Izrael zawiesza kontakty z UE w sprawie rozmów pokojowych

Izrael zawiesza kontakty z Unią Europejską związane z bliskowschodnimi rozmowami pokojowymi. To reakcja na niedawną decyzję Komisji Europejskiej, że produkty importowane z izraelskich osiedli do Unii muszą być wyraźnie oznakowane.

Zawieszenie kontaktów dyplomatycznych z instytucjami Unii Europejskiej i jej przedstawicielami zaangażowanymi w bliskowschodni proces pokojowy nakazał izraelskiemu MSZ-owi premier Benjamin Netanjahu. Strona izraelska poinformowała, że cofnięcie decyzji uzależnia od oceny unijnego zaangażowania w palestyńsko-izraelskie relacje.

To reakcja Izraela na decyzję, którą Komisja Europejska ogłosiła 11 listopada. Już wtedy władze Izraela wyraziły oburzenie i zagroziły bojkotem oraz wykluczeniem Unii Europejskiej z bliskowschodnich rozmów pokojowych.

Chodzi o decyzję Komisji, że warzywa, owoce i kosmetyki, które pochodzą z izraelskich osiedli powstałych na terytoriach okupowanych, nie mogą być dłużej oznakowane jako produkty wyprodukowane w Izraelu. Unia nie uznaje bowiem tych obszarów za część państwa izraelskiego. Wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis podkreślał, że decyzja dotycząca oznakowania to doprecyzowanie wykładni unijnych przepisów.

"To nie jest nowe prawo, czy nowa polityka. To jest techniczna kwestia, a nie polityczna. Unia Europejska nie popiera bojkotu w jakiejkolwiek formie, czy sankcji wobec Izraela" - podkreślał Valdis Dombrovskis.

IAR/Jerusalem Post/IAR wcześniejsze/ab

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil