REKLAMA
SPRAWDŹ

Iran zwiększył produkcję ropy; nikłe szanse na porozumienie z OPEC

2016-08-30 18:02
publikacja
2016-08-30 18:02
Iran zwiększył produkcję ropy; nikłe szanse na porozumienie z OPEC
Iran zwiększył produkcję ropy; nikłe szanse na porozumienie z OPEC
fot. PiLens / / YAY Foto

Iran zwiększył produkcję ropy niemal do poziomu sprzed nałożenia na Teheran sankcji gospodarczych; szanse na porozumienie z OPEC ws. ograniczenia wydobycia surowca, by podbić jego cenę, są jednak nikłe - podał we wtorek Bloomberg, powołując się na władze Iranu.

fot. / / Bankier.pl

Państwa OPEC (Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową), których budżety ucierpiały na skutek utrzymujących się od blisko dwóch lat niskich cen surowca, spotkają się we wrześniu w Algierii na nieformalnym szczycie, zorganizowanym przy okazji Międzynarodowego Forum Energetycznego (IEF), w nadziei na wypracowanie wspólnego stanowiska, które ustabilizuje rynki naftowe - pisze Bloomberg.

Jednak mimo że irańska produkcja wróciła do poziomu sięgającego około 80 proc. wydobycia sprzed sankcji, Teheran nie zamierza jej zamrażać, dopóki dzienne wydobycie nie wyniesie 4 mln baryłek.

Po nałożeniu w 2011 roku embarga na irańską ropę w związku z kontrowersyjnym programem nuklearnym eksport surowca spadł z 2,5 mln baryłek dziennie do zaledwie 1 mln. Po zniesieniu sankcji Iran, który był dawniej drugim po Arabii Saudyjskiej najważniejszym producentem ropy wśród krajów OPEC, walczy o odzyskanie swego udziału w rynku. Na wiosnę poinformował, że w związku z tym za strategiczne kierunki eksportowe uznaje Europę, Chiny i Indie.

Bloomberg prognozuje, że w związku z aspiracjami Teheranu OPEC - tak jak podczas poprzednich spotkań i szczytów - nie zdoła doprowadzić do ograniczenia podaży ropy i uzyskania lepszej ceny surowca.

Jednak premier Iraku Hajder al-Abadi liczy na osiągnięcie porozumienia i ogłosił we wtorek, że podczas spotkania w Algierze Bagdad poprze pomysł zamrożenia wydobycia surowca - podał Reuters.

W czerwcu państwa OPEC nie zdołały wypracować kompromisu w sprawie wspólnej polityki dotyczącej podaży ropy i kształtowania jej cen, głównie ze względu na napięcia między Arabią Saudyjską, nieformalnym liderem OPEC, a Teheranem.

Iran już wcześniej ostrzegał, że nie zamrozi wydobycia surowca, ponieważ walczy o powrót na rynek naftowy po latach embarga na jego ropę.

Także w kwietniu, gdy zorganizowano w Dausze spotkanie państw produkujących ropę, w którym udział wzięły też kraje niezrzeszone w kartelu, rozmowy o ograniczeniu wydobycia skończyły się fiaskiem, gdyż Rijad oznajmił, że nie zgodzi się na żadne zmiany w produkcji, jeśli swego wydobycia nie ograniczy również Iran. Okazało się to dyplomatyczną porażką Rosji, która usiłowała wziąć na siebie rolę mediatora w tym sporze.

Zamrożenie produkcji surowca podczas wrześniowego spotkania w Algierze może się i tym razem nie udać, bo jeśli Iran nie będzie się na to zgadzał, to storpeduje tę inicjatywę" - mówi Robin Mills, szef Qamar Energy - firmy konsultingowej z Dubaju specjalizującej się w rynkach naftowych. (PAP)

fit/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~adam
W koncu ceny sa normalne a nie sztucznie podnoszone.
~AK
USA zezwoliły Iranowi eksport ropy tylko w jednym celu.Saudowie już nie wydalali.Ma być więcej ropy na rynku , a tym samym jej cena musi być niska.Zdołować Rosję niską ceną baryłki ropy.Nie można ich zbombardować, to każdym sposobem niszczyć.W tą narrację wpisuje się ostatnio wykluczenie niepełnosprawnych z Rosji z paraolimpiady USA zezwoliły Iranowi eksport ropy tylko w jednym celu.Saudowie już nie wydalali.Ma być więcej ropy na rynku , a tym samym jej cena musi być niska.Zdołować Rosję niską ceną baryłki ropy.Nie można ich zbombardować, to każdym sposobem niszczyć.W tą narrację wpisuje się ostatnio wykluczenie niepełnosprawnych z Rosji z paraolimpiady w Rio.Każde świństwo dozwolone.
~plutarch
hehe.... będzie jeszcze bardziej bolało, trolliku
~AK odpowiada ~plutarch
Banderowcy mają swój portal kresy24. Tam się produkuj
~Putin
O zniesienie sankcji na Iran wyjątkowo zabiegała Bolszewia. Bolszewicy byli przekonani, że rewolucja łupkowa nie jest zagrożeniem dla cen ropy, którą eksportują bo całą nadwyżkę Iranu wchłoną właśnie Indie i Chiny - naturalni bo bliscy odbiorcy ropy z Iranu. Ale jest jeden problemik. Spowolnienie gospodarcze w Chinach, nieduże ale O zniesienie sankcji na Iran wyjątkowo zabiegała Bolszewia. Bolszewicy byli przekonani, że rewolucja łupkowa nie jest zagrożeniem dla cen ropy, którą eksportują bo całą nadwyżkę Iranu wchłoną właśnie Indie i Chiny - naturalni bo bliscy odbiorcy ropy z Iranu. Ale jest jeden problemik. Spowolnienie gospodarcze w Chinach, nieduże ale wystarczające aby nie było gdzie tej ropy z Iranu upchnąć. No i gaz też już nie taki drogi jak kiedyś, idzie zima a tu cena mierniutko. Za dużo producentów gazu skroplonego.
~niepelnosprawny_org
wzrost gospodarczy, ceny ropy niekoniecznie już współgrają, co może oznaczać, że ropa traci na znaczeniu, obu energia odnawialna m.in solarna (upgrate) mogła przyśpieszyć...

Powiązane: Iran

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki