiorcy, który stwierdzi, że boi się, bo przyjdzie podatek z tytułu automatyzacji, ten pociąg może naprawdę bardzo daleko odjechać – dodaje szefowa Ministerstwa Rozwoju.

» Zobacz też inne odcinki z serii "20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl"

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: 20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki