REKLAMA

Izba Reprezentantów poparła pakiet pomocowy Bidena dla ofiar epidemii

2021-02-27 09:18
publikacja
2021-02-27 09:18
fot. KEVIN LAMARQUE / Reuters

Izba Reprezentantów zatwierdziła w sobotnim głosowaniu pakiet pomocowy w wys. 1,9 bln dolarów, który zgodnie z planami prezydenta Joe Bidena ma być rozdysponowany wśród Amerykanów najbardziej dotkniętych skutkami epidemii. Projekt ustawy skierowano do Senatu.

Za przyjęciem pakietu pomocowego, który "ma stymulować wzrost gospodarczy w warunkach epidemii" - jak przekonywał podczas kampanii prezydenckiej Biden, głosowało 219 deputowanych. Przeciwko było 212 członków Kongresu.

Projekt ustawy zakłada finansowanie z budżetu państwa kampanii szczepień, a także lekarstw i usług medycznych związanych z epidemią, przewiduje również dalszą pomoc dla gospodarstw domowych, zapomogi w wys. 1400 dolarów USA dla najmniej zarabiających i dodatkowe zasiłki dla bezrobotnych w wys. 400 dolarów, które będą wypłacane przez władze federalne do 29 sierpnia, a także system subwencji dla osób doświadczających problemów z opłatą czynszu czy podatku od nieruchomości. Pakiet przewiduje również wsparcie finansowe dla samozatrudnionych i małych firm.

Przegłosowanie projektu ustawy o zwalczaniu skutków epidemii jest pierwszym legislacyjnym zwycięstwem Joe Bidena, który podczas kampanii prezydenckiej obiecywał rozszerzenie pomocy państwa dla ludności - zaznacza Reuters.

"Wbrew intencjom Demokratów nie udało się jednak przyjąć rozwiązań podnoszących płacę minimalną, a przed nimi jeszcze cała batalia o przyjęcie projektu ustawy przez Senat, gdzie Republikanie i Demokraci mają po 50 mandatów" - pisze agencja. Reuters podkreśla, że wiceprezydent Kamala Harris, która przewodniczy obradom Senatu będzie musiała wykazać się dużą zręcznością, by głosowanie zakończyło się sukcesem dla jej i Bidena obozu politycznego.

"Naród amerykański musi wiedzieć, że jego rząd jest w tych trudnych chwilach przy nim" - powiedziała w trakcie debaty nad projektem przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Stany Zjednoczone są krajem, który wyjątkowo ciężko przechodzi epidemię koronawirusa. Od marca ubiegłego roku odnotowano łącznie 28,5 mln zakażeń, a z powodu Covid-19 zmarło już 510 tys. Amerykanów.

Republikanie, którzy w przeszłości poparli epidemiczny pakiet pomocowy, podkreślali podczas debaty w Kongresie, że wiele elementów Bidenowskiego planu wychodzenia z kryzysu, świadczy o rozrzutności i nie jest podyktowane koniecznością. Jako przykład podano budowę ze środków przewidzianych w ustawie autostrady w pobliżu okręgu wyborczego Nancy Pelosi, która w Kongresie reprezentuje San Francisco. "To wyrzucanie pieniędzy w błoto" - podkreślał lider frakcji Republikanów w izbie niższej, Kevin McCarthy podczas debaty.

W ocenie amerykańskich mediów przyjęcie pakietu pomocowego przez Izbę Reprezentantów w wersji zaproponowanej przez prezydenta Bidena to próba generalna przed kolejnymi odsłonami walki w Kongresie o ustawy regulujące kwestie związane z polityką migracyjną i klimatyczną.

Kierownictwo Partii Demokratycznej nie kryje, że chciałoby, by zawierająca pakiet pomocowy ustawa o zwalczaniu skutków epidemii weszła w życie w połowie marca w związku z tym, że specjalne zasiłki dla bezrobotnych oraz inne formy wsparcia, które przyjęto w poprzednim programie, wygasają pod koniec marca. (PAP)

mars/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
USA jest zadłużona o 22 BLN USD . Trwało to 50 lat a Biden w miesiąc dorzuci ok 2 BLN. Demokraci długo nie porządzą.
pstrzezek
Ile dorzucił twój Trump przed odejściem? A zaraz! Jak on dorzucał do było cool ;) Zupełnie zapomniałem. Kierunek wchód trollu
search
Donald oddawal rzady przy zadluzeniu 700 mld, ( po ponad 20 latach od odzyskania niepodleglosci) po 5 latach rzadow PIS zadluzenie wynosi jakies 1300 mld. I pomijam tu dochody w wysokosci 400 mld jakie rzad sciagnal z mafii VAT i paliwowej.
search
jutro gieldy w dol, nic nier ma o pomocy wall street
lorelie
Chyba już nikt nie ma wątpliwości że to psychol
pstrzezek
wyluzuj lorelka, napisz kartę do Trumpa że tęsknisz i to załatwia sprawę
lorelie odpowiada pstrzezek
Byłeś już w damskiej toalecie? Bidet przecież już pozwala...
pstrzezek odpowiada lorelie
Nic lepszego nie byłeś w stanie sklecić? It tak szacun że ogarniasz pisanie na klawiaturze stary ;)))
batic
1 milion sekund to 11 i pół dnia.
1 miliard sekund to 31 i 3/4 lat.
1 bilion sekund to 31,710 lat.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki