REKLAMA

Indeks Należności Przedsiębiorstw na najwyższym poziomie od 7 lat

2016-02-09 13:03
publikacja
2016-02-09 13:03

Indeks Należności Przedsiębiorstw osiągnął w styczniu 2016 r. najwyższą wartość od 7 lat, co wskazuje na dalszy wzrost PKB - wynika z badania KPF i KRD BIG S.A.

fot. iStockphoto/Thinkstock / /  iStockphoto

"Bardzo wysokie wskazania INP są dobrym prognostykiem dalszego wzrostu PKB, ale przede wszystkim pokazują coraz lepszą jakość otoczenia gospodarczego, w którym funkcjonują polskie firmy" - napisano w komentarzu do badania, przygotowanym przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

"Możliwe, że obserwowane od dwóch lat przyspieszenie wzrostu gospodarczego stanowi na tyle istotny impuls dla polskich przedsiębiorstw, że zjawisko opóźnień zmienia fundamentalnie swój charakter" - dodano.

Badanie wskazuje, że w największym stopniu na wzrost INP oddziaływało zmniejszenie liczby firm deklarujący, że na skutek opóźnień nie mają zdolności regulowania własnych zobowiązań.

Badanie wskazuje również, że w styczniu 2016 r. tempo poprawy portfeli należności firm spadło. Poprawiła się natomiast prognoza spływu należności.

Koniunktura w przemyśle przetwórczym w I poprawiła się

W styczniu nastąpiła poprawa koniunktury w przemyśle przetwórczym - wynika z badań KPF i KRD BIG S.A.

"Po okresie spadków w IV kwartale ub. roku w styczniu koniunktura w przemyśle przetwórczym poprawiła się. Przedsiębiorstwa informują o spadku produkcji i zamówień, ale są one mniejsze niż w poprzednich miesiącach. W dalszym ciągu pogarszają się oceny ogólnej kondycji gospodarki polskiej. Przewidywania na najbliższe 3-4 miesiące są jednak optymistyczne. Może to zapowiadać szybsze nadejście sezonowego ożywienia koniunktury" - napisano.

Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym zwiększył swoją wartość w ciągu miesiąca o 5,7 pkt., do poziomu -5,7 pkt. Jest o 2,1 pkt. wyższy niż przed rokiem.

"Wzrost wartości wskaźnika miał miejsce w obu sektorach własnościowych. Salda poziomu produkcji i zamówień zmniejszyły się, ale spadki były mniejsze niż w poprzednich miesiącach. Rosną zapasy i pogarsza się sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy gorzej niż przed miesiącem oceniają ogólną kondycję gospodarki polskiej. Jednak oczekiwania na najbliższe miesiące są optymistyczne, zapowiadając możliwość poprawy koniunktury w kolejnych miesiącach" - napisano.(PAP)

nik/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki