JSW nie wykupiła obligacji

analityk Bankier.pl

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) nie wykupiła we wskazanym terminie - do 22 września - obligacji posiadanych przez ING Bank Śląski - podał zarząd firmy. Decyzję tłumaczy prowadzonymi z ING i innymi obligatariuszami intensywnymi rozmowami.

ING Bank Śląski jest jednym z obligatariuszy znajdującej się w trudnej sytuacji JSW. Bank ten 4 września br. skorzystał z "opcji put", czyli żądania wcześniejszego wykupu obligacji o łącznej wartości 26,3 mln zł i 12,95 mln dolarów.

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA informuje, iż w związku z trwającymi intensywnie rozmowami z obligatariuszami Spółka nie wykupiła w dniu 22 września 2015 roku, który został wskazany (...) obligacji będących przedmiotem żądania ING Banku Śląskiego SA wcześniejszego wykupu posiadanych przez ING obligacji (...) - podała spółka w przesłanym PAP komunikacie.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

Firma dodała, że trwają rozmowy z PKO Bank Polski SA, Bankiem Gospodarstwa Krajowego, ING oraz PZU Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym Aktywów Niepublicznych BIS 1 jako obligatariuszami posiadającymi obligacje wyemitowane przez JSW na podstawie programu emisji ustanowionego w lipcu 2014 r. O wyniku tych rozmów JSW ma poinformować w odrębnym komunikacie.

Minister skarbu Andrzej Czerwiński podkreślił w środę w rozmowie z dziennikarzami, że "JSW jest spółką giełdową, więc rola resortu skarbu sprowadza się do +katalizatora+ tego, co tam się dzieje". "Widać, że górnicy utożsamiają się z firmą, że rozumieją potrzeby ograniczenia kosztów". Zaznaczył jednak, że negocjacje finansowe to rola zarządu, który ponosi odpowiedzialność przed akcjonariuszami.

Szef MSP pytany, czy możliwa jest emisja akcji JSW, odparł: "To jest jeden ze sposobów wsparcia kapitałowego firmy. (...) Rozumiem, że zarząd firmy podejmie krok, który jest najmniej kosztowny".

W ostatnich dniach zarząd JSW przekazywał pracownikom, że wobec żądania ING Banku Śląskiego spółka znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. Zarząd wskazał m.in. na zagrożenie, że pozostali obligatariusze zrobią to samo, o ile nie zostanie im przedstawiony realny plan restrukturyzacji spółki i grupy. To doprowadziłoby spółkę do upadłości.

W tym kontekście tydzień temu, po kilkudniowych negocjacjach, zarząd JSW i związki zawodowe podpisały porozumienie ws. ograniczenia części świadczeń pracowniczych. Ma to m.in. zwiększyć szanse na zachowanie płynności finansowej spółki w przyszłym roku i dać podstawę do dalszych negocjacji z bankami. Ogółem JSW oszacowała pozytywny wpływ tegorocznych porozumień ze związkami na koszty pracy w latach 2016-18 na ok. 2 mld zł.

Podpisana w lipcu ub. roku umowa emisji obligacji JSW opiewała ogółem na 700 mln zł i 163,75 mln dolarów. ING Bank Śląski jest w gronie obligatariuszy jedyną instytucją niepowiązaną z sektorem państwowym. Opcja wcześniejszego wykupu przysługuje obligatariuszom od 31 lipca br. w związku z niewypełnieniem przez JSW (wobec niekorzystnej sytuacji rynkowej) zobowiązania do dokonania do 30 lipca br. emisji obligacji na rynkach międzynarodowych.

Przedstawiciele ING Banku Śląskiego przekazali PAP w czwartek, że wobec zrozumienia sytuacji JSW wniosek o wykup obligacji dotyczy jedynie części tego zadłużenia, o wartości ok. 75 mln zł - wobec całości przekraczającej znacznie miliard złotych.

"Jednocześnie rozmawiamy ze spółką, innymi obligatariuszami. Czekamy dotychczas na plan restrukturyzacji spółki, który zawierałby plan finansowy i projekcje płynności dotyczące dalszej działalności - jak spółka widzi wyjście z problemu. Jeżeli dostaniemy taki konkretny plan, będziemy nad nim pracować i dalej na tej podstawie rozmawiać ze spółką" - mówił w czwartek PAP rzecznik ING Banku Śląskiego Piotr Utrata.

Środowe porozumienie będące podstawą planu restrukturyzacji JSW, który ma być z kolei punktem wyjścia do dalszych rozmów z bankami, zarząd spółki podpisał z Zakładową Organizacją Koordynacyjną NSZZ "Solidarność" JSW SA, Związkiem Zawodowym Kadra Pracowników JSW SA i Federacją Związku Zawodowego Górników JSW SA.

Zgodnie z zapisami porozumienia począwszy od 2016 r. na trzy lata wstrzymana zostaje m.in. wypłata pracownikom JSW czternastki i deputatu węglowego, a do tzw. nagrody barbórkowej nie będą uprawnieni pracownicy administracji oraz ci, z którymi w okresie obrachunkowym pracodawca rozwiązał umowę o pracę.

Strata netto grupy JSW za I półrocze 2015 r. wyniosła 624,3 mln zł.(PAP)

kon/ mtb/ dol/ mhr

Michał Żuławiński

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~mirek

Brawo ING Bank Śląski!!!
Nareszcie zaczyna się coś w JSW dziać pozytywnego. Dzięki bankowi.

Zmienić absurdalny system płac, zredukować zatrudnienie.
Sprywatyzować do końca (nikt wtedy nie zmusi do kupna np. Knurowa). Wywalić 90% związków zawodowych. I spółka będzie rentowna.

! Odpowiedz
5 1 ~50_dol_tona

Codziennie o 14.00 widzę wyjazd towarzyszy górników z pracy. Po klasie samochodów jakoś nie widac kryzysu.

! Odpowiedz
3 0 ~Świadomy

Tak kończą firmy, którymi rządzą związki zawodowe. Zapóźnienie technologiczne, ogromne dugi, skraj bankructwa, wierzyciele pukający do drzwi, za to super przywileje pracownicze i socjal.

! Odpowiedz
2 6 ~gość

Skoro jest tak ciężko to sprzedać KWK Knurów-Szczygłowice. Podobno w/g warszawki jest warta 1,5 miliarda.

! Odpowiedz
2 9 ~solidarny

Kasy brak, trzeba szykować na tzw. "uchodźców", mieszkania dla nich (a mają duże rodziny), zasiłki i szkolenia typu "manicure i pedicure". Teoretycznie i na początku będą na to dotacje" z UE (czyli naszych składek). Tak więc górnicy - teraz ważne jest wzbogacanie kulturowe Polski islamem, kto by się tam górnictwem przejmował.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 1 ~podatnik

wierzyciele czekac cierpliwie panstwo wspomoze was a pielegniarki i inne twory prl won...

! Odpowiedz
5 2 ~slazok

zapomnialem dodac ciezka praca i zebraczymi pensjami,jak widze,ze zaczynaja sie im dobierac do skory to lza sie w oku kreci,biedni ciezko pracujacy utrzymujacy ten kraj gornicy

! Odpowiedz
15 2 ~SLAZOK

GORNICZA SZLACHTA MA TO NA CO SOBIE ZASLUZYLA,SWOJA ;CIEZKA PRACA;

! Odpowiedz
3 21 ~Hanys

Powinni sprzedać Knurów-Szczygłowice!!!! To co im warszawka wcisnęła. Ta kopalnia jest jak w....na d....

! Odpowiedz
13 5 ~ccc

przede wszystkim to powinni zrobić głęboką, gruntowną restrukturyzację ... taką do samej kości ... zwolnić połowę załogi, pozamykać i posprzedawać zbędne aktywa, obniżyć o połowę wynagrodzenia, itd. itp. ... i nie ma że boli ... jak chcą przetrwać to nie mają innego wyjścia ...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
JSW 6,55% 21,14
2020-06-05 17:04:32
WIG 2,57% 51 494,63
2020-06-05 17:15:00
WIG20 3,13% 1 842,47
2020-06-05 17:15:00
WIG30 2,93% 2 131,32
2020-06-05 17:15:01
MWIG40 1,45% 3 607,33
2020-06-05 17:15:01
DAX 3,36% 12 847,68
2020-06-05 17:37:00
NASDAQ 2,06% 9 814,08
2020-06-05 22:03:00
SP500 2,62% 3 193,93
2020-06-05 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.