REKLAMA

Innova Capital sprzedała 27% akcji WP po 50 zł za sztukę

2016-12-01 09:33
publikacja
2016-12-01 09:33
Innova Capital sprzedała 27% akcji WP po 50 zł za sztukę
Innova Capital sprzedała 27% akcji WP po 50 zł za sztukę
fot. Tomasz Adamowicz / / FORUM

Innova Capital sprzedała za cenę 50 zł za jedną akcję posiadany pakiet 27% akcji Wirtualna Polska Holding, podał fundusz i spółka. W transakcji odkupu akcji uczestniczyli Jacek Świderski, Michał Brański i Krzysztof Sierota, przedsiębiorcy posiadający pakiet kontrolny Wirtualnej Polski, zwiększając swoje zaangażowanie w spółce do poziomu ponad 55% głosów na walnym zgromadzeniu. Pozostałe akcje zostały sprzedane instytucjonalnym inwestorom publicznym w zakończonym dzisiaj procesie budowy przyśpieszonej księgi popytu.

fot. / / Bankier.pl
"Nasza inwestycja w Wirtualną Polskę jest bardzo udana: w stosunkowo krótkim okresie, we współpracy ze znakomitym zespołem menedżerów, stworzyliśmy lidera polskiego rynku internetowego. Spójna strategia rozwoju i jej konsekwentna realizacja przełożyły się również na ponadprzeciętną stopę zwrotu z inwestycji. Był to doskonały przykład inwestycji typu Platform+, której założeniami są akwizycja dwóch firm i ich konsolidacja bezpośrednio w momencie nabycia, efektywna realizacja synergii przychodowych i kosztowych oraz wdrożenie nowej struktury zarządzania" - skomentowała partner w Innova Magdalena Magnuszewska, cytowana w komunikacie.

W 2014 r. fundusz Innova Capital sfinansował zakup Wirtualnej Polski od Orange Polska i połączenie jej z Grupą o2. Celem transakcji o wartości 375 mln zł było skonsolidowanie rynku internetowego w Polsce i wprowadzenie grupy w segment e-commerce, przypomniano.

Spółka przeszła proces intensywnej integracji, zmiany strategii oraz rebrandingu. Te działania doprowadziły do poprawy wyników finansowych: 2,5x wzrostu zysku EBITDA i czterokrotnego wzrostu wartości rynkowej. 15 miesięcy po inwestycji Innova, Wirtualna Polska Holding zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a obecnie kapitalizacja spółki przekracza 1,5 mld zł, przy wzroście kursu akcji od IPO o blisko 70%. Dzięki zrealizowanemu właśnie wyjściu z inwestycji Innova zrealizowała średnioroczną stopę zwrotu (IRR) na poziomie przekraczającym 60%, podkreślono także w komunikacie. 

"Fundusz Innova Capital niewątpliwie obdarzył nas dużym zaufaniem i sfinansował realizację ambitnych planów Grupy. Nie przypominam sobie drugiej takiej transakcji, kiedy cztery razy mniejsza spółka dokonuje udanego przejęcia swojego większego rywala. Następnie w niecałe dwa lata, konsoliduje rynek, przejmując 14 kolejnych podmiotów, przeprowadza udane wejście na giełdę i blisko połowę swoich przychodów przenosi z rynku, na którym działała od 20 lat w zupełnie nowe obszary. A to wszystko przy ciągłym poprawianiu wyników i wielokrotnym wzroście własnej rynkowej wyceny. Takie rzeczy dzieją się tylko w Polsce. W Wirtualnej Polsce" - podsumował prezes WP Jacek Świderski, także cytowany w komunikacie. 

Innova Capital to fundusz private equity inwestujący w segmencie średnich przedsiębiorstw. Od momentu rozpoczęcia działalności w 1994 r. do chwili obecnej fundusz Innova Capital zainwestował blisko 700 mln euro w blisko 50 przedsiębiorstw działających w 10 krajach regionu.

Grupa Wirtualna Polska jest właścicielem jednego z dwóch najpopularniejszych w Polsce horyzontalnych portali internetowych - Wirtualnej Polski. Prowadzi również portal horyzontalny o2 oraz liczne specjalistyczne portale wertykalne, w tym w szczególności portale o tematyce biznesowej - Money.pl oraz Biztok, portale dotyczące nowych technologii - np. Dobreprogramy, portale o tematyce sportowej - np. Sportowe Fakty, oraz portale o charakterze rozrywkowym - np. Pudelek. Spółka jest notowana na GPW od maja 2015 r.

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Jon
W tej Wirtualnej codziennie"produkują się" postkomunistyczni antypisowcy.Trochę to załosne,bo ciągłe płakanie za rajem utraconym moze być załosne.
~mike
ja wszyscy - tylko czasami robi to bardziej merytorycznie :)
akurat jeśli chodzi o polityke międzynarodową to dzienniarze są naprawdę na poziomie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki