REKLAMA
BADANIE

Immersion Games nie widzi recesji w sektorze gier. Skupia się na grze VR "Divine Duel"

2023-03-02 15:12
publikacja
2023-03-02 15:12

Immersion Games nie widzi recesji w sektorze gier wideo, a potencjalny spadek sprzedaży może być efektem wyjścia sektora z pandemicznego efektu wysokiej bazy - ocenia prezes spółki Bartosz Rosłoński. Spółka planuje skupić się na rozwoju gry "Divine Duel" i budowie wokół niej społeczności.

Immersion Games nie widzi recesji w sektorze gier. Skupia się na grze VR "Divine Duel"
Immersion Games nie widzi recesji w sektorze gier. Skupia się na grze VR "Divine Duel"
/ Immersion

"W mojej opinii gaming dalej pozostaje branżą odporną na recesję. Niepokojące informacje od największych światowych graczy, że otoczenie makroekonomiczne wpłynęło negatywnie na portfele konsumentów, mają podparcie w rzeczywistości, ale nie traktowałbym spadku sprzedaży gier jako dowodu recesji w sektorze" - powiedział PAP Biznes prezes notowanej na rynku NewConnect spółki Bartosz Rosłoński.

"Branża wychodzi właśnie z pandemicznej bańki. Podczas lockdownu ludzie wydawali więcej na gry. W Immersion Games zakładamy, że trend wzrostowy będzie się utrzymywał w sektorze gier video, za czym przemawia demografia. Odbiorcami tego medium są głównie młodzi ludzie, którzy nie uważają go za ciekawostkę - w ich rozumieniu to już tradycyjny kanał rozrywki" - dodał.

1 marca zadebiutowała najnowsza gra producenta "Divine Dule". Prace nad tytułem trwały około półtora roku. Tytuł warszawskiego studia jest dostępny w formule free-to-play dla użytkowników gogli Meta Quest 1 i 2, w niedługim czasie gra trafi również na SteamVR. Gra bazuje na pojedynkach online pomiędzy dwoma graczami.

"W najbliższym czasie będziemy rozwijać +Divine Duel+. W pierwszym etapie zależy nam głównie na zbudowaniu społeczności. Gra będzie darmowa i systematycznie rozbudowywana dodatkową zawartością” - powiedział.

"Mamy też plany dotyczące prototypów kolejnych gier. Więcej na ten temat będziemy mogli zdradzić w przyszłości. Na razie naszym priorytetem jest promocja i rozwój +Divine Duel+" - dodał.

Rosłoński patrzy z optymizmem na rynek, gdyż po raz pierwszy w historii gamingu w wirtualnej rzeczywistości (VR) technologia pozwala tworzyć ciekawe i zróżnicowane treści, których w sektorze było mało.

22 lutego na rynku pojawiło się PlayStation VR 2. Jak wskazują recenzenci najnowszy sprzęt towarzyszący do PlayStation 5 w odróżnieniu od poprzedniego VR-u od Sony i sprzętu konkurencji oferuje większe możliwości graficzne.

"Nie uważam, żeby PlayStation VR 2 mogło stać się większym hitem niż Oculus Quest, bowiem sprzęt Sony ma dla nas jedną kluczową wadę - łączność tylko przez kabel. To właśnie autonomiczne gogle do wirtualnej rzeczywistości od Mety przyczyniły się do wzrostu sprzedaży gier z tego segmentu" - powiedział.

W ocenie Rosłońskiego, karty w sektorze VR dalej będzie rozdawała Meta. Współpraca z głównym graczem technologicznym na rynku jest często jednak skomplikowana, za co obwinia proces weryfikacyjny.

"Każda gra przechodzi przez nie do końca jasny proces weryfikacji, gdzie wiele zależy od pracowników Mety, którzy decydują, czy gra zostanie opublikowana na głównej stronie sklepu, czy będzie musiał przejść przez sklep poboczny, z którego nie można korzystać z poziomu gogli. Meta jest obecnie monopolistą na tym rynku" - powiedział.

Prezes Immersion Games ocenił, że zachodni trend portowania gier do VR-u zaczyna już pojawiać się na polskim rynku i widzi w nim szansę dla krajowych spółek, które specjalizują się w tworzeniu gier w wirtualnej rzeczywistości.

"Dużą szansą dla polskiego rynku gier VR może być pozyskiwanie umów na portowanie hitów dużych graczy do tej technologii. Zauważamy taki trend na zachodzie, ale deweloper bez doświadczenia w wirtualnej rzeczywistości raczej nie ma szans w wyścigu po taką umowę" - powiedział.

"Znamy przykłady spółek, które za wcześnie podjęły się tego wyzwania i produkcje gier potrafiły wydłużyć się o 2-3 razy. Wiele pomysłów, które działają w tradycyjnym gamingu, nie ma swojego zastosowania w VR. Immersion Games też miało kilka takich propozycji, ale finalnie nie podjęliśmy tematu, bo często port tradycyjnej gry do wirtualnej rzeczywistości wiąże się z budową gry od nowa" - dodał.

W ocenie prezesa, ostatnio zyskująca na popularności sztuczna inteligencja otwiera kolejne możliwości przed sektorem wirtualnej rzeczywistości.

"W ramach grupy Immersion, której Immersion Games jest częścią, zaczęliśmy prototypować rozwiązania, które będą bazować na dostępnych bibliotekach AI, co może mieć niesamowitą wartość, szczególnie przy projektach szkoleniowych, bo wiele takich modułów zakłada interakcję z NPC (ang. - Non-Player Characters)" - powiedział.

Prezes poinformował, że w perspektywie długoterminowej spółka chce przenieść notowania z NewConnect na główny parkiet.

"Przeniesienie notowań Immersion Games na główny parkiet zdecydowanie jest w naszych planach, ale długoterminowych. Póki co najważniejszy dla nas jest rozwój i jednoczesne tworzenie jak najlepszych gier" - powiedział Rosłoński.

Immersion Games to producent gier VR oraz PC, stworzony przez Immersion VR. Spółka współpracuje z największymi producentami sprzętu do wirtualnej rzeczywistości, jak Pico, HTC i Meta. W sierpniu 2021 roku debiutancka gra studia – Disc Ninja – miała premierę w sklepie Oculus Quest Store. Od 15 września 2021 roku akcje Immersion Games są notowane w alternatywnym systemie obrotu na rynku NewConnect.

Maciej Białobrzeski (PAP Biznes)

mcb/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki