REKLAMA

Ile akcji trafi z OFE do FRD?

Marcin Dziadkowiak2017-06-05 14:30zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl
publikacja
2017-06-05 14:30

Rządowy plan ostatecznej likwidacji OFE przewiduje, jak wynika z nieoficjalnych informacji, że do Funduszu Rezerwy Demograficznej mogą trafić akcje spółek notowanych na GPW. To stwarza potencjalne niebezpieczeństwo podaży akcji ze strony FRD. Sprawdziliśmy, jaka jest skala tego zagrożenia.

Według oficjalnych informacji, ujawnionych jeszcze w ubiegłym roku, kapitał zarządzany przez fundusze emerytalne ma być rozdzielony pomiędzy Fundusz Rezerwy Demograficznej (państwowy fundusz, w którym gromadzone są środki przeznaczone na wypłatę emerytur w czasie, kiedy na emerytury będą przechodzić osoby urodzone podczas „powojennego wyżu demograficznego”), do którego trafić ma 25% aktywów OFE oraz fundusze inwestycyjne, w które zostaną OFE przekształcone, do których trafić ma 75% zarządzanych środków. Jak wynika z ostatnich nieoficjalnych informacji opublikowanych przez „Dziennik Gazetę Prawną”, do FRD w pierwszej kolejności mają trafić: połowa gotówki będącej w posiadaniu funduszy emerytalnych, potem obligacje i listy zastawne, a następnie certyfikaty inwestycyjne i akcje zagraniczne, na samym końcu zaś akcje polskich spółek

/ YAY Foto

Działające na rynku fundusze emerytalne zarządzają aktywami netto w wysokości ok. 175,83 mld zł, jak wynika z kwietniowych danych opublikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Blisko 79,5% tych aktywów stanowią akcje spółek notowanych na GPW. Zatem, jeśli fundusze emerytalne utrzymałyby stan posiadania akcji z końcówki kwietnia, do FRD trafiłyby akcje spółek o wartości ok. 7,43 mld zł.

Ostateczny rachunek nie jest jednak tak prosty, bowiem w 3/4 środków, które pozostaną w "nowych OFE", ok. 0,5 mld zł będzie stanowiła gotówka, która nie zostanie przekazana do FRD. Jeśli zatem 75% aktualnych aktywów OFE jest warte 131,8 mld zł, to po skorygowaniu o kwotę połowy gotówki, w akcjach pozostanie 131,3 mld zł. Na koniec kwietnia OFE posiadały akcje o wartości 139,3 mld zł. Zatem hipotetyczna nadwyżka, która musiałaby zostać przekazana do FRD to 7,9 mld zł, jeśli cała operacja zostałaby przeprowadzona na koniec kwietnia 2017 r.

Akcje spółek do FRD będą przekazywane przez konkretne fundusze, warto wytypować te, których przekazanie akcji do FRD może dotyczyć. Według stanu na koniec kwietnia nie było funduszu, w którego aktywach netto akcje nie przekraczałyby 75%, po skorygowaniu o wartość gotówki.

OFE nadwyżka akcji ponad 75% udziału w skorygowanych aktywach netto (zł)

Nationale-Nederlanden OFE
2 743 392 489,08
Aviva OFE
1 891 053 382,63

OFE PZU "Złota Jesień"
1 142 482 440,06

Nordea OFE
586 713 725,73

MetLife OFE
432 397 829,95

Generali OFE
313 466 070,16

PKO BP Bankowy OFE
295 348 221,30

OFE Pocztylion
221 982 314,65

Pekao OFE
172 451 677,93

AXA OFE
115 609 420,32
Allianz Polska OFE 29 573 027,55
AEGON OFE 27 799 090,80
średnia/suma 664 355 807,51 /
7 972 269 690,13
* skorygowane aktywa netto - 75% aktywów netto funduszu pomniejszone o połowę wartości gotówki

Liderami zestawienia są tutaj Nationale-Nederlanden OFE, Aviva OFE oraz OFE PZU "Złota Jesień" – każdy z tych funduszy przekracza próg o ponad 1 mld zł, w NN OFE nawet o ponad 2,5 mld zł. Gdyby przekazanie aktywów do FRD miało nastąpić według stanu na koniec kwietnia, to pierwsze dwa fundusze odpowiadałyby za przekazanie do FRD ponad połowy wszystkich akcyjnych aktywów z OFE. A pierwsza trójka odpowiadałaby za niemal 3/4 transferu.

Choć trudno typować, konkretnie jakich spółek akcje trafiłyby do FRD, warto wiedzieć, jakie akcje fundusze te posiadają w swoim portfelu. Ostatnie oficjalne dane strukturze aktywów OFE publikowały w styczniu, według stanu na koniec 2016 r. Do ulubieńców OFE w tym okresie należały m.in. Elektrobudowa (12 OFE posiadało łącznie 78,47% kapitału akcyjnego spółki), Kęty (71,43%), Ferro (64,75%), Nowa Gala (59,37%) i Robyg (58,99%). Szczegółowe zestawienie akcji 48 spółek, w których OFE mają największy udział w kapitale publikowaliśmy w artykule pt. ”Ulubieńcy OFE. W tych spółkach fundusze mają największe udziały”. Zainteresowanych przejrzeniem szczegółowych portfeli funduszy emerytalnych także zachęcamy do zajrzenia do wspomnianego wyżej artykułu, znajdują się tam linki do składu portfeli OFE na koniec 2016 r.

Potencjalną wartość akcji, które znajdą się w posiadaniu FRD warto odnieść jeszcze do dwóch danych statystycznych. Według stanu na 2 czerwca kapitalizacja krajowych spółek notowanych na GPW sięgała blisko 650 mld zł. Zatem potencjalna podaż akcji z FRD stanowiłaby 1,2% kapitalizacji tych spółek. Możliwą wartość akcji w portfelu FRD można też odnieść do dziennych obrotów na GPW. W maju średnia dzienna wartość obrotów z arkusza zleceń wyniosła 1 mld zł. Akcje przekazane do FRD stanowiły by więc odpowiednik obrotów w ciągu niemal 8 sesji.

Na koniec warto zaznaczyć, że ostateczną wartość akcji krajowych spółek, która zostanie przekazana do FRD, poznamy dopiero na początku przyszłego roku, kiedy cała operacja, według nieoficjalnych jeszcze informacji, ma zostać przeprowadzona. Zatem wszystkie przedstawione w artykule wyliczenia mogą jeszcze ulec zmianie. Będzie to zależało od decyzji inwestycyjnych poszczególnych funduszy emerytalnych a także giełdowej koniunktury. Jeśli ta się bowiem zepsuje, a przy okazji OFE zaczną wyprzedawać akcje, możemy mieć jeszcze do czynienia nawet z sytuacją, że udział aktywów OFE zainwestowanych w akcje może spaść poniżej 75% i do FRD nie trafi żadna akcja. Z kolei jeśli koniunktura będzie ulegała poprawie, udział akcji w aktywach OFE będzie rósł, nawet jeśli same fundusze nie będą dokupywały akcji.

Źródło:
Marcin Dziadkowiak
Marcin Dziadkowiak
zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl. Już w czasie studiów na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu rynki kapitałowe stały się jego pasją, która pozwoliła mu rozpocząć pracę w Bankier.pl i rozwijać dział giełdowy. Zainteresowanie sprawami krajowymi i zagranicznymi pozwoliło mu także spełnić się w pracy w prowadzeniu newsroomu. Jego ambicją jest, aby Bankier.pl był wciąż najlepszym źródłem informacji, nie tylko dla inwestorów giełdowych.

Tematy

Komentarze (47)

dodaj komentarz
~invest
Czyli rządzący zamierzają zabrać ludziom 25% ich składek do FRD. Oczywiście nie pytając ich o zgodę. Czyli inaczej mówiąc zamierzają ukraść ludziom 64 mld złotych. Czyżby suweren tego chciał ?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~analityk
Zmieni się nazwa instytucji, zmienią się ludzie zarządzający tym kapitałem, po drodze w powietrzu rozpłynie się z kilka miliardów i jak zwykle nie będzie winnych, rzekłem... Czy sam pomysł OFE był zły? Nie! Fundusz emerytalny w dodatku z możliwością dziedziczenia kapitału przez rodzinę, inwestujący część kapitału Zmieni się nazwa instytucji, zmienią się ludzie zarządzający tym kapitałem, po drodze w powietrzu rozpłynie się z kilka miliardów i jak zwykle nie będzie winnych, rzekłem... Czy sam pomysł OFE był zły? Nie! Fundusz emerytalny w dodatku z możliwością dziedziczenia kapitału przez rodzinę, inwestujący część kapitału w bezpieczne instrumenty finansowe, na przyszłe emerytury to świetna sprawa, ale pod warunkiem, że jest dobrze zarządzany. Te pieniądze należą do konkretnych ludzi, którzy powierzyli je z nadzieją, że dostaną ich zwrot ze spodziewaną nadwyżką, a wychodzi na to, że są okradani, po raz drugi po czerwonych złodziejach z niemieckiej partii PO, bo kogoś swędzą brudne łapska. To w ogóle legalne?
~Parol
Bolszewicka horda z PO, na którą nota bene sam głosowałem, już dawno się zajęła twoją przyszłością durniu, z Vincentem na czele. Teraz milcz godnie. Ulżyj światu i idź spać.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Obserwator
Każdy nowy Rząd robi to samo: "reformuje" system emerytalny w celu wyprowadzenia kolejnej części zgromadzonych emerytur. Jeszcze parę takich reform i wartość konta emerytalnego zmaleje do zera a dla niektórych biedaków państwo naliczy dług!:o) bo przecież przeprowadzający reformę muszą wyjść na swoje, przecież Każdy nowy Rząd robi to samo: "reformuje" system emerytalny w celu wyprowadzenia kolejnej części zgromadzonych emerytur. Jeszcze parę takich reform i wartość konta emerytalnego zmaleje do zera a dla niektórych biedaków państwo naliczy dług!:o) bo przecież przeprowadzający reformę muszą wyjść na swoje, przecież za darmo tego nie będą robić:o)
~kapitaneo
Nareszcie rozsądne rozwiązanie tego przekrętu 25 lecia jakim było OFE.
Proponowane rozwiązania są podobne do tych w innych cywilizowanych krajach jak np. UK.
~wikol
Rozwiązania w UK są sporo droższe niż OFE.
Koszty OFE należą do najniższych na świecie.
Rząd proponuje zresztą ICH PODNIESIENIE
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki