REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Intel jednak zapłaci ponad miliard euro kary

2014-06-12 11:58
publikacja
2014-06-12 11:58
Intel jednak zapłaci ponad miliard euro kary
Intel jednak zapłaci ponad miliard euro kary
fot. Modecom /

Sąd UE oddalił w czwartek skargę koncernu Intel na decyzję Komisji Europejskiej z maja 2009 r. w sprawie nałożenia rekordowej kary na tę firmę w wysokości 1,06 mld euro za nadużywanie dominującej pozycji na rynku procesorów x86. Sąd potwierdził decyzję KE.

Według Komisji amerykański producent mikroprocesorów Intel nadużył swej pozycji dominującej na światowym rynku procesorów x86 w okresie od października 2002 r. do 2007 r., poprzez stosowanie strategii mającej na celu wykluczenie z rynku jego jedynego liczącego się konkurenta, spółki Advanced Micro Devices (AMD).

Jak przypomina Sąd UE, KE uzasadniając karę wskazywała, że Intel stosował szereg środków wobec własnych klientów (producentów komputerów) oraz europejskiego dystrybutora urządzeń mikroelektronicznych Media-Saturn-Holding.

Intel udzielał rabatów czterem wiodącym producentom komputerów (spółkom Dell, Lenovo, HP i NEC) pod warunkiem, że będą oni nabywać od niego wszystkie lub prawie wszystkie procesory x86 na potrzeby swej produkcji. Intel wypłacał także określone kwoty spółce Media-Saturn w zamian za to, że sprzedawała wyłącznie komputery wyposażone w procesory x86 wytwarzane przez Intel. Zdaniem KE owe rabaty i płatności zapewniły lojalność czterech producentów oraz spółki Media-Saturn, a także znacznie ograniczyły zdolność innych firm do konkurowania z Intelem.

Ponadto, Intel wypłacał określone kwoty trzem producentom komputerów (firmom HP, Acer i Lenovo) w zamian za opóźnienie lub zaprzestanie wprowadzania na rynek produktów wyposażonych w procesory AMD lub wprowadzenie ograniczeń w dystrybucji tych produktów.

"Na podstawie wytycznych z 2006 r. Komisja nałożyła na Intel 1,06 mld euro grzywny. To najwyższa spośród grzywien, jakie Komisja nałożyła kiedykolwiek na pojedyncze przedsiębiorstwo za naruszenie reguł konkurencji. Intel wniósł do Sądu skargę na decyzję Komisji. Zażądał stwierdzenia nieważności decyzji lub przynajmniej znacznego obniżenia wysokości grzywny" - podano w komunikacie Sądu Unii Europejskiej.

W wydanym w czwartek wyroku sąd oddalił skargę Intela, potwierdzając tym samym decyzję KE. Sąd stwierdził, że rabaty lojalnościowe dla firm Dell, HP, NEC i Lenovo, w sytuacji, gdy przyznaje je przedsiębiorstwo z dominującą pozycją rynkową, "stoją na przeszkodzie realizacji celu, jakim jest zapewnienie niezakłóconej konkurencji na wspólnym rynku".

W odniesieniu do płatności przyznanych spółce Media-Saturn, Sąd stwierdził, że chodzi tu o taki sam mechanizm antykonkurencyjny jak praktyki stosowane względem producentów komputerów, tylko usytuowany na niższym ogniwie łańcucha dostaw. W odniesieniu do płatności zrealizowanych na rzecz spółek HP, Acer i Lenovo w celu opóźnienia, zaprzestania lub ograniczenia sprzedaży określonych produktów wyposażonych w procesory AMD, Sąd stwierdził, że płatności te mogły utrudnić dostęp do rynku spółce AMD.

Sąd orzekł, że żaden z argumentów przedstawionych przez koncern Intel "nie pozwala stwierdzić, że nałożona grzywna ma charakter nieproporcjonalny". "Przeciwnie, należy stwierdzić, że grzywna ta jest właściwa, zważywszy na okoliczności niniejszej sprawy" - poinformowano. Sąd zwrócił uwagę, że wymierzona grzywna stanowi równowartość 4,15 proc. rocznego obrotu Intela, czyli jest znacznie niższa od przewidzianej górnej granicy, która wynosi 10 proc. (PAP)

jzi/ amac/ jra/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki