REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Jackiewicz: Nie zamierzamy pozbyć się kontroli w PLL LOT

2016-09-08 15:26
publikacja
2016-09-08 15:26

Polskie Linie Lotnicze LOT to spółka o szczególnym dla nas znaczeniu, nie zamierzamy pozbyć się kontroli w tym podmiocie - zapowiedział w czwartek w Krynicy minister skarbu Dawid Jackiewicz podczas prezentacji strategii LOT-u do 2020 roku.

fot. Tomasz Adamowicz / / FORUM

"Jako Ministerstwo Skarbu Państwa, jako nadzorujący, jako właściciel, chcę powiedzieć, że nie zamierzamy pozbyć się kontroli w tym podmiocie" - powiedział minister Jackiewicz.

Szef resortu skarbu podkreślił, że "wszelkie informacje, wszelkie próby zmierzające do tego, żeby całkowicie zbyć ten podmiot, żeby utracić nad nim kontrolę - przeszły już do historii".

Jackiewicz zaznaczył, że spółka przetrwała bardzo trudne czasy i przeszła niedawno bardzo trudny proces kompensacji. "Wreszcie nastały spokojniejsze czasy dla tej spółki. Wreszcie pojawiły się na horyzoncie możliwości szybszego, dynamiczniejszego rozwoju, odzyskania pozycji rynkowej" - ocenił szef MSP.

Podkreślał, że LOT to polskie logo, "jedno z najbardziej rozpoznawalnych na świecie". Ocenił, że zarząd przewoźnika systematycznie realizuje postawione przed nim zadania, jednak zwrócił uwagę na potrzebę zwiększenia punktualności i liczby najlepszych maszyn.

Z kolei prezes LOT-u Rafał Milczarski zapowiedział, że w 2020 roku Polskie Linie Lotnicze LOT będą trwale rentowną linią lotniczą.

"Chcę powiedzieć, że w 2020 roku LOT z pewnością będzie trwale rentowną linią lotniczą i mamy nadzieję - także liderem rynku przewozów lotniczych nie tylko w Polsce, ale i w regionie, w którym się znajdujemy" - powiedział Milczarski.

Podkreślił, że spółka ma zdolność do "samofinansowania swojej działalności i rozwoju". "Tę zdolność posiadamy już teraz i wierzymy, że będziemy ją posiadać w 2020 roku" - dodał.

"Naszym największym zadaniem, które postawił przed nami pan minister (szef MSP Dawid Jackiewicz - PAP) jest rozwinięcie tej firmy w trwale zyskownego przewoźnika, który już nigdy nie będzie zwracał się o pomoc publiczną" - podkreślił.

Szef przewoźnika zaznaczył, że LOT w 2020 roku nie będzie postrzegany jako przewoźnik drogi, tylko jako "przewoźnik, który oferuje cenę stosowną do jakości wykonywanej usługi". Zapowiedział m.in. poprawę "produktu w powietrzu". "Zdajemy sobie sprawę, że jest wiele do poprawienia w naszym produkcie w powietrzu, przyjmujemy to wyzwanie i będziemy to realizować. W 2020 roku będą trzy klasy podróży, szeroka gama produktów i usług dodatkowych, wygodna konfiguracja kabiny samolotów i przyjemna podróż bez względu na trasę" - wymienił.

W ocenie prezesa LOT-u "realne jest" całościowe podwojenie wielkości rynku przewozów lotniczych w Polsce w latach 2015-2030.

Milczarski przyznał, że przez działania kompensacyjne (za pomoc publiczną - PAP), nastąpiło obniżenie udziału w rynku; zapowiedział, że docelowy udział przewoźnika w polskim rynku to ponad 30 proc., a do roku 2020 chce on odzyskać udział na poziomie min. 25 proc.

Jak wynika z wypowiedzi Milczarskiego, w 2020 r. przewoźnik chce osiągnąć skalę Aer Lingus, Finnair, czy Austrian Airlines.

Szef LOT-u wskazał też m.in., że w Polsce konieczna jest spójna i długofalowa strategia dla transportu lotniczego. Podkreślił też potrzebę większej przepustowości. "Teraz wykorzystujemy prawie w całości możliwości portu lotniczego Lotniska Chopina" - powiedział. W jego ocenie połączenie kolejowe Lotniska Chopina nie funkcjonuje jak powinno, "nie jest wygodne". "LOT będzie kontynuować rozwój w ramach istniejącego hubu na Lotnisku Chopina w Warszawie, ale docelowo konieczne będzie przeniesienie naszej oferty na inne, nowe, centralnie zlokalizowane lotnisko w Polsce" - podkreślił.

Nowa strategia PLL LOT do 2020 roku zakłada m.in. przewiezienie ponad 10 mln pasażerów, posiadanie 16 dreamlinerów, zatrudnienie 400 nowych pilotów oraz ponad tysiąca członków personelu pokładowego, rozwój połączeń do Ameryki Północnej i Azji. Linia ma być rentowna i mieć 25-proc. udział na polskim rynku. (PAP)

jzi/ rbk/ aop/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Forum Ekonomiczne w Krynicy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki