Ile kosztuje paliwo w Polsce, a ile w innych krajach UE?

2017-07-12 08:07
publikacja
2017-07-12 08:07
ingimage

Dziś Sejm zajmie się projektem posłów PiS zakładającym wprowadzenie "opłaty drogowej" w wysokości 20 gr + VAT na litr paliwa. Sprawdziliśmy, ile za benzynę płacą mieszkańcy innych państw Unii Europejskiej i na jakie zakupy może sobie pozwolić przeciętna rodzina.

Cena paliwa, podobnie jak innych podstawowych produktów, w Polsce należy do najniższych w Unii Europejskiej. Według najnowszych danych Eurostatu przeciętnie za litr benzyny Eurosuper 95 płacimy 1,02 euro (4,33 zł). To trzeci najniższy wynik w UE - mniej płacą tankujący w Rumunii (0,99 euro) i Bułgarii (1 euro).

Cena 1 litra benzyny Eurosuper 95 [euro] / Bankier.pl

Europejscy statystycy przygotowali również opracowanie cen paliw z podatkami (powyższy wykres) i bez podatków. W zakresie bezwzględnej wielkości daniny (0,59 euro podatków w litrze) Polska również zajmuje trzecie najniższe miejsce w Unii.

Jednak gdy porównamy udział podatków w cenie litra, który wynosi nad Wisłą ponad 57,2 proc., spadamy na 8. miejsce. Po wprowadzeniu "opłaty paliwowej", przy założeniu, że wpłynie ona na cenę paliwa, udział podatków wzrośnie do ok. 59,6 proc., przez co spadniemy jeszcze trzy oczka niżej.

Udział podatków w cenie benzyny Eurosuper 95 / Bankier.pl

Porównaliśmy także, ile benzyny może nabyć miesięcznie przeciętna rodzina. Przyjęliśmy model 2+2, z dwoma osobami pracującymi, z których jedna zarabia 100 proc. średniego wynagrodzenia, a druga 67 proc., i dwójką dzieci. Dane dotyczą 2015 r. i pochodzą z bazy Eurostatu. Ile benzyny mogłaby za to kupić? 1272 litry, co daje nam 20. miejsce w UE, bez danych z Cypru.

Ile litrów benzyny miesięcznie może kupić rodzina? / Bankier.pl

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
~Wacek
Dlaczego te durne pisiory nie powiedzą ile polak za pęsje kupi benzyny a ile holender
~elomelo
Ten pomysł PiSowców z tą opłatą to głupota, niby sprytny, ale według mnie przyniesie negatywne skutki. Teoretycznie statystyczny Kowalski tankuje mało, lub wcale, bo go nie stać na takie luksusy jak 95tka (zostawiliby Januszom chociaż gaz) o czym świadczy ostatni wykres, więc jego wkład w zrzutkę na drogi powinien być Ten pomysł PiSowców z tą opłatą to głupota, niby sprytny, ale według mnie przyniesie negatywne skutki. Teoretycznie statystyczny Kowalski tankuje mało, lub wcale, bo go nie stać na takie luksusy jak 95tka (zostawiliby Januszom chociaż gaz) o czym świadczy ostatni wykres, więc jego wkład w zrzutkę na drogi powinien być mniejszy, niż korporacji, innych podmiotów gospodarczych czy czegokolwiek lub kogokolwiek innego powiazanego z transportem czy zużyciem paliw, zmuszonych do tankowania w Polsce, ale takowe przedsiębiorstwa przerzucą koszty i tak na zwykłego Kowalskiego w cenach oferowanych dóbr czy też usług, więc to słaby interes. Fajnie mieć wypasione drogi, nawet dla bezpieczeństwa, ale też nie tylko po to żeby można było sobie popatrzeć jak obcokrajowcy sobie z nich korzystają. Po to zostali wybrani, żeby takie środki pozyskiwać z innych źródeł. Dochodzi jeszcze kwestia zaufania, a raczej jego braku w społeczeństwie jeśli chodzi o takie projekty po nierządach kolesi z PO. Lepiej w kredyt i niech same się spłacają
~Dzizes
Cóż...to co można wywnioskować z tego ze paliwo jest u nas stosunkowo tanie a i tak mozemy kupić jego niewielka ilość
~Jj
Ale dlaczego musimy płacić podatek od podatku? To już paranoja. Wprowadzają podatek od ktorego jest jeszcze VAT
silvio_gesell
Bo VAT jest wymagany przez Unię.
~Łagi
Ile my zarabiamy? Porównajcie prosze ile za godzinę pracy można w Polsce kupić paliwa a ile np. w Niemczech. I wtedy zobaczymy na co nas stać.
~we1
Porownajcie cene benzyny do zarobkow. Polska bedzie na podium. Ile wam pis zaplacil za propagandowy artykul? Nie dla nowego podatku!
~plebs
I jak tam biedaki? PO PiS sie zachcialo? HGW na wolnosci a PSiaki tylko o nowych podatkach
~Zza_woodoo
Zgadzam się. W UK za dniowke miałem dwa pełne baki pb95. W Polsce niecały jeden. W Niemczech niecałe dwa. W Szwajcarii cztery i pół.
pjb
Aby porównanie było uczciwe trzeba jeszcze porównać jakość kupowanego paliwa. Nie wiem dlaczego ale nie zależnie jakim autem wyjeżdżam do UE to pali ono przynajmniej litr mniej na 100km, co przy zużyciu 8 litrów na 100km daje 12,5% większą efektywność. O tyle powinniśmy podnieść cenę paliwa w Polsce a dopiero Aby porównanie było uczciwe trzeba jeszcze porównać jakość kupowanego paliwa. Nie wiem dlaczego ale nie zależnie jakim autem wyjeżdżam do UE to pali ono przynajmniej litr mniej na 100km, co przy zużyciu 8 litrów na 100km daje 12,5% większą efektywność. O tyle powinniśmy podnieść cenę paliwa w Polsce a dopiero potem porównać ją z paliwami w UE. Po tym zabiegu litr paliwa kosztuje 1,1475 Euro a to stawia nas na równi z Austrią. Jeżeli porównać nasze i Austriaków dochody widać jak drogo jest u nas. Stać nas na 30% tego co Austriaków. Mówienie przez PiS że u nas jest tanio i można wprowadzić opłatę paliwową to istna DEMAGOGIA i robienie nas w konia.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki