REKLAMA

Jądrowe plany Platformy Obywatelskiej. "Wszystko, co służy ludziom, będzie kontynuowane"

2023-09-22 14:54, akt.2023-09-22 19:33
publikacja
2023-09-22 14:54
aktualizacja
2023-09-22 19:33

- Energia nie ma ideologicznego koloru, energia nie jest i nie powinno być partyjna. Tak jak strategia obrony nie powinna być partyjna. Ochrona zdrowia nie powinna być partyjna. Wszystko, co służy ludziom może być spokojnie kontynuowane - zapewnił w Koninie lider KO Donald Tusk.

Jądrowe plany Platformy Obywatelskiej. "Wszystko, co służy ludziom, będzie kontynuowane"
Jądrowe plany Platformy Obywatelskiej. "Wszystko, co służy ludziom, będzie kontynuowane"
fot. hxdyl / / Shutterstock

Donald Tusk był pytany w czasie piątkowej konferencji w Koninie o to, czy w razie wygranej w wyborach parlamentarnych jego ugrupowanie zmieni obecną politykę ws. budowy elektrowni jądrowych. Według aktualnych planów pierwsza polska elektrownia tego typu powstanie na Pomorzu w Kopalinie, a druga - jako wspólny projekt firm PGE i ZE PAK przy współpracy z koreańską KHNP - w Koninie - Pątnowie.

"Bardzo bym chciał, żeby wszystko to, co jest potrzebne dla Polski było kontynuowane. [...] Energia nie ma ideologicznego koloru, energia nie jest i nie powinno być partyjna. Tak jak strategia obrony nie powinna być partyjna. Ochrona zdrowia nie powinna być partyjna. Wszystko, co służy ludziom może być spokojnie kontynuowane" - powiedział szef PO.

Zapewnił przy tym: "będziemy stawiali na energetykę jądrową". "Przejrzymy oczywiście wszystkie te decyzje, czy wstępne decyzje, jakie podejmował pan (minister aktywów państwowych Jacek) Sasin, bo mamy powody być nieufnymi, co do jakości tych decyzji. Ale niczego nie zastopujemy tylko dlatego, że narodziło się w czasie rządów PiS" - podkreślił Tusk.

Według dotychczasowych zapowiedzi druga polska elektrownia atomowa powstanie w 2035 roku w Koninie-Pątnowie, na terenach graniczących z obecną elektrownia Grupy ZE PAK.

autor: Szymon Kiepel

szk/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (42)

dodaj komentarz
podatnik-
Jakie ma znaczenie całe te POwskie plany skoro ten bajzel jakim jest PRL bis jest w dniu 23 września 2023 zadłużony na ponad 7(siedem) bilionów(naszych bilionów) PLN czyli jest bankrutem?Jak wiemy stworzyły go elity(kontraktowa opozycja) ,które na solidaryźmie zwyczajnych ludzi '80 roku dostała się do żłoba. To za zgodą GW i Jakie ma znaczenie całe te POwskie plany skoro ten bajzel jakim jest PRL bis jest w dniu 23 września 2023 zadłużony na ponad 7(siedem) bilionów(naszych bilionów) PLN czyli jest bankrutem?Jak wiemy stworzyły go elity(kontraktowa opozycja) ,które na solidaryźmie zwyczajnych ludzi '80 roku dostała się do żłoba. To za zgodą GW i jej środowiska trzech kapusi dostało koncesje na TV - nie uczciwi normalni tylko KAPUSIE! A teraz chcą żeby Naród zachowywał się jak obywatele Państwa Izrael ( w dużej części Polki/acy) czyli można było stworzyć demokratyczny Izrael a nie można było demokratycznej POLSKI?. Czegoż to Naród miałby bronić? Majątków różnej maści kombinatorów? I to najważniejsze Polski brak jest PRL bis gdzie nie ma gospodarki jest kilka montowni, kilka zakładów rzemieślniczych i troszkę kopalin niestety niedochodowych! a wygląda to tak: ani to kraj ani to państwo ten PRL bis, który 23 września 2023 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie i to wszystko powstało pod czujnym okiem dwóch niezależnych telewizji założonych przez kapusi SB i gdzie podstawowym jest pytanie jak zdobył majątek? Czyli problem polega na tym czy ten Naród ma Ojczyznę? i do tego świętowanie 31 sierpnia jako święta obalenia komunizmu przez funkcjonariusza Tuska zakrawa na chichot historii patrząc na efekty, jakie to obalenie dało Narodowi? Wyborco pamiętaj ten bajzel stworzyli: Jarosław Kaczyński, Donald Tusk, środowisko PSLu udające chłopów, komunista z dziada pradziada Włodzimierz Czarzasty oraz zagadka towarzyska Hołownia i towarzystwo dziadka Korwina -nie zasługujące na zainteresowanie! Kiedy funkcjonariusz Tusk odda to co wyciągnęli tacy jak Grad czy Krawiec z akcji "wszystko, co służy ludziom"?
max5000
Za PO najwięcej na atomie zarobił Aleksander Grad. Geodeta który był prezesem spółki która miała przygotowac Polskę na budowę pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Jako geodeta miał do tego odpowiednią wiedzę . Przez 8 lat nie zrobili nic. Nawet miejsca budowy nie określili.
lutobor
Pan Donald Tusk jest bardzo wiarygodnym politykiem, bo przecież jak obiecał Polakom niepodnoszenie podatków i likwidację podatku belki, to na to miejsce zakosił Polakom pieniądze z OFE i podniósł wiek emerytalny.
max5000
Tak zrobił bo to Niemiec który nienawidzi Polski
podatnik-
Funkcjonariuszu Tusk to już było - kiedy Aleksander Grad zwróci to co pobrał za nic nie robienie a było tego sporo 100.000,00 PLN miesięcznie. Kiedy zostaną ujawnione zarobki niejakiego Krawca prezesa PKN Orlen?
trolley
Gdzie są ciezkie miliardy że sprzedaży certow CO2 które miały iść na budowę elektrowni? W d. Pisowska sekta sprzedała i rozdała kasę na socjały.
trolley odpowiada (usunięty)
Za tą kasę JUŻ! powinna stać atomówka.
track
Tusk nie ma ma nic do gadania, zrobi zgodnie z poleceniami otrzymanymi z Centrali A Centrala nie życzy sobie elektrowni atomowej przy granicy z Niemcami. więc jego deklaracje są nic nie warte.
mesten
Masz możliwość samodzielnego myślenia? Czy przepisujesz durnowate paski z TVP?
1984
A czy dostawy uranu do tej elektrowni już zabezpieczono? Nie sądzę, a powinni myśleć o tym na wczoraj bo z tym paliwem jest coraz gorzej. Drożeje w oczach (3x od 2021r) i nie wiadomo gdzie sie ceny zatrzymają. Wchodzenie w tą technologię jest wyjątkowo ryzykowne, Francuzi już ledwo zipią chociaż o tym tylko w zagranicznych mediach A czy dostawy uranu do tej elektrowni już zabezpieczono? Nie sądzę, a powinni myśleć o tym na wczoraj bo z tym paliwem jest coraz gorzej. Drożeje w oczach (3x od 2021r) i nie wiadomo gdzie sie ceny zatrzymają. Wchodzenie w tą technologię jest wyjątkowo ryzykowne, Francuzi już ledwo zipią chociaż o tym tylko w zagranicznych mediach piszą.

Około 1/4 uranu zużywanego w UE pochodziło z Nigerii, a prawie 20% z rosji. Jak ktoś twierdzi, że wyrzucenie francuskiej firmy Orano przez nigeryjską juntę wojskową nie będzie miało wpływu na ich elektrownie jest fantastą. Na cenę też wpłynie bo pozbycie się kadry fachowej musi się odbić na wydobyciu. W dodatku na światowym rynku nie ma uranu bo od dawna, bardzo dawna wydobycie nie nadążało za zużyciem. Niedobór pokrywano z magazynów ale amerykańskie już się wyczerpały, a w europejskich widać podłogę.

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki