REKLAMA
WEBINAR

JSW z szansami na WIG20 już w grudniu

2016-11-21 09:55
publikacja
2016-11-21 09:55

Wartość JSW urosła na tyle, że spółka stała się faworytem do zasilenia indeksu WIG20 podczas rocznej rewizji, która odbędzie się w marcu. Według obliczeń analityków Trigona istnieje jednak szansa, by roszada nastąpiła jeszcze w grudniu.

JSW z szansami na WIG20 już w grudniu
JSW z szansami na WIG20 już w grudniu
/ materiały dla mediów

Kapitalizacja JSW zbliża się do poziomu 10 mld zł. Dodatkowo spółka może pochwalić się sięgającym 45% free floatem i wysokimi na tle rynku obrotami. Wszystko wskazuje więc na to, że spółka powróci do indeksu WIG20, szczególnie biorąc pod uwagę słabą postawę spółek energetycznych, takich jak warta niecałe 3 mld zł Energa czy 4 mld zł Enea. 

fot. Adam Torchała / / Bankier.pl

Według analityków jastrzębska spółka najprawdopodobniej będzie musiała nieco na ów powrót poczekać. Z raportu Trigon DM wynika, że szanse JSW na wejście do składu WIG20 już w trakcie najbliższej kwartalnej rewizji istnieją, ale wynoszą ledwie 20%. 

Zadecyduje losowanie

- GPW stworzy listę rankingową na najbliższą rewizję indeksów według struktury akcjonariatu na dzień 18 listopada, jednak dzień ustalania kapitalizacji w wolnym obrocie jest nieznany i będzie losowo wybrany przez giełdę spośród pięciu dni poprzedzających dzień rankingu (od 14 do 18 listopada) - czytamy w raporcie. 

I to właśnie z powodu tej ostatniej losowości nie można jednoznacznie ocenić szans Jastrzębian na indeksowy awans. W ocenie analityków Trigona, JSW zasili WIG20 już w grudniu, jeżeli do obliczeń zostanie wylosowany dzień 18 listopada. Wówczas to jastrzębska spółka wejdzie do indeksu blue chipów z wagą 2,7%, zastępując Eneę, która ma obecnie 1,2% udziału. Wylosowanie pozostałych dni JSW do tego grona jednak nie wprowadzi, stąd szanse na awans wynoszą tylko 20%.

Analitycy Trigona zwracają jednak uwagę, że jeżeli nawet roszada nie nastąpi w grudniu, to najprawdopodobniej dojdzie do niej w marcu, podczas rocznej rewizji indeksów. Niekorzystne losowanie podczas grudniowych zmian może więc jedynie odwlec o kwartał powrót JSW do grona blue chipów.

W pozostałych indeksach bez większych zmian

Najbliższa rewizja indeksów będzie miała miejsce 16 grudnia, a zmiany, których wtedy giełda dokona, zostaną oficjalnie ogłoszone 1 grudnia. Poza JSW analitycy nie spodziewają się innych zmian w składzie indeksu WIG20. Niezmieniony pozostanie najprawdopodobniej także skład indeksów WIG30 i mWIG40, może w nich dojść jedynie do niewielkich korekt udziałów poszczególnych spółek. W raporcie zwrócono jednak uwagę, że jeżeli obecna struktura rankingu utrzyma się do rocznej rewizji w marcu, to w składzie tego pierwszego Kruk zastąpi Bogdankę, a w tym drugim Polnord zostanie zastąpiony przez Mabion.

Skład indeksów wyznaczany jest na podstawie rankingu spółek. Do jego wyliczenia brany jest procentowy udział obrotu akcjami poszczególnych spółek w łącznych obrotach wszystkich spółek uczestniczących w rankingu (waga 0,6) oraz procentowy udział wartości akcji w wolnym obrocie dla poszczególnych spółek w łącznej wartości akcji w wolnym obrocie wszystkich spółek uczestniczących w rankingu (waga 0,4). Podstawą do dyskwalifikacji z rankingu jest m.in. obecność na liście alertów oraz zbyt niska wartość akcji pozostających w wolnym obrocie. 

