Iran: Ahmadineżad nie będzie ubiegać się o prezydenturę

Były prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad poinformował we wtorek, że nie będzie startować w wyborach prezydenckich w 2017 r. Wcześniej przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei ostrzegł, że kandydatura Ahmadineżada doprowadzi do większych podziałów w kraju.

"Realizując intencje przywódcy rewolucji, nie planuję udziału w przyszłorocznych wyborach prezydenckich" - napisał były prezydent w liście do Chameneia, który opublikował na swej stronie internetowej.

Ahmadineżad, twardogłowy polityk rządzący silną ręką Iranem w latach 2005-2013, utrzymywał kraj w międzynarodowej izolacji, odmawiając negocjacji na temat programu nuklearnego. Przez dwie kadencje wywoływał poważne napięcia w relacjach Iranu z USA oraz zwalczał opozycję w kraju.

Oficjalnie nie ogłaszał planów startu po raz trzeci w wyborach, lecz jego wystąpienia w ostatnich miesiącach wywoływały spekulacje co do jego powrotu na urząd prezydenta.

Ajatollah Chamenei, który ma ostateczne słowo we wszystkich kwestiach polityczno-społecznych w Iranie, powiedział w poniedziałek, że kandydatura Ahmadineżada może spolaryzować społeczeństwo i "stworzyć podziały w kraju", co jego zdaniem jest szkodliwe.

Sam Ahmadineżad podkreślił, że "pozostaje skromnym żołnierzem rewolucji i służy ludziom".

Wybory prezydenckie w Iranie odbędą się 19 maja 2017 roku. O drugą kadencję będzie mógł ubiegać się obecny prezydent, umiarkowany duchowny szyicki Hasan Rowhani, uchodzący za pragmatyka. Jego popularność zwiększyła się po zawarciu w lipcu 2015 roku historycznego porozumienia sześciu mocarstw z Iranem w sprawie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przypieczętowała koniec izolacji Iranu na arenie międzynarodowej oraz doprowadziła do zniesienia w styczniu większości sankcji finansowych. (PAP)

jo/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil