Ile zasługi rządu w dobrym wyniku budżetu

Po sierpniu budżet państwa ma nadwyżkę w wysokości niemal 5 mld zł. To nadzwyczajny wynik, znacznie lepszy od oczekiwań. W dużej mierze wynika on z nadzwyczajnie wysokich dochodów z VAT. Na ile jest to zasługa uszczelnienia systemu podatkowego, a na ile dobrej koniunktury?

Według planu, po sierpniu budżet miał mieć niemal 28 mld zł deficytu, a ma niemal 5 mld zł nadwyżki - czyli jest ok. 33 mld zł na plusie w stosunku do planu. Za jedną trzecią tej poprawy odpowiadają niższe wydatki, a za dwie trzecie - wyższe dochody. Z wyższych dochodów kilka pozycji jest dość łatwych do wyjaśnienia. Rząd otrzymał bardzo wysoki zastrzyk z zysku Narodowego Banku Polskiego (ok. 8 mld zł) oraz dokonał przesunięcia części dochodów z końca roku 2016 na początek roku 2017 (ok. 6 mld zł). Zostaje zatem ok. 8 mld zł, które stanowią niespodziewany dochód i są niełatwe do wyjaśnienia. Są to naturalnie kalkulacje dość uproszczone.

Ponieważ koniunktura w tym roku jest znacznie lepsza od prognoz rządu z jesieni 2016 roku (które wtedy były uznawane za optymistyczne), to naturalne jest, że dochody z VAT również są lepsze. Efekt lepszej koniunktury można szacować na ok. 1-2 mld zł (chodzi o różnice między koniunkturą faktyczną a oczekiwaną przez rząd w ustawie budżetowej). To wynik uzyskany na podstawie prostej analizy statystycznej. A zatem ok. 6-7 mld zł dochodów budżetowych, które trudno uzasadnić lepszą koniunkturą. Część z nich wynika ze zmian w systemie podatkowym, które mogą przejściowo poprawiać wynik budżetu - np. wprowadzenia odwróconego VAT w budownictwie. A część to pewnie efekt uszczelnienia podatków.

Kliknij, aby przejść do wykresu
Kliknij, aby przejść do wykresu (SpotData)

Ten efekt uszczelnienia trudno obliczyć bardzo dokładnie, ale nie powinno być dużym błędem oszacowanie, że wynosi on ok. 4-6 mld zł. Chodzi oczywiście o efekt ponad to, co już było planowane.

Wynik budżetu jest doskonały i rząd ma prawo przyznawać sobie zasługi. Ale niebezpieczne byłoby założenie, że udało się rozwiązać długookresowe napięcia w finansach publicznych. Żeby wszystkie plany rządu, czyli kontynuacja 500+, obniżenie wieku emerytalnego i ambitne inwestycje publiczne, spinały się finansowo w długim okresie, uszczelnienie systemu podatkowego musi być większe niż do tej pory.

SpotData

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
17 37 andrzejwaskez

Zapytajcie profesora Balcerowicza. On już to wszystko wytłumaczył 2 lata temu i rok temu też. Teraz zajął się sądami, na tym też się zna. Nie mówiąc o hordzie ekonomistów (głównych) w partii POstępu Nowoczesnej głupoty.

! Odpowiedz
0 2 jendreka

Tyle samo co w spadkach na GPS.

! Odpowiedz
1 17 silvio_gesell

Wykres bilansów budżetowych, którego brakuje w artykule:

https://pl.tradingeconomics.com/poland/government-budget-value

Jest nadwyżka budżetowa. A dla nierozumiejących czym jest uchwalony w budżecie deficyt to jest to maksymalny deficyt jaki może zrobić rząd na koniec roku, a nie, jak sądzą tu niektórzy, deficyt aktualny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 70 poznaniak242

Choć nie darzę sympatią PIS to jestem pełen podziwi jak zmietli na margines całą opozycję. Po części to wina samej opozycji pozbawionej charyzmatycznych liderów. Ale PIS choć jest w wielu kwestiach światopoglądowych obłąkany pokazuje jakimi beznadziejnymi politykami byli ludzie z PO. Jestem klasycznym lemingiem z dużego miasta więc te słowa przechodzą mi z trudem. Przykro mi, że nie ma na kogo zagłosować a PIS ma przed sobą dekadę spokojnych rządów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 17 niewierzacyateusz

Karol Pogorzelskie z ING BSK uważa, że w tym roku łączny deficyt w finansach rządu, władz lokalnych i sektora ubezpieczeń społecznych może spaść nawet poniżej 2 proc. PKB. Pogorzelski przewiduje, że może on utrzymać się na tym poziomie także w przyszłym roku

! Odpowiedz
71 29 azkanel

non stop kłamstwa, jaka nadwyżka? 5mld mniejszy deficyt na ten rok a nie żadna k.... nadwyżka, jak to się nazywa? AAA kreatywna księgowość....

! Odpowiedz
7 35 artur17

Czytaj ze zrozumieniem chłopie.

! Odpowiedz
38 23 silvio_gesell

500+ zmniejsza deficyt. Jak to możliwe? Deficyt to po prostu te wydatki budżetowe które nie wracają do budżetu w podatkach, czyli po prostu oszczedności prywatne. A ponieważ rodzice w ogóle nie oszczędzają, więc jeśli zabrać bezdzietnym i dać rodzicom to oszczedności zmaleją więc będzie nadwyżka budżetowa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
81 30 -zbyszek1

Nie mówmy o dobrym wyniku budżetu a raczej manipulacji.
W budżecie są pieniądze nie wydane na inwestycje i one zaciemniają obraz a poza tym ja przypomnę, że założony deficyt na 2017r to ca. 60mld w porównaniu ( dokładnie nie pamiętam ) kwot rządu 40 mld PLN w latach 2015 i 2016. Gdyby patologiczna władza przyjęła deficyt budżetowy na poziomie 100mld PLN a może lepiej 500mld PLN to wyobrażacie sobie jaki wtedy byłby sukces?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 8,6% I 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl