Irlandia mówi "tak" małżeństwom jednopłciowym

2015-05-23 19:51
publikacja
2015-05-23 19:51

Irlandczycy opowiedzieli się za legalizacją małżeństw jednopłciowych w historycznym referendum; za było 62 proc. głosujących - poinformowała w sobotę telewizja publiczna RTE. W centrum Dublina zebrały się homoseksualne pary, aby wspólnie świętować.

Wyniki podano po podliczeniu głosów z 40 okręgów na 43, co nie pozostawia już szans na zwycięstwo przeciwników legalizacji.

Reforma konstytucyjna, za którą opowiedzieli się Irlandczycy, przewiduje, że małżeństwo będzie odtąd definiowane jako związek "dwóch osób, niezależnie od płci". Tradycyjnie katolicka Irlandia stanie się tym samym 19. krajem na świecie, a 14. w Europie, w którym zalegalizowane zostały małżeństwa osób homoseksualnych. Irlandia jest zarazem jedynym państwem, w którym droga do tego prowadziła przez ogólnokrajowe referendum, a nie parlament.

W centrum Dublina zebrały się setki ludzi, którzy przynieśli ze sobą tęczowe flagi.

"Do tej pory wielu homoseksualistów czuło, że są w Irlandii tolerowani. Teraz - to o wiele więcej" - mówił 48-letni Fred Schelbaum, który zapowiedział, że chce wziąć ślub ze swoim parterem, 43-letnim Feargalem Scottem; obecnie łączy ich związek partnerski.

Minister zdrowia Leo Varadkar ocenił, że referendum stanowiło "rewolucję kulturową" w kraju, w którym akty homoseksualne były zabronione przez prawo aż do 1993 roku.

Jeszcze przed publikacją rezultatów jeden z czołowych przedstawicieli obozu przeciwników legalizacji, David Quinn, dyrektor Instytutu Iona działającego na rzecz rodziny i religii w społeczeństwie, przyznał się do porażki. "To wyraźne zwycięstwo obozu na +tak+" - powiedział w telewizji RTE, kierując gratulacje do zwolenników legalizacji małżeństw homoseksualnych.

Do udziału w piątkowym referendum uprawionych było ponad 3,2 mln Irlandczyków. "Demokracja zwyciężyła, niezależnie od wyniku" - pisał w sobotę irlandzki "Independent", według którego w kraju znacznie "poprawił się sposób postrzegania osób homoseksualnych".

W 2010 roku zalegalizowano w Irlandii homoseksualne związki partnerskie, ale w 2013 roku komisja ds. reformy konstytucyjnej zaleciła pełną legalizację małżeństw jednopłciowych i premier Enda Kenny tę rekomendację poparł.(PAP)

ksaj/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~fantazja
Ja bym zapytał w referendum: czy jesteś za zniesieniem wszystkich podatków i zlikwidowaniem całego sektora budżetowego? Ciekawe jaki byłby wynik?
~taktrzymać
Następny krok: małżeństwo ze zwierzęciem. Bo ludzie chcą chleba i IGRZYSK.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki