REKLAMA
PIT 2023

Inflacja skipassów - tak drogo jeszcze nie było. Tylko goldbugów stać będzie na narty w Alpach?

Krzysztof Kolany2024-02-11 06:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2024-02-11 06:00

W ciągu kilku lat ceny skipassów w alpejskich kurortach wzrosły o przynajmniej 50%. Ekonomiści z Incrementum sugerują, że to nie tyle kwestia aprecjacji narciarskich karnetów, co spadku siły nabywczej wspólnotowej waluty.

Inflacja skipassów - tak drogo jeszcze nie było. Tylko goldbugów stać będzie na narty w Alpach?
Inflacja skipassów - tak drogo jeszcze nie było. Tylko goldbugów stać będzie na narty w Alpach?
fot. Tomas Marek / / Shutterstock

Nastały ciężkie czasy dla miłośników szusowania po alpejskich stokach. Chodzi o galopujące ceny karnetów. W popularnym także wśród Polaków austriackim Zillertalu 6-dniowy skipass dla osoby dorosłej w sezonie 2023/24 kosztuje 349 euro. Licząc po bieżącym kursie EUR/PLN (ok. 4,33 zł), daje to przeszło 1 500 złotych, czyli nie jest tanio. Zwłaszcza gdy planuje się wyjazd z rodziną. Karnety dla dwojga dorosłych, „młodzieżowca” (w cenniku ujmowany jako osoba w wieku 7-15 lat) oraz dziecka to wydatek 1106€ na 6 dni, a więc już prawie 4800 zł za tygodniowy wypad. Do tego trzeba jeszcze doliczyć noclegi (choć te potrafią być w Alpach tańsze niż w Polsce), wyżywienie, paliwo i ubezpieczenie.

Było drogo, jest jeszcze drożej

Wiadomo, że narty w Alpach to nie jest sport dla ubogich. Zwłaszcza w Polsce od lat był to wyznacznik „przynależności” do lepiej niż dobrze zarabiającej części społeczeństwa. Rzecz jednak w tym, jak koszty takiego wyjazdu wzrosły w ciągu ostatnich kilku lat. Rok temu wspomniany wcześniej skipass kosztował 315€. Tegoroczna podwyżka wyniosła zatem prawie 11%. Rok wcześniej podrożał o blisko 10%. Łącznie przez pięć ostatnich sezonów zillertalski skipass stał się droższy o 31%, znacznie przewyższając raportowaną inflację CPI dla Austrii.

Reklama
Zillertal Superskipass dla osoby dorosłej
Sezon Cena karnetu 6-dniowego  Zmiana rdr
2023/24 349,00 € 10,8%
2022/23 315,00 € 9,8%
2021/22 287,00 € 3,6%
2020/21 277,00 € 3,9%
2019/20 266,50 €  b.d.

Jeszcze z 10-15 lat temu podobną przyjemność kupowało się po ok. 200 euro (za 6 dni). Mowa zatem o wzroście cen alpejskich skipassów o ok. 90% w ciągu zaledwie kilkunastu lat. I nie jest to tylko moja osobista obserwacja dotycząca jednego czy dwóch ośrodków narciarskich. Okazuje się, że temat jest znacznie starszy - „inflacja skipaasów” nie zaczęła się w ostatnich kilku sezonach, jedynie mocno przyspieszyła.

„Zły dzień na stoku jest lepszy od dobrego dnia w pracy”

Tak podobno mawiają Austriacy i nie sposób nie przyznać im racji. W krajach alpejskich jazda na nartach jest rozrywką dość powszechną i uczoną dzieci od wieku przedszkolnego. Można by rzec, że w Austrii ceny skipassów są wręcz sprawą narodową. Dlatego za temat wzięli się ekonomiści z funduszu Incrementum, słynącego ze swych odważnych (lecz nie zawsze trafnych) prognoz dla złota.

Panowie z Incrementum obliczyli, że ceny karnetów w najpopularniejszych austriackich ośrodkach narciarskich są w obecnym sezonie o 10,2% wyższe niż w poprzednim (dane dotyczą Stubaier Gletscher, Kitzbühel, Obertauern, Kleinwalsertal, Arlberg, Wilder Kaiser, Sölden, Wagrain/Snow Space, Fiss, Steinplatte oraz Schmittenhöhe). W poprzednim sezonie ceny w 11 resortach Salzburga, Tyrolu i Voralbergu wzrosły „tylko” o 8,1%.

Licząc od sezonu 1990/91, ceny karnetów narciarskich w Austrii rosły w średniorocznym tempie 3,5% - a więc znacznie powyżej oficjalnego wskaźnika inflacji konsumenckiej (CPI). Średnia inflacja konsumencka w tym okresie wynosiła średnio 2,4% rocznie. Oznacza to, że w nieco ponad trzy dekady ceny w sklepach więcej niż się podwoiły, ale ceny skipassów poszły w górę ponad trzykrotnie.

Oczywiście można narzekać, że szusowanie po alpejskich stokach robi się coraz droższe i że część konsumentów nie może sobie już na nie pozwolić (albo musi ograniczyć czas lub częstotliwość wyjazdów). Z drugiej strony operatorzy ośrodków narciarskich zapewne wyjdą z setką przyczyn, dla których życzą sobie więcej pieniędzy: wzrost kosztów pracy, energii elektrycznej, paliwa do ratraków, amortyzacji wyciągów etc. I zapewne mają sporo racji. Tak samo jak konsumenci, którzy narzekają, że „białe szaleństwo” osiągnęło szalone ceny.

Istota problemu nie tkwi bowiem w tym, że ceny rosną. Chodzi o to, że siła nabywcza euro – oraz praktycznie wszystkich innych walut fiducjarnych* - cały czas maleje. A w ostatnich kilku latach spadała wręcz w zastraszającym tempie. Ponadto „urokiem” inflacji jest to, że nie wszystkie ceny rosną w tym samym tempie. Jak widzimy, ceny skipassów rosną znacznie szybciej od wskaźnika inflacji w postaci indeksu CPI. Dla przykładu, cena pracy (czyli płace) rośnie zdecydowanie wolniej niż ceny karnetów. I chyba tu tkwi największy cierń wbity w (portfel) narciarza-konsumenta.

Źródłem zła jest kiepski pieniądz

Tego problemu by nie było, gdybyśmy otrzymywali wynagrodzenia w jakimś „twardym” pieniądzu, który nie traci siły nabywczej tak szybko jak polska waluta. Gdybyśmy przykładowo otrzymywali wynagrodzenie w złocie, to austriackie skipassy by nawet… potaniały. W obecnym sezonie uncję złota można wymienić na 27,6 dziennych karnetów narciarskich. Czyli tyle samo co poprzedniej zimy – obliczyli ekonomiści Incrementum.

Incrementum

Gdybyśmy porównali relację cen złoto/skipass w dłuższym okresie, wnioski byłyby jeszcze bardziej zachęcające. Wyższą od tegorocznej wartość tego wskaźnika zaobserwowano w sezonach 2012/13 (29,0 dni jazdy za uncję złota) oraz 2011/12 (28,3), a także podczas covidowych lockdownów w latach 2021/22 (28,0) – zwracają uwagę analitycy Incrementum. Najdroższe karnety w relacji do złota były w sezonie 1998/99 oraz 1990/91, gdy uncja królewskiego metalu kupowała zaledwie 8,5 dni oraz 12,0 dni szusowania po alpejskich stokach. A dodajmy, że od tego czasu znacznie poprawiła się oferta: przybyło wyciągów, stały się one bardziej komfortowe i zwiększono liczbę tras zjazdowych.

Wniosek stąd jeden: to nie tyle alpejskie skipassy stały się droższe, tylko wspólnotowa waluta z roku na rok jest coraz mniej warta. Na to wszystko nakłada się jeszcze deprecjacja złotego względem euro. Teraz europejska waluta kosztuje ok. 4,33 zł. W latach 2000-19 jej średnioroczne kursy przez prawie cały ten okres wahały się w przedziale 3,80-4,30 zł. To zestawienie podkreśla też rolę złota jako jedynej waluty, która utrzymuje siłę nabywczą w długim terminie.

 *w najmniejszym stopniu dotyczy to franka szwajcarskiego. Być może dlatego helwecka waluta jest ostatnio rekordowo mocna względem euro.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (24)

dodaj komentarz
tompaj10
Misiu Kolany, trzeba sie zapisac do Brauna, nauczyc strzelac a nie chomikowac zloto siedzac przed kompem i robiac bezuzuteczne dla ludzkosci analizy. Jak przyjdzie prawdziwy czas na zloto to beda sie liczyly tylko szybkie nogi, bron, kawal swojej ziemi i studnia. Do tego czasu cena zlota bedzie dostawala w leb od tych ktorzy wiedza Misiu Kolany, trzeba sie zapisac do Brauna, nauczyc strzelac a nie chomikowac zloto siedzac przed kompem i robiac bezuzuteczne dla ludzkosci analizy. Jak przyjdzie prawdziwy czas na zloto to beda sie liczyly tylko szybkie nogi, bron, kawal swojej ziemi i studnia. Do tego czasu cena zlota bedzie dostawala w leb od tych ktorzy wiedza co jest dla nas dobre.
tompaj10
To zadziwiajace ze Kolany trzyma sie zlota jak pijany plotu. Namacili chlopu w glowie i ma problem….
tompaj10
Skipass w vail resorts (usa) na caly rok pokrywajacy osrodki narciarskie na calym swiecie to koszt okolo 700 dolarow. Czasami taniej jesli sie kupuje pod koniec starego sezonu.
lechpremium
Ok porównujecie Skipasy w Alpach. Ale patrzcie na ceny polskie! Przecież za sam komfort jazdy na nartach w Polsce a w Austri to nie ma co porónywać. Przecież w takim Zakopanym to ceny są prawie takie sam jak Austri, a jakie są kolejki, przygotowanie stoków i tym podobne. To taniej tak na prawdę wychodzi wyjazd do Austrii w przeliczeniu Ok porównujecie Skipasy w Alpach. Ale patrzcie na ceny polskie! Przecież za sam komfort jazdy na nartach w Polsce a w Austri to nie ma co porónywać. Przecież w takim Zakopanym to ceny są prawie takie sam jak Austri, a jakie są kolejki, przygotowanie stoków i tym podobne. To taniej tak na prawdę wychodzi wyjazd do Austrii w przeliczeniu na zjazdy w stosunku do ceny karnetu.
Inflacja w Austrii nie jest tak wysoka jak inflacja w Zakopanym
itmaster
Jakość w Polsce niestety znacząco odbiega, a ceny porównywalne z zachodnimi, a jeżeli porównasz jedzenie to w PL nawet drożej niż na zachodzie.
Co ciekawe przy małych dzieciach wyjazd za granicę jeszcze bardziej się opłaca, bo nie trzeba płacić za ich karnet, a w Polsce cena prawie jak za dorosłego.
lampeduza
Politycy oraz media uwielbiają programy rozdawnicze, więc trzeba drukować. Stąd pieniądz papierowy traci wartość. Złota nie da się drukować.
jenak
Bo te oficjalne odczyty inflacji to dla kredensów były.

Teraz i na wieki wieków, Amen.
grab
Ja nie kupuję karnetów tylko podchodzę budując kondycję.
tompaj10
Dokladnie, a jak przyjdzie czas na zloto to ludzie sami ci oddadza ha ha
prawnuk
A nie można napisać SENSOWNIE? Austrię znam słabo, ale patrząc na Francję czy zachodnią Szwajcarię - mamy oczywisty kryzys lokalizacyjny. Biorąc pod uwagę popularność narciarstwa - należaloby otwierać co roku o 5% ośrodków więćej.
A z rożnych powodów jest z tu kryzys.
Czyli podaż nie rośnie, więc maksymalizuje się ceny.

Powiązane: Złoto

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki