REKLAMA

Ile wynoszą emerytury w Polsce?

2017-11-16 08:35
publikacja
2017-11-16 08:35

W ubiegłym roku przeciętna emerytura wypłacana przez ZUS wynosiła 2132 zł brutto, czyli 1770 zł netto, natomiast połowa emerytów otrzymywała do 1834 zł brutto, czyli 1527 zł na rękę. Emerytury rolników były wyraźnie niższe, a wypłacane przez ministerstwa - wyraźnie wyższe.

/ fot. Bartłomiej Kudowicz / FORUM

W ubiegłym roku grono emerytów powiększyło się o blisko 84 tys. osób i sięgnęło 6,34 mln, czyli 16 proc. ludności Polski - wynika z najnowszego opracowania GUS pt. "Emerytury i renty w 2016 r.". Łącznie na emerytury przeznaczono ponad 156,5 mld zł. Większość stanowiły wypłaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Z ZUS-u emeryturę pobierało średnio 5,12 mln osób miesięcznie, z KRUS-u - 1,22 mln, z MSWIA - 150 tys., MON - 110 tys., a MS - 24 tys. Przeciętna miesięczna emerytura z ZUS wyniosła 2132 zł i wzrosła o 1,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Najwyższe świadczenia wypłacano w województwie śląskim (przeciętna miesięczna emerytura to 2590 zł), a najniższe w podkarpackim (1876 zł).

Mężczyźni otrzymywali wyraźnie wyższe emerytury niż kobiety. W pierwszym wypadku średnie świadczenie brutto sięgnęło 2526 zł, a w drugim 1722 zł - wynika z wcześniejszych analiz ZUS. Po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy i składki zdrowotnej było to odpowiednio 2086 zł i 1437 zł.

Relacja przeciętnej miesięcznej emerytury do przeciętnego wynagrodzenia w Polsce spadła do 62,3 proc. Warto przy tym pamiętać, że porównywane są kwoty brutto, a w przypadku pensji większą część kwoty brutto stanowią daniny na rzecz państwa. "Istotny spadek tej relacji z 66,8 proc. do 59,1 proc. wystąpił w 2008 roku, a następnie obserwowaliśmy stopniowy wzrost do 2013 roku. Relacja w 2014 roku pozostała na tym samym poziomie, by obniżyć się nieco w 2015 roku i ponownie spaść o 1,4 p. proc. w 2016 roku" - podaje GUS.

Wartości średnie nie najlepiej oddają jednak pełen obraz sytuacji emerytów. Połowa z nich dostawała kwotę do 1834 zł brutto, czyli 1527 zł na rękę. Połowa mężczyzn pobierała emeryturę w wysokości do 2302 zł (1905 zł netto), natomiast połowa kobiet – w wysokości do 1591 zł (1331 zł netto).

Jeśli nie widzisz poniższego wykresu, kliknij w ten link

Co 17. emeryt dostawał zaledwie połowę mediany, czyli 917 zł brutto (787 zł na rękę), podczas gdy rok wcześniej był to co 24. świadczeniobiorca. Spadł za to odsetek osób otrzymujących emeryturę w wysokości co najmniej 150 proc. mediany (powyżej 2752 zł brutto, 2269 zł netto) - takie osoby stanowiły 18 proc. emerytów.

Emerytury rolników i b. pracowników resortów siłowych

Na wyraźnie niższe świadczenia mogli liczyć ubezpieczeni w KRUS - przeciętna miesięczna emerytura wyniosła zaledwie 1210 zł brutto (1023 zł na rękę). Było to raptem 34,2 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Dużo lepsza była sytuacja byłych pracowników Ministerstw: Sprawiedliwości, Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na wypłaty 283 tys. emerytur przeznaczono blisko 12 mld zł. Najwyższe świadczenia przeciętne otrzymywali zatrudnieni kiedyś w MS (3719 zł brutto), następnie MSWIA (3571 zł) i MON (3432 zł). Co ciekawe, trzy resorty wypłacały łącznie emerytury 2147 osobom w wieku poniżej 40 lat.

Dochody emerytów na tle Polski

Średnie wysokości świadczeń wypłacanych emerytom przekładają się na dochody, którymi dysponują ich gospodarstwa domowe - wskazuje GUS. W 2016 r. w gospodarstwach domowych emerytów zanotowano przeciętny miesięczny dochód do dyspozycji na 1 osobę w wysokości 1490,51 zł. Przeciętny miesięczny dochód do dyspozycji na 1 osobę, którym dysponowały gospodarstwa domowe emerytów, był o 64,76 zł wyższy od przeciętnego dochodu w zbiorowości wszystkich gospodarstw domowych w Polsce.

MKa

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
hfjdj
No to płaczą na te emerytury a one wcale takie niskie nie sa.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
samsza
Przeciętny miesięczny dochód do dyspozycji na 1 osobę, którym dysponowały gospodarstwa domowe emerytów, był o 64,76 zł wyższy od przeciętnego dochodu w zbiorowości wszystkich gospodarstw domowych w Polsce. To praprzyczyna spadku urodzeń, emigracji, braku inwestycji i innowacji. Na szczęście w ostatnim wywiadzie w Przeciętny miesięczny dochód do dyspozycji na 1 osobę, którym dysponowały gospodarstwa domowe emerytów, był o 64,76 zł wyższy od przeciętnego dochodu w zbiorowości wszystkich gospodarstw domowych w Polsce. To praprzyczyna spadku urodzeń, emigracji, braku inwestycji i innowacji. Na szczęście w ostatnim wywiadzie w TVP1 pan prezes zapowiedział koniec z prowizorką i profesjonalne transfery do emerytów :)
noddam
Ewolucja Problemów Emerytów:
1. Pracowałem do 65 roku życia = dostaję ok. średniej krajowej. Jest dobrze, ale nie najlepiej.
2. Pracowałem przez 20 lat, ale była to służba wojska lub policyjna = dostaję powyżej średniej krajowej, a im dłużej pracowałem, tym emerytura była wyższa. Jest bardzo dobrze.
3.
Ewolucja Problemów Emerytów:
1. Pracowałem do 65 roku życia = dostaję ok. średniej krajowej. Jest dobrze, ale nie najlepiej.
2. Pracowałem przez 20 lat, ale była to służba wojska lub policyjna = dostaję powyżej średniej krajowej, a im dłużej pracowałem, tym emerytura była wyższa. Jest bardzo dobrze.
3. Pracowałem do 65 roku życia, ale przez większość czasu na czarno (nie odprowadzał świadczeń) = dostaję ok. 800 zł. Jest źle, trzeba płakać jakie Państwo jest niesprawiedliwe. Wyzywać od złodziei tych, którzy pracowali i płacili składki, bo jak oni śmią dostawać więcej niż ja.
4. Praktycznie nie pracowałam (odnosi się również do przyszłości obecnych beneficjentów 500+). Nie ma emerytury dla mnie. "To jest skandal i złodziejstwo"!
glos_rozsadku
Przecież poniżej 3500 na łapę to jest bieda, a prawie żaden emeryt tyle nie ma. Poza tym wysokość emerytury zależy także od wysokości płacy.
rekin1986 odpowiada glos_rozsadku
System emerytalny mamy do bani z jednego prostego powodu

W PRL obowiązywała zasada czy się stoi czy się leży wszystkim po równo się należy

W latach 70 i 80 średnia wypłata w Polsce robotnika wynosiła 30 USD czyli ok 1 dolara na dzień czyli poziom dzisiejszej Afryki

Po hiperinflacji w latach
System emerytalny mamy do bani z jednego prostego powodu

W PRL obowiązywała zasada czy się stoi czy się leży wszystkim po równo się należy

W latach 70 i 80 średnia wypłata w Polsce robotnika wynosiła 30 USD czyli ok 1 dolara na dzień czyli poziom dzisiejszej Afryki

Po hiperinflacji w latach 1989-92 i spadku wartości złotówki o 90 procent realna wartość pracy ludzi z PRL była na poziomie 4 USD miesięcznie po denominacji w roku 1994 i skreśleniu 4 zer wzrosła 25- krotnie do 100 USD miesięcznie po reformie z 1999 roku gdzie zmieniono system liczenia emerytur z opartego na latach pracy na kapitałowe na podstawie składek lwia część obywateli straciła bo zmieniono system naliczania ze współczynnika zastąpienia ostatniego wynagrodzenia na kapitał wypłacany przez średnia dalszą długość życia co spowodowało że wysokość emerytur spadła o ponad 60 procent

Zabawa w drukowany pieniądz bez pokrycia przez 45 lat od zakończenia drugiej wojny światowej do 1989 roku spowodowały że inflacja zjadła obywatelom lwią część dochodów

Każdy pieniądz bez pokrycia w wartości dodanej dewizach czy kruszcu inflacja zje prędzej czy póżniej

Tak się kończy każda zabawa w równanie obywateli typu wszyscy po równo lub dziel i rządż

Ale czego się spodziewać po władzy Typu Gierek Gomułka czy Bierut którzy nawet podstawówki nie skończyli polecam wszystkim lekturę " Dyktatura ciemniaków " prof. Ziemowita Miedzińskiego a zrozumiecie czym jest rządzenie państwem przez władzę wykształconą gorzej od narodu
jacek-19
a ja jestem na emeryturze , ale popracowalbym jeszcze nawet wniedziele .
wizytator
Nudne masz życie albo brak zainteresowań, chyba że dostajesz 1500zł, to sorry.
jacek-19 odpowiada wizytator
Mysle , ze nie mam nudnego zycia . Mam hobby , znaczki ; giełda ; astronomia ; rowery ; wycieczki w gory ; czytam ksiazki (w tym roku 15 jakies 9-10 tysiecy stron , czytam nocami) ; mam "działke" 4000 m2 z dębami swierkami i sosnami ,do tego grzadki ; urlopy zwykle za granica ; wyjazdy 2-3 dniowe do Wiednia , Lucerny,Mysle , ze nie mam nudnego zycia . Mam hobby , znaczki ; giełda ; astronomia ; rowery ; wycieczki w gory ; czytam ksiazki (w tym roku 15 jakies 9-10 tysiecy stron , czytam nocami) ; mam "działke" 4000 m2 z dębami swierkami i sosnami ,do tego grzadki ; urlopy zwykle za granica ; wyjazdy 2-3 dniowe do Wiednia , Lucerny, Monachium i inne . A mimo to popracowałbym jeszcze . Mam dopiero 68 lat , moze dlatego .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki