Ile zysku ma Złoty Melon prowadzony przez Jerzego Owsiaka?

W piątek pisaliśmy o tym, że Jerzy Owsiak ujawnił swoje zarobki w firmie Złoty Melon. Zajrzeliśmy do sprawozdania finansowego tej spółki, aby przekonać się, jakie zyski generuje spółka, która jest własnością Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Warto zauważyć, że prezesem zarówno spółki, jak i WOŚP, jest sam Owsiak.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

Firma Złoty Melon rozpoczęła swoją działalność w 2003 roku. Jak czytamy na jej stronie internetowej, „powołanie spółki podyktowane było przede wszystkim chęcią wyraźnego oddzielenia działalności statutowej od działalności gospodarczej, a oddzielny podmiot gospodarczy oznacza czytelny i przejrzysty sposób prowadzenia działalności”.

„Spółka ma za zadanie wspierać fundację w zakresie jej działalności, pomagać w optymalizacji kosztów i pozyskiwaniu dodatkowych źródeł przychodów, które są przekazywane do Fundacji w postaci dywidendy. Dzięki temu, że fundacja WOŚP założyła spółkę Złoty Melon z o.o. -  korzysta ze zwolnień podatkowych, z których nie mogłaby korzystać, gdyby bezpośrednio prowadziła działalność gospodarczą” – czytamy dalej.

(http://www.zlotymelon.pl)

W przeglądarce dokumentów finansowych dostępnej na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości najbardziej aktualne sprawozdanie finansowe firmy Złoty Melon pochodzi z 2017 roku. Był on wyraźnie lepszy pod względem przychodów ze sprzedaży dla spółki niż rok 2016. Jeśli chodzi zaś o zyski, w 2017 roku wyraźnie one spadły.

Zloty Melon osiągnął w 2017 roku przychody ze sprzedaży na poziomie blisko 20,5 mln zł – wynika ze sprawozdania finansowego firmy. To oznacza wzrost o niemal 25% w stosunku do roku 2016. Cała sprzedaż dokonywana jest na rynku polskim, a większość sprzedaży stanowią usługi. Jak czytamy w sprawozdaniu z działalności zarządu, „prowadzony przez Złotego Melona sklep internetowy Siema Shop odnotował bardzo dobry wynik finansowy”. Niestety, żadne konkretne dane nie zostały ujawnione.

Przychody spółki Zloty Melon w latach 2016 i 2017 z podziałem na kategorie, dane w mln zł
Przychody spółki Zloty Melon w latach 2016 i 2017 z podziałem na kategorie, dane w mln zł (Bankier.pl na podstawie sprawozdania spółki Zloty Melon sp. z o.o.)

Zyski spółki spadły jednak w 2017 roku o ponad 30%, Złoty Melon zarobił bowiem na czysto 1,218 mln zł, tymczasem rok wcześniej było to ponad 1,76 mln zł. To wynik znacznego, bo o jedną trzecią, wzrostu kosztów spółki. W 2016 roku ledwie przekroczyły one 14 mln, tymczasem rok później zbliżyły się do poziomu 19 mln. Główna pozycja, która wywindowała tak znacznie koszty spółki, to koszty usług obcych, na które Złoty Melon musiał wydać o 3,5 mln więcej.

Koszty wynagrodzeń w spółce wyniosły w 2017 roku 925 tys. zł. To oznacza wzrost o 22% w stosunku do roku wcześniejszego. Wynagrodzenie samego Jerzego Owsiaka wyniosło w 2017 roku 171 940 zł brutto, co dawałoby średnio 14 328 zł miesięcznie. Jest to zgodne z tym, co pisał Jerzy Owsiak na Facebooku, gdzie podał jednak wynagrodzenie netto. W 2016 roku Owsiak otrzymał ze spółki 164 172,03 zł w postaci wynagrodzenia, co daje przeciętnie 13 681 zł miesięcznie. Jak ujawnił sam Owsiak, „ostatnia moja podwyżka miała miejsce w październiku 2017 roku i wynosiła 1000 zł”.

Bankier.pl gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

W tym roku finał WOŚP odbędzie się 13 stycznia, a zebrane pieniądze zostaną przekazane na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Po raz kolejny w aukcji na rzecz fundacji bierze także udział redakcja Bankier.pl - w tym roku można wylicytować m.in. dwuosobowe zaproszenie do udziału w gali „Złoty Bankier”, w czasie której wręczymy nagrody liderom polskiej bankowości. Zapraszamy do udziału w licytacji i pomaganiu najmłodszym.

Główny majątek trwały spółki stanowi pozycja „budynki, lokale, prawa do lokali i obiekty inżynierii lądowej i wodnej”, której wartość w bilansie spółki przekracza 2 mln zł. Spółka na koniec 2017 roku posiadała także sporo środków na rachunkach bankowych. Było to niemal 1,7 mln zł, w porównaniu do 1,15 mln na koniec 2016 roku.

Z powodu spadku zysku spółka zapłaciła w 2017 roku niższy podatek dochody do budżetu państwa – wyniósł on 287 tys. zł w porównaniu do 416 tys. zł rok wcześniej. 718 tys. zł z zysku spółki za 2017 rok zostało przekazane w postaci dywidendy do Fundacji WOŚP. Pozostałe 0,5 mln zł trafiło na kapitał zapasowy.

Z informacji dodatkowej dołączonej do sprawozdania finansowego wynika, że spółka w ostatnich latach zatrudniała 7 osób na umowę o pracę. Wszyscy byli sklasyfikowani jako „pracownicy umysłowi”.

Marcin Dziadkowiak

Źródło:
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
63 90 jes

Fajna akcja, ludzie dają w dobrej wierze. Sam dałem bo coś skapnie dla dzieci. Ale skurw...em jest czerpanie korzyści ze zbiórki na chore dzieci. Niestety tak to działa. Owsiak udowodnił to sam, w sądzie. Nie wyciąga bezpośrednio ale ze zleceń dla orkiestry. Ale czego można spodziewać się po komuchu.

! Odpowiedz
106 62 niedowiary

Ale w ludziach jest jadu... i każdy rozliczać by chciał... pluć w twarz człowiekowi łatwo, sami osiągnijcie to co on osiągnął. Komu przeszkadza ten Owsiak???

! Odpowiedz
34 101 artur17

Tylko że spółek powiązanych z rodziną Owsiaka jest więcej, każda ma swój kawałek tortu. Dla mnie jest niefajne zarabiać na takich fundacjach. Powinno być wynagrodzenie ryczałtowe i tyle. I tu chodzi o wszystkie tego typu fundacje nie tylko tą.

! Odpowiedz
37 40 devroo

Nie pasuje Owsiak? Masz Caritas. Oni to się rzetelnie rozliczają z samyn Panem Bogiem. Możesz im zaufać.

! Odpowiedz
159 74 jkendy

Inkwizycja socjalistyczna pisu nie może znieść myśli, ze tyle kasy im ktoś z przed nosa zabiera.

! Odpowiedz
15 86 jes

Całkowita żenada. Jeżeli powiesz coś na Owsiaka od razu jesteś pisowcem. A jak powiesz na Rydzyka to peowcem. Ludzie jacy wy jesteście prości. Obaj prowadzą swoje "interesy" by z tego dobrze żyć - i taka jest prawda.

! Odpowiedz
90 238 kumatygosc

Sąd do Owsiaka: 'Czy jest Pan prezesem firmy, której jest Pan właścicielem?"
Owsiak: 'Nie wiem'
Sprawozdań finansowych jak nie bylo tak nie ma. 13 wyroków sądowych na karku. Psa bym mu nie zostawił do pilnowania.

! Odpowiedz
153 53 jkendy

Wszystkie wyroki wydane przez niezależny sąd po reformie dobrej zmiany?

! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 50 a-zet odpowiada jkendy

Nie, przez kastę nadzwyczajnej konstytucji

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.