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~nieponiał
Najbliższa rewizja zostanie dokonana 16 grudnia, a zmiany zostaną oficjalnie ogłoszone 1 grudnia? Ciekawa logika, chyba że to tzw. czeski błąd...
~Terpowiec
Wig 20 chyba ktoś ma omamy , sprzedaż Krupińskigo to klęska dla JSW
~Prezes
Odciążyć kopalnie !zlikwidować związki ! I zatrudnić ludzi co mają trochę oleju w głowie ? Choć z tym chyba jest problem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Zorban
Nie ma górnika w JSW który się nie sprzeciwi likwidacji kopalni KRUPIŃSKI to jest pewne! więc nie czytajcie głupot będzie opór i skończy się tak,że zostanie po myśli górników! Mam pewność że już skończy się okradanie tej spółki trzeba uderzyć ręką w stół i powiedzieć koniec złodziejstwa!!! Niemcom się opłaca a nam Polakom ? Nie ma górnika w JSW który się nie sprzeciwi likwidacji kopalni KRUPIŃSKI to jest pewne! więc nie czytajcie głupot będzie opór i skończy się tak,że zostanie po myśli górników! Mam pewność że już skończy się okradanie tej spółki trzeba uderzyć ręką w stół i powiedzieć koniec złodziejstwa!!! Niemcom się opłaca a nam Polakom ? żenada

~TTn
Może i by górnicy z Krupińskiego chcieli do SRK, ale słyszałem ,że się zrazili po tym jak widzą jak to przebiega w Jas-Mosie. Mija drugi miesiąc ,a ogromna większość jeszcze tkwi w SRK i czeka na urlopy górnicze. Portal tujastrzębie.pl podaje,że dopiero ok.200 górników z 1800 dostało urlopy górnicze. A i krążą słuchy ,że dyr. SRK Może i by górnicy z Krupińskiego chcieli do SRK, ale słyszałem ,że się zrazili po tym jak widzą jak to przebiega w Jas-Mosie. Mija drugi miesiąc ,a ogromna większość jeszcze tkwi w SRK i czeka na urlopy górnicze. Portal tujastrzębie.pl podaje,że dopiero ok.200 górników z 1800 dostało urlopy górnicze. A i krążą słuchy ,że dyr. SRK nie wszystkich chce puszczać na urlopy. Nie jest to dobry przykład dla górników z Krupińskiego i niema co się im dziwić.
~j-23
Rząd PO & PSL działał jak pasożyt ! Obecny jakoś też nie ma pomysłów ? Wniosek jest jedn mamy rządy głupców i tyle ! Marne perspektywy !!!
~Inwestor
Warto inwestować w JSW. Pewnie jutro zobaczymy kolejne tegoroczne rekordy bo kurs idzie w kierunku 120 zł i rośnie prawdopodobieństwo, że przed końcem roku osiągniemy takie poziomy. Sam znowu dobiorę pare akcji bo jak widać ogromny potencjał i dobre perspektywy przed tą spółką a warto jechać z trendem jak to robią obecnie najwięksi Warto inwestować w JSW. Pewnie jutro zobaczymy kolejne tegoroczne rekordy bo kurs idzie w kierunku 120 zł i rośnie prawdopodobieństwo, że przed końcem roku osiągniemy takie poziomy. Sam znowu dobiorę pare akcji bo jak widać ogromny potencjał i dobre perspektywy przed tą spółką a warto jechać z trendem jak to robią obecnie najwięksi na giełdzie.
~wer
fakt spolka pokazuje co kwartał coraz wieksze straty i moze nowy kwartal bedzie strata rekordowa nic jak tylko kupowac :-)
~Rico
JSW jest dopiero w połowie drogi do punktu zerowego czyli ok 160 PLN za akcję.
Na razie jest to sztuczne nadmuchiwanie bańki mydlanej która lada moment pęknie
~hugo
Ten balon, który przynosi same straty? Ciekawe komu aż tak zależy na kasowaniu inwestorów?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki