REKLAMA

Ile można dorobić na emeryturze, by nie stracić trzynastki?

2020-02-14 09:28
publikacja
2020-02-14 09:28

Emeryci i renciści mogą swobodnie dorabiać do swoich świadczeń. Muszą jednak pamiętać o narzucanych limitach, które mogą spowodować nie tylko obniżenie wpływów na konto z ZUSu, ale nawet zawieszenie wypłat rent i emerytur, a więc także trzynastek. 

/ fot. Cedric E / Shutterstock

Jeśli dodatkowy dochód emeryta lub rencisty przekroczy 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo zmniejszyć wypłatę świadczenia. Gdy wynagrodzenie przekroczy 130 proc., wówczas emerytura lub renta zostanie zawieszona. Powyższe limity nie obowiązują kobiet, które ukończyły 60 lat i mężczyzn, którzy mieli już 65 urodziny. 

Od 1 marca wzrastają kwoty limitów: do lutego wystarczyło, że wynagrodzenie miesięczne wyniosło 3452,20 zł, a od marca - 3639 zł, by ZUS "uciął" część świadczenia. Z kolei jego zawieszenie będzie pewne, jeśli świadczeniobiorca będzie zarabiał: do lutego - 6411,10 zł, a od marca - 6758,20 zł. 

W przypadku trzynastek, ustawa przewiduje, że jeśli na dzień 31 marca 2020 roku, emeryt lub rencista ma zawieszone świadczenie, to i tego przelewu nie otrzyma. Dla pozostałych wypłata 13. świadczenia nastąpi w kwietniu wraz z rentą lub emeryturą. 

Zatrudniający się emeryci i renciści muszą także pamiętać o poinformowaniu Zakładu o podjęciu pracy. Można to zrobić za pomocą formularza ZUS EROP lub w inny sposób. Ważne jest, by ze złożonego dokumentu jasno wynikało, od kiedy świadczeniobiorca zaczął pracować i jakie otrzymuje zarobki. Gdy emeryci czy renciści nie dopełnią tego obowiązku, ZUS może żądać zwrotu przelanych środków za 3 lata kalendarzowe poprzedzające rok, w którym została wydana decyzja o rozliczeniu. 

aw

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Emerytura Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki