WAŻNE

Inwestycje w opiekę medyczną uzdrowią polską gospodarkę?

2016-10-19 06:01
publikacja
2016-10-19 06:01
YAY Foto

Nawet najdroższa zastosowana kuracja ma duże szanse się zwrócić. Jeśli pacjent odzyska zdrowie, będzie mógł znowu wydajnie pracować i przyczyniać się do wzrostu PKB, a także płacić składki oraz podatki. Na wyleczeniu zyska więc nie tylko sam chory, lecz całe państwo. Dlatego też nie możemy wzbraniać się przed inwestowaniem w innowacyjne leki i metody lecznicze, gwarantujące większą skuteczność kuracji.

Niestety w Polsce wciąż pokutuje myślenie konserwatywne i pacjenci są leczeni głównie konwencjonalnymi, tańszymi, metodami, mimo że często są one mało skuteczne. Wydatki na innowacje traktuje się zaś jako koszty, które zasadniczo powinno się ograniczać. W latach 2012-2014 środki przeznaczone przez NFZ na innowacyjne produkty wprowadzone do refundacji stanowiły tylko 1,98% łącznych wydatków na leki refundowane. Tymczasem dolegliwości pracowników są dla gospodarki prawdziwym obciążeniem. Spadek liczby osób na rynku pracy, a co za tym idzie produktywności spowodowany chorobami przewlekłymi może zmniejszać PKB aż o 7%.

W kampanii "Głosuję na zdrowie" staramy się przekonać, że wydatki na ochronę zdrowia to nie jest, jak sądzą politycy, koszt. To rodzaj inwestycji. Bardzo często jest tak, że wydatek ten wielokrotnie się zwraca w postaci korzyści gospodarczych - mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl prof. Witold Orłowski, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula, ekspert inicjatywy "Głosuję na zdrowie". Pamiętajmy, że zdrowe osoby pracują efektywniej oraz z większą motywacją niż ludzie chorzy i nie potrzebują tak drogiej opieki medycznej. Pieniądze zaoszczędzone w budżecie państwa mogą być dzięki temu przeznaczane na inwestycje i rozwój gospodarczy.

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Heh
No tak, zwłaszcza emeryci, którzy będą stanowić przytłaczającą większość przy naszej sytuacji demograficznej. Oni zwrócą koszta z nawiązką... :)
~WERT
TEN SYSTEM ZA PO A JESZCZE BARDZIEJ OBECNY NIE POZWALA ROWIJAC SLUZBY ZDROWIA, PRYWATNYCH PRZYCHODNI I KONSERWUJE UKLAD- RADZIWILL TO GRABARZ SLUZBY ZDROWIA W POLSCE.

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki