REKLAMA

Irlandia zaktualizowała "zieloną listę" krajów, z których przyjazd nie oznacza kwarantanny

2020-09-15 16:49
publikacja
2020-09-15 16:49
fot. David Soanes / Shutterstock

Irlandia ogłosiła we wtorek nową "zieloną listę" krajów, z których przyjazd nie będzie objęty 14-dniową kwarantanną w związku z pandemią. Na liście pojawiły się kraje ze wskaźnikiem zakażeń poniżej 25 przypadków na 100 000 mieszkańcóww ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Wcześniej "zielona lista" składała się z krajów o niższych wskaźnikach infekcji niż Irlandia, ale rząd przestał aktualizować ten spis, gdy liczba przypadków w Irlandii wzrosła do 45 przypadków na 100 000 w ciągu ostatnich 14 dni. We wtorek na liście znalazły się m.in. Norwegia i Niemcy.

Premier Irlandii Michael Martin powiedział, że rząd wkrótce opublikuje nową listę, a następnie przyjmie skoordynowany unijny system ograniczeń w podróżowaniu, który zostanie zatwierdzony na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych UE 13 października.

Od początku sierpnia - po dwóch miesiącach wygasania epidemii - liczba zakażeń koronawirusem w Irlandii ponownie rośnie. W ciągu ostatnich tygodni zdarzyło się już kilka gwałtownych skoków w dobowych bilansach zakażeń, gdy ich liczba przekroczyła 200, a ostatni najwyższy, zanotowany 8 września, wynosił 307.

We wtorek rząd Irlandii postanowił także odłożyć planowane na 21 września otwarcie w Dublinie pubów, które nie serwują jedzenia. Wprowadzono też nowe ograniczenia dotyczące spotkań towarzyskich i rodzinnych - od wtorku nie będzie mogło w nich uczestniczyć więcej niż sześć osób.

Te puby, w których podawane jest także jedzenie, mogły wznowić działalność po trwającej ponad trzy miesiące przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa od 29 czerwca. Pozostałe miały zostać otwarte 20 lipca, ale ponieważ sytuacja epidemiczna w kraju znowu zaczęła się pogarszać, rząd wcześniej już dwukrotnie przesuwał tę datę na później.

"Sytuacja w naszej stolicy jest niepokojąca i pogorszyła się w ciągu ostatnich kilku tygodni. Jeśli to się utrzyma, powstrzymanie wirusa poza naszymi szpitalami, domami spokojnej starości i firmami może stać się niemożliwe" - ostrzegł wicepremier Leo Varadkar i zaapelował do mieszkańców Dublina o ograniczenie podróży poza miasto. (PAP)

zm/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
lorelie
A co na tej liście robi Polska? przecież platforma obywatelska razem z tvn- i profesorem Simonem która 24 godziny na dobę trąbi że sytuacja w Polsce jest dramatyczna i tragiczna że rząd nie daje rady pandemii... Czy trzaskowsky wytrzeźwiał już po tej kompromitacji w nocnym klubie?
lorelie
Zdaniem skompromitowanego trzaskowskiego ( tego od fekaliów i nocnej kompromitacji w dyskotece) i PO - ugrupowania Nowaka tego co siedzi w areszcie, sytuacja w Polsce jest dramatyczna. Tym czasem Polska jest znowu na zielonej liście. Co na to cytowany przez TVN prof Simon który wieszczył pół roku temu Zdaniem skompromitowanego trzaskowskiego ( tego od fekaliów i nocnej kompromitacji w dyskotece) i PO - ugrupowania Nowaka tego co siedzi w areszcie, sytuacja w Polsce jest dramatyczna. Tym czasem Polska jest znowu na zielonej liście. Co na to cytowany przez TVN prof Simon który wieszczył pół roku temu katastrofę?
karbinadel
Robienie czarnych, czerwonych i zielonych list krajów z których/ do których można podróżować, wydaje się ulubionym zajęciem politycznych pasożytów we wszystkich krajach. Idealna okazja, żeby wykazać swoją aktywność i przydatność - a sensu w tym za grosz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki