REKLAMA
WAŻNE

Inwestycje napędziły wzrost PKB

2015-02-27 10:00
publikacja
2015-02-27 10:00
Thinkstock

W czwartym kwartale 2014 roku PKB Polski wzrósł o 0,7% kdk i 3,1% rdr – poinformował Główny Urząd Statystyczny. To wynik nieznacznie wyższy od pierwotnie raportowanych 0,6% kdk i 3,0% rdr. Minister finansów ocenił wzrost jako "solidny".

Po uwzględnieniu zdarzeń o charakterze sezonowym dynamika polskiego PKB wyniosła 3,2% rdr wobec 3,3% w poprzednich dwóch kwartałach. Był to najniższy wynik od czwartego kwartału 2013 roku.

Wkład poszczególnych kategorii do rocznej dynamiki PKB (w punktach procentowych) (Bankier.pl na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego)

Głównym motorem wzrostu PKB pozostały inwestycje, które zwiększyły się o 9,4% rdr (wszystkie dane wyrównane sezonowo) po wzroście o 9,8% kwartał wcześniej. Nieznacznie przyspieszyła dynamika konsumpcji prywatnej, z 3,4% do 3,5% rdr – był to największy wzrost od 4 lat. Ogółem popyt krajowy zwiększył się o 4,5% rdr po wzroście o 5,% kwartał wcześniej.

Wartość eksportu wzrosła o solidne 6,8% wobec 4,7% kwartał wcześniej. Jeszcze mocniej przyspieszył import, zwiększając się o 10,2% wobec 7,9% w trzecim kwartale. Ponieważ import rósł szybciej od eksportu, to handel zagraniczny wniósł ujemny wkład do dynamiki PKB, obniżając ją o 1,5 punktu procentowego.

Największy udział we wzroście PKB miały inwestycje, które dodały 2,4 pkt. proc. Konsumpcja prywatna dodała 1,6 pp., wydatki publiczne 0,7 pp., a zmiana stanu zapasów odjęła 0,1 pp. Dobrą wiadomością jest ta ostatnia statystyka, ponieważ rosnąca kontrybucja zapasów w PKB z reguły jest oznaką nadchodzącego szczytu cyklu koniunkturalnego. Tymczasem zarówno w czwartym kwartale jak  i całym 2014 roku polski wzrost gospodarczy oparty był na zdrowych fundamentach.

Minister finansów Mateusz Szczurek ocenił ten wzrost jako "solidny". "Nie ma niespodzianek pod względem budżetowym" - dodał w piątek na konferencji minister finansów.

Szczurek zaznaczył, że "dobre wyniki gospodarcze Polski" utrzymują się mimo "prawie najwyższych realnych stóp procentowych w Europie". "Te dane, które mamy za 2015 r. są dosyć obiecujące i potwierdzają nasze prognozy budżetowe jeśli chodzi o PKB, bo nie o inflację" - dodał minister finansów.

3,1% to za mało, by mówić o sukcesie

Start odtwarzacza ...

Patrząc od strony przedsiębiorstw najlepiej nadal radziła sobie branża finansowa, gdzie wzrost wartości dodanej brutto  wyniósł aż 11,2%. Bankom pomógł systematyczny spadek rentowności (czyli wzrost cen) polskich papierów skarbowych, dzięki czemu poprawiły one wyniki finansowe. Przemysł odnotował wzrost o 3%, a pozostałe sektory zyskały od 0,6% (transport i logistyka) po 3,5% (informacja i komunikacja). Handel i budownictwo odnotowały wzrost wartości dodanej brutto odpowiednio o 3,3% i 2,3%.

W 2014 roku produkt krajowy brutto Polski wyniósł 1.724,72 mld złotych i był (nominalnie) o 3,8% wyższy niż przed rokiem. Przy średniorocznym kursie dolara(według NBP to 3,1551 zł) polski PKB wyniósł 546,65 mld dolarów., co plasowałoby Polskę między Szwecją Norwegią, czyli w okolicach 24. miejsca na świecie.

Krzysztof  Kolany

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (43)

dodaj komentarz
~oki
A wsystko czięki podatkom zabranym najbiedniejszym...Zapłacili od kwot, które są poniżej granicy ubustwa...
Zielona Wyspa może być DUMNA...Tylko szczurek się stydzi [czerwieni] Ale czy p.Szczurek ma wstyd?
~Joanna32
Powiedz jeszcze pisiorze "a wszystko dzięki podatkom zabranym od najbiedniejszych (bezrobotnych, niepełnosprawnych, pracujących za minimalnai emerytów)" czy ty naprawdę uważasz ze wzrost gospodarczy burze sie z podatków? Bo z twojego zdania to wynika! Tylko korwin-mikke!
~ikspert
POdrasowali przed wyborami.
~bis
Panowie, w 2014 roku Polacy wzieli rekordowa ilosc kredytow konsumpcyjnych na kwote 78 mld zlotych to daje wlasnie ten wzorst PKB o 4 % , latwo to chyba policzyc .
~islam
Długie ale wymowne:

Poniższy artykuł pochodzi z książki dr. Petera Hammonda: Slavery, Terrorism and Islam: The Historical Roots and Contemporary Threat:

Islam nie jest ani religią, ani kultem - jest pełnym, kompletnym ustrojem.

Islam ma religijne, polityczne, ekonomiczne oraz militarne komponenty. Komponent
Długie ale wymowne:

Poniższy artykuł pochodzi z książki dr. Petera Hammonda: Slavery, Terrorism and Islam: The Historical Roots and Contemporary Threat:

Islam nie jest ani religią, ani kultem - jest pełnym, kompletnym ustrojem.

Islam ma religijne, polityczne, ekonomiczne oraz militarne komponenty. Komponent religijny jest podstawą dla wszystkich innych komponentów. Islamizacja następuje, kiedy w danym kraje jest wystarczająco dużo muzułmanów, aby zaczęli się domagać swoich tak zwanych "praw religijnych". Kiedy poprawne politycznie i multikulturalne społeczeństwa zgadzają się na "rozsądne" muzułmańskie żądania o ich "prawa religijne", po cichu przechodzą także pozostałe komponenty. Tak właśnie to działa: (Źródło danych procentowych - CIA: The World Fact Book (2007)).

Dopóki populacja muzułmanów pozostaje w okolicach 1%, są oni postrzegani jako miłująca pokój mniejszość. W artykułach prasowych, filmach podkreślana jest ich barwna odmienność:

USA -- muzułmanów 1.0%
Australia -- muzułmanów 1.5%
Kanada -- muzułmanów 1.9%
Chiny -- muzułmanów 1% -2%
Włochy -- muzułmanów 1.5%
Norwegia -- muzułmanów 1.8%

W zakresie 2% do 3% muzułmanie zaczynają odróżniać się od innych mniejszości. Zaczynają być widoczni jako członkowie gangów ulicznych iw więzieniach. Pojawiają się pierwsze symptomy nadużywania środków z pomocy społecznej.

Dania -- muzułmanów 2%
Niemcy -- muzułmanów 3.7%
Wlk. Brytania -- muzułmanów 2.7%
Hiszpania -- muzułmanów 4%
Tajlandia -- muzułmanów 4.6%

Powyżej 5% zaczyna być zauważalny silny (nieproporcjonalny do ich liczebności) wpływ na społeczeństwo. Naciskają na wprowadzenie żywności halal (czystego wg. islamskich standardów), dzięki czemu wymuszają pojawienie się dużej liczby miejsc pracy dla muzułmanów. Pojawia się seria żądań do sieci handlowych o wprowadzenie tej żywności na rynek, często wzmocniona groźbami.

Francja -- muzułmanów 8%
Filipiny -- muzułmanów 5%
Szwecja -- muzułmanów 5%
Szwajcaria -- muzułmanów 4.3%
Holandia -- muzułmanów 5.5%
Trynidad & Tobago -- muzułmanów 5.8%

Powyżej 10% rząd państwa zmuszany jest do uznania ich prawa do sądów Sharii czyli wg. prawa islamskiego. Docelowo Islam dąży do tego, aby cały świat był sadzony wg. prawa Sharii. Wyraźny wzrost bezprawia, pojawiają się muzułmańskie getta, gdzie nawet uzbrojone patrole policji boją się zapuszczać. Rząd zaczyna tracić kontrolę nad sytuacja. Jakikolwiek pretekst może doprowadzić do rozruchów, palenia samochodów i napaści na nie-muzułmanów.

Gujana -- muzułmanów 10%
Indie -- muzułmanów 13.4%
Izrael -- muzułmanów 16%
Kenia -- muzułmanów 10%
Rosja -- muzułmanów 10-15%

Powyżej 20% zaczynają się demonstracje siły, podpalenia szkół, szpitali, samochodów, synagog i kościołów. Większość osadzonych w więzieniach to muzułmanie. Dotychczas sporadyczne grupy para-militarne dżihadystów zaczynają działać w świetle dnia, często wypierając na terenach zamieszkania muzułmanów lokalne siły porządkowe.

Etiopia -- muzułmanów 32.8%

Powyżej 40% można się spodziewać regularnych masakr i ataków terrorystycznych. Organizacje para-militarne rządzą niektórymi terenami wg. własnego widzimisię. Trwają także uprowadzenia niewiernych kobiet, gwałty oraz utajone jeszcze niewolnictwo.

Bośnia -- muzułmanów 40%
Czad -- muzułmanów 53.1%
Liban -- muzułmanów 59.7%

Powyżej 60% następują niczym nie ograniczane prześladowania niewiernych, sporadyczne masowe mordy, wprowadza się prawo Sharii w skali całego kraju. Niewierni są zmuszani do płacenia podatku "za ochronę" tzw. Jizja, często rekwirowany jest ich majątek. Masowy exodus nie-muzułmanów z kraju.

Albania -- muzułmanów 70%
Malezja -- muzułmanów 60.4%
Katar -- muzułmanów 77.5%
Sudan -- muzułmanów 70%

Powyżej 80% pojawiają się czystki i mordy kierowane z poziomu państwowego.

Bangladesz -- muzułmanów 83%
Egipt -- muzułmanów 90%
Gaza -- muzułmanów 98.7%
Indonezja -- muzułmanów 86.1%
Iran -- muzułmanów 98%
Irak -- muzułmanów 97%
Jordania -- muzułmanów 92%
Maroko -- muzułmanów 98.7%
Pakistan -- muzułmanów 97%
Syria -- muzułmanów 90%
Tadżykistan -- muzułmanów 90%
Turcja -- muzułmanów 99.8%
Zjednoczone Emiraty Arabskie -- muzułmanów 96%

W pobliżu 100% następuje tzw. muzułmański Pokój (stad Islam jest znany jako "Religia Pokoju") czyli "Dar-es-Salaam", co znaczy "Islamski Dom Pokoju". Wg. wojennej doktryny islamu powinien być wtedy pokój, gdyż wszyscy są już muzułmanami i nie ma powodów do walki.

Afganistan -- muzułmanów 100%
Arabia Saudyjska -- muzułmanów 100%
Somalia -- muzułmanów 100%
Jemen -- muzułmanów 99.9%"

Oczywiście tak się nie dzieje. Aby spełnić swoją rządzę krwi, muzułmanie zaczynają mordować siebie na wzajem z różnych powodów.

"Zanim miałem 9 lat, nauczyłem się podstawowego kanonu życia Araba. Ja przeciwko mojemu bratu; ja i mój brat przeciwko naszemu ojcu; moje rodzina przeciwko naszym kuzynom i klanowi; klan przeciwko plemieniu; plemię przeciwko światu, i wszyscy spośród nas przeciwko niewiernym. Leon Uris, The Haj"

Dobrze jest pamiętać, że w wielu, wielu krajach, takich jak Francja, populacja muzułmańska skoncentrowana jest w gettach, określonych przez ich pochodzenie etniczne. Muzułmanie nie integrują się ze społeczeństwem w ogólności. Tym samym, uzyskują miejscami znacznie większe wpływy niż ich krajowy odsetek mógłby wskazywać.
~Rudolf
GUS jest tak samo wiarygodny jak CBOS.
~arek
Ty się sytuujesz oczywiście raczej kolo Homo Homoni ? :)
~runnerrr
Nawet rządy POstkomuny, ZUS i US nie są w stanie zgnębic polskich przedsiębiorców. Jednocześnie wskaźnik samobójstw Polaków bije kolejne rekordy.
chochlike
Wszystko mało. Pogoń za bogatą resztą Europy zaczęłaby się na dobre, gdyby wzrost był PRZYNAJMNIEJ dwa razy większy.

A rozwiązania są na wyciągniecie ręki: CIT zastąpić podatkiem obrotowym, który w końcu sięgnie do kieszeni zachodnich korporacji (więcej tutaj: http://www.networkmagazyn.pl/podatek-obrotowy-
Wszystko mało. Pogoń za bogatą resztą Europy zaczęłaby się na dobre, gdyby wzrost był PRZYNAJMNIEJ dwa razy większy.

A rozwiązania są na wyciągniecie ręki: CIT zastąpić podatkiem obrotowym, który w końcu sięgnie do kieszeni zachodnich korporacji (więcej tutaj: http://www.networkmagazyn.pl/podatek-obrotowy-zamiast-cit-1 ), PIT zlikwidować, jednocześnie ujednolicając podatek VAT do 20% na wszystko (prosty rachunek matematyczny wykazuje, że ludzie będą realnie zarabiać więcej, niż wydawać do tej pory) http://www.uwazamrze.pl/artykul/1008235/polska-bez-pit oraz pozbyć się KRUSu i ZUSu wprowadzając emeryturę obywatelską równą dla każdego (plus nieobowiązkowe oszczędzanie na indywidualną część emerytury) http://wpolityce.pl/polityka/163125-centrum-adama-smitha-jestesmy-zwolennikami-emerytury-obywatelskiej-czyli-rownej-dla-wszystkich-wszyscy-mamy-takie-same-zoladki

Wtedy Polska miałaby szansę na prawdziwy rozwój, a nie - jak dzisiaj - dreptanie w miejscu.
~ron
przestań chlopie powtarzac jak papuga te mity i zaklinanie węży !

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki