Iran: 10 lat więzienia dla dwóch mężczyzn z obywatelstwem USA

Sąd w Iranie skazał na 10 lat więzienia dwóch mężczyzn o podwójnym, irańsko-amerykańskim, obywatelstwie za kolaborację z "wrogimi władzami Stanami Zjednoczonymi" - poinformował we wtorek portal Mizan, powiązany z irańskim wymiarem sprawiedliwości.

Iran: 10 lat więzienia dla dwóch mężczyzn z obywatelstwem USA
Iran: 10 lat więzienia dla dwóch mężczyzn z obywatelstwem USA (fot. REUTERS/Marius Bosch / FORUM)

Siamak Namazi, ekspert do spraw stosunków międzynarodowych i konsultant biznesowy, został zatrzymany przez Strażników Rewolucji w październiku 2015 roku, dokładnie rok po przybyciu do Teheranu do rodziny. Jego ojciec Baquer Namazi, były pracownik Funduszu ONZ na rzecz Dzieci UNICEF, został zatrzymany w lutym, kiedy przyjechał do Iranu, aby doprowadzić do uwolnienia syna. UNICEF wydał we wrześniu oświadczenie, w którym wyraził głębokie zaniepokojenie o stan jego zdrowia.

W niedzielę portal Mizan zamieścił krótkie nagranie wideo, ukazujące aresztowanie Siamaka Namaziego. Nagraniu towarzyszy wojskowa muzyka i zdjęcia amerykańskich żołnierzy zatrzymanych w styczniu na Zatoce Perskiej, a także Jasona Rezaiana - dziennikarza "Washington Post" i byłego korespondenta gazety w Teheranie, który przez blisko dwa lata był przetrzymywany w irańskim więzieniu i został wypuszczony na wolność w styczniu br.

Nie wiadomo, o co konkretnie oskarżono skazanych. Jak informują irańskie media, na 10 lat więzienia skazano także trzy inne osoby, w tym Amerykanina pochodzenia libańskiego Nezara Zakę. Miał on mieć związki z amerykańskim wywiadem wojskowym.

Iran zerwał stosunki ze Stanami Zjednoczonymi po rewolucji islamskiej w 1979 roku. Między oboma państwami doszło jednak do pewnego zbliżenia po tym, jak w zeszłym roku zawarto międzynarodowe porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

(PAP)

akl/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~BRAWO

Bardzo dobrze!Amerykanie robią to samo tylko my Polacy nie mamy jaj i tolerujemy BOLKA,ALIMENCIARZA Z KODU I RESZTÉ HOŁOTY.

! Odpowiedz
1 1 ~icek_cymbergaj

ajwaj - jak moszna :)

! Odpowiedz
0 0 ~plutarch

trzy kopiejki

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil