REKLAMA

Iran rozpoczął budowę nowych instalacji nuklearnych

2020-10-28 09:29
publikacja
2020-10-28 09:29
Twitter

Opublikowane w środę zdjęcia satelitarne pokazały, że Iran rozpoczął budowę nowego ośrodka atomowego w Natanz po tym, gdy latem zniszczona została fabryka wirówek do wzbogacania uranu. Budowa została zgłoszona Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Jak donosi agencja AP, nowe zdjęcia opublikowane przez ośrodek Planet Labs pokazują, że w Natanz zbudowano drogę prowadzącą do miejsca budowy oraz rozpoczęto wykopy. Według analityków lokalizacja i charakter prac wskazują na to, że nowy ośrodek będzie ukryty pod ziemią, być może pod górami.

We wtorek fakt budowy nowej konstrukcji w ośrodku atomowym w Natanz potwierdził szef MAEA Rafael Grossi, który przyznał, że otrzymał informację na ten temat od irańskich władz. W rozmowie z AP Argentyńczyk dodał, że Iran w dalszym ciągu zwiększa zasoby nisko wzbogaconego uranu, choć wciąż ma go za mało, by wyprodukować bombę. Według Grossiego budowa może potrwać długi czas.

Budowę nowej, lepiej zabezpieczonej instalacji zapowiadał też już wcześniej szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi. Była to reakcja na wybuch w ośrodku produkcji wirówek do wzbogacania uranu w lipcu br. Według Teheranu wybuch był efektem "sabotażu". Jak doniósł "New York Times", zniszczenia ośrodka dokonały izraelskie służby.

osk/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ajwaja
Atom jest bezpieczniejszy u perskich przyjaciów,
niz u kal-bojów
> Nagasaki, Hiroshyma + lapki swedza Jankesom, malymi bombami
zrobic ARMAGEDON n.p. w Europie
ajwaja
WOW 41 minusów ? Sa tacy co dla masona z dolara, chca ostanie dni na ziemi, byc promieniotweórcza plama na asfalcie
_____________________
""Stany Zjednoczone są gotowe do rozmieszczenia w Europie rakiet ...powiedział Robert O`Brien, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, przemawiający w Instytucie
WOW 41 minusów ? Sa tacy co dla masona z dolara, chca ostanie dni na ziemi, byc promieniotweórcza plama na asfalcie
_____________________
""Stany Zjednoczone są gotowe do rozmieszczenia w Europie rakiet ...powiedział Robert O`Brien, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, przemawiający w Instytucie Hudsona.

"Wycofaliśmy się z traktatu RSMD, rozwijamy systemy sprzenoszenia rakiet balistycznych. <…>

W razie potrzeby rozmieszczymy tę samą broń w Europie powiedział Robert O'Brien.

Stany Zjednoczone opracowują obecnie kilka rakiet hipersonicznych. Pentagon przyznał, że w tej dziedzinie pozostaje 5+ w tyle za Rosją i Chinami.

Traktat między ZSRR a Stanami Zjednoczonymi w sprawie eliminacji rakiet średniego i krótszego zasięgu został podpisany 8 grudnia 1987 r. w Waszyngtonie przez Michaiła Gorbaczowa i Ronalda Reagana. Dokument ten wszedł w życie 1 czerwca 1988 roku. W dniu 2 sierpnia 2019 r. Stany Zjednoczone jednostronnie wycofały się z umowy. ""

Powiązane: Porozumienie Zachodu z Iranem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki