Iran informuje o udanym teście "nowego pocisku"

2019-08-24 10:53
publikacja
2019-08-24 10:53
Reuters

Iran przeprowadził udaną próbę "nowego pocisku" balistycznego - powiedział w sobotę cytowany przez półoficjalną agencję Tasnim naczelny dowódca Gwardii Rewolucyjnej generał Hosejn Salami. Nie podał szczegółów na temat testowanego pocisku.

"Nasz kraj stale jest areną testowania różnych obronnych i strategicznych systemów i nieustannie prowadzone są wysiłki w celu wzmocnienia naszej mocy odstraszania - mówił generał Salami. - Wczoraj był jeden z pomyślnych dni tego narodu".

W czwartek w Iranie zaprezentowano nową broń, którą opisano jako wyprodukowany w kraju, mobilny system rakiet ziemia-powietrze. Nowy system przedstawiono system obrony przeciwlotniczej o nazwie Bawar-373, konkurencyjny dla rosyjskich rakiet przeciwlotniczych S-300.

Do wydarzeń tych dochodzi w czasie silnych napięć z Stanami Zjednoczonymi, które narastają od czasu wycofania USA w 2018 r. z międzynarodowego układu nuklearnego z Teheranem. Od tego czasu oba kraje wzajemnie sobie grożą. W czerwcu wojsko irańskie użyło pocisku rakietowego ziemia-powietrze do zestrzelenia amerykańskiego bezzałogowego samolotu zwiadowczego w rejonie Zatoki Perskiej. Iran twierdzi, że dron znajdował się nad jego terytorium, USA - że w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

Zachodni analitycy wskazują, że choć Teheran często wyolbrzymia możliwości krajowego sprzętu wojskowego, to m.in. obawy związane z irańskim programem rakiet balistycznych skłoniły USA do wycofania się z międzynarodowego porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego i przywrócenia antyirańskich sankcji. (PAP)

ulb/ agz/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki