Blisko 20 proc. światowej produkcji Ikea pochodzi z Polski. Natomiast w spółkach z korzeniami szwedzkiej firmy zatrudnionych jest ponad 16 tys. pracowników – Ikea podsumowuje 60 lat działania na polskim rynku.


Ikea złożyła pierwsze zamówienie w Polsce na zakup krzeseł w 1961 r., od tego czasu minęło już 60 lat. Skandynