W Irlandii w pierwszej turze wyborów prezydenta RP wygrał Rafał Trzaskowski, wyprzedzając Szymona Hołownię i Andrzeja Dudę - wynika z protokołów opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą.


W Irlandii oddano 19 126 ważnych głosów, z czego Trzaskowski uzyskał 9344, co stanowi 48,85 proc. głosów, Hołownia - 3618 (18,92 proc.), a Duda - 3079 (16,10 proc.). Czwarte miejsce zajął Krzysztof Bosak (1893 głosy), dalej znaleźli się Robert Biedroń (749 głosów) i Władysław Kosiniak-Kamysz (276 głosów). Żadnego z pozostałych kandydatów nie poparło więcej niż 50 osób.
Na terytorium Irlandii wybory prezydenta RP odbywały się tylko korespondencyjnie. Do wyborców, którzy się zarejestrowali w jednym z trzech utworzonych w tym kraju obwodów do głosowania, wysłano 21 715 pakietów wyborczych. W terminie odesłanych zostało 20 105 z nich, co oznacza, że 979 głosów było nie mogło zostać uwzględnionych z powodu braku podpisanego oświadczenia o osobistym i tajnym głosowaniu, niezaklejonej koperty bądź postawienia znaku X przy więcej niż jednym nazwisku lub niepostawienia go wcale. (PAP)
bjn/ akl/




























































