REKLAMA

Jack Ma pojawił się publicznie. Akcje Alibaby w górę

2021-01-20 09:15
publikacja
2021-01-20 09:15
tm.zjol.com.cn

Chiński miliarder Jack Ma pojawił się publicznie po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy. Cena akcji Alibaby momentalnie skoczyła w górę.

Kilka miesięcy temu władze w Pekinie wzięły na cel potężne chińskie spółki technologiczne, które przez wiele lat korzystały z nietypowej swobody regulacyjnej za Murem i rozwinęły działalność m.in. aż na pole usług finansowych. Ich niekontrolowany rozwój na tym rynku zaczął zagrażać nie tylko interesom wpływowych osób, ale i stabilności systemu finansowego Państwa Środka.

Na początku listopada ogłoszono projekt zmian regulacji fintechów. Mają one być traktowane bardziej jak banki, a nie spółki technologiczne, czyli podlegać ściślejszej kontroli państwa i tworzyć większe bufory kapitałowe. Planowana modyfikacja przepisów była oficjalnym powodem wstrzymania największego debiutu giełdowego świata: spółki Ant Financial, należącej do imperium Jacka Ma, do niedawna najbogatszego Chińczyka.

Jednak jak donosił "Wall Street Journal", decyzję o zawieszeniu IPO miał podjąć sam Xi Jinping. Przywódcę Chin miała zirytować publiczna wypowiedź założyciela Alibaby, w której Ma bezpardonowo skrytykował regulacje i stan sektora finansowego za Murem. Co było faktycznym powodem anulowania debiutu Ant Financial tuż przed planowanym startem: podrażniona ambicja "nowego Mao", obawy o stabilność finansową kraju czy naruszenie interesów wpływowych grup, a może wszystko na raz? Tego nie wiemy, ale jasne stało się, że Ma podpadł Pekinowi.

Gdy na kolejne dwa miesiące zniknął z życia publicznego, zaczęły pojawiać się plotki: czyżby niepokorny miliarder zniknął "z chińską charakterystyką", czyli został po cichu zatrzymany i jest więziony? Pomimo atrakcyjności takiej narracji wśród osób dobrze poinformowanych dominowało inne stanowisko: to sam Ma zdecydował się przeczekać trudny okres, by nie drażnić smoka.

Wygląda na to, że teraz czas tej formy "pokuty" dobiegł końca. Miliarder wziął udział w wideokonferencji ze 100 nauczycielami z obszarów wiejskich w ramach jednej ze swoich inicjatyw charytatywnych.

Ten przypływ dobroci opłacił się (przynajmniej na razie) samemu założycielowi Alibaby. W reakcji na jego publiczne wystąpienie cena akcji spółki notowanych w Hongkongu podskoczyła o ponad 8 proc., odrabiając część strat z ostatnich miesięcy.

/ Bloomberg

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (7)

dodaj komentarz
glowny_analityk_bankier_pl
deep fake- mówi ci to coś?
ta twarz wyglada jak naklejona na czyjąś okrągłą czaszkę
geekweek.pl/news/2019-02-25/chinska-tv-znowu-zaskakuje-oto-prezenterka-wygenerowana-za-pomoca-deepfake/
nonnn
niestety aktualna technologia pozwala na tworzenie takich awatarow komputerowo, wiec nie wiadomo czy prawdziwy
jes
I jak mu szła wypowiedź będąc "na muszce"?

Czekam na piewców wolności i demokracji chińskiej.
pstrzezek
Tego strachu w oczach nie da się przykryć sztucznym uśmiechem
zubr93
A jeśli nagranie jest zfalsyfikowane? Przecież widzieliście co teraz można robić za pomocą technologii.
artur_wu
wygląda to jak żywcem wyjęte z filmu 'Dyktator', tylko zamiast przywódcy jest businessman
pozhoga
Normalnie jak z Breżniewem...

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki