REKLAMA

Izraelski naukowiec: Koronawirus może być leczony za mniej niż 1 dolara dziennie

2021-08-08 06:00
publikacja
2021-08-08 06:00
Izraelski naukowiec: Koronawirus może być leczony za mniej niż 1 dolara dziennie
Izraelski naukowiec: Koronawirus może być leczony za mniej niż 1 dolara dziennie
fot. Stefano Garau / / Shutterstock

Izraelski naukowiec twierdzi, że COVID-19 może być leczony za mniej niż 1 dolara dziennie. Tzw. podwójnie ślepa próba wykazała, że tani lek iwermektyna skraca czas trwania choroby i zmniejsza zakaźność – pisze na swej stronie internetowej izraelski dziennik "The Jerusalem Post".

Jednak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) ostrzegają przed jej stosowaniem - wskazuje "JP".

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Centrum Medyczne im. Chaima Szeby w Tel Haszomer wynika, że iwermektyna, lek stosowany do zwalczania pasożytów w krajach trzeciego świata, może pomóc w skróceniu czasu trwania infekcji u osób, które zachorowały na koronawirusa, za mniej niż jeden dolar dziennie.

Prof. Eli Schwartz, założyciel Centrum Medycyny Podróży i Chorób Tropikalnych w Centrum Szeby, przeprowadził losowe, kontrolowane, podwójnie ślepe badanie od 15 maja 2020 r. do końca stycznia 2021 r. w celu oceny skuteczności iwermektyny w zmniejszaniu rozsiewania wirusa wśród niehospitalizowanych pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi objawami Covid-19.

Podwójnie ślepa próba to badanie, w trakcie którego ani badani, ani badający nie wiedzą, która z grup jest faktycznie testowana.

W badaniu Schwartza 89 ochotników w wieku powyżej 18 lat, u których zdiagnozowano koronawirusa, podzielono na dwie grupy: 50 proc. otrzymało iwermektynę, a 50 proc. otrzymało placebo. Tabletki podawano im przez trzy dni z rzędu, na godzinę przed posiłkiem - informuje "JP".

Prawie 72 proc. ochotników, którym podawano iwermektynę, nie wykazało obecności wirusa do szóstego dnia, zaś tylko 50 proc. osób, które otrzymały placebo, miało wynik negatywny. Badanie sprawdzało też stopień zakaźności pacjentów; wykazało ono, że tylko 13 proc. pacjentów leczonych iwermektyną było zakaźnych po sześciu dniach, w porównaniu z 50 proc. grupy placebo - prawie cztery razy więcej.

"Nasze badanie pokazuje przede wszystkim, że iwermektyna ma działanie przeciwwirusowe" - powiedział Schwartz. "Pokazuje również, że istnieje prawie 100-procentowa szansa, że dana osoba nie będzie zakażona w ciągu czterech do sześciu dni, co może prowadzić do skrócenia czasu izolacji dla tych osób. Mogłoby to mieć ogromny wpływ ekonomiczny i społeczny" - ocenił naukowiec.

Od 1987 r. iwermektyna jest dopuszczona do obrotu przez FDA. Odkrywcy leku otrzymali w 2015 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za leczenie onchocerkozy, choroby wywołanej zakażeniem nicieniem nitkowatym - podaje "JP".

Z biegiem lat zaczęto ją stosować także w innych chorobach, m.in. w leczeniu świerzbu i wszawicy głowy. Ponadto, w ostatniej dekadzie, w kilku badaniach klinicznych zaczęto wykazywać działanie przeciwwirusowe leku wobec takich wirusów jak HIV i wirus grypy, a także wirus Zika i Zachodniego Nilu.

Lek ten jest również niezwykle ekonomiczny. Badanie opublikowane w piśmie naukowym "American Journal of Therapeutics" wykazało, że koszt iwermektyny w Bangladeszu wynosi od 0,60 do 1,80 USD za pięciodniową kurację. W Izraelu kosztuje ona do 10 USD dziennie - powiedział Schwartz.

cyk/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
iandrew
Za tanio, koncerny na tym nie zarobią, a rządy nie będą mogły kontynuować lockdownów (co jest dla nich mega korzystne, patrz: jak bardzo zadłużono Polskę i ile pustych PLNów dodrukowano. 20% tej kasy trafia do "partii". Złoty wiek dla polityki)
drzaraza
Lek na pasożyty i to gdzie!
janiejacek
Już od ponad roku to wiadomo i bynajmniej nie dzięki naukowcowi z Izraela.

Z tym że dopiero jak o tym napisał Jerusalem Post, Bankier raczył wielmożnie poinformować swoich czytelników, że iwermektyna leczy C19 - no brawo!
kenn
Lekarze, którzy leczyli ludzi z wirusa innymi sposobami (przede wszystkim witamina C lub D), byli prześladowani i grożono im utratą życia swojego oraz rodziny.

A naiwni nadal wierzą, że te mega-chciwe koncerny farmaceutyczne nie dbają o biznes, tylko o zdrowie "głupich obywateli".
hansklos23
W NY leczy się witaminą C
bha
Krótkowzroczność wielu stanowi tylko dodatkową pożywkę dla dalszego rozprzestrzeniania się mutującego covid !!!!!.Szkoda że o tym nie pomyślą.
janiejacek
Ciekawe, że ze wszystkich wirusów które towarzyszą ludzkości od zarania dziejów, tylko ten jest tak strasznie mutujący.
nostsherlock
Aha, już widzę jak w jakimś kraju ktoś chce kogoś leczyć, a nie szczepić. Od razu USA wysłałoby bombowce do zrzucania "demokracji" na ludność cywilną
marekpoznan
"Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) ostrzegają przed jej stosowaniem" - no pewnie że ostrzegają! Trzeba straszyć bydło śmiertelnym wirusem (wśród dwudziestolatków ogromna śmiertelność jeden na milion!), zamykać w domach, rozwalać małe biznes i szprycować "Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) ostrzegają przed jej stosowaniem" - no pewnie że ostrzegają! Trzeba straszyć bydło śmiertelnym wirusem (wśród dwudziestolatków ogromna śmiertelność jeden na milion!), zamykać w domach, rozwalać małe biznes i szprycować wszystkich niesprawdzonym preparatem co 6 miesięcy. Tak powstają nowi miliarderzy.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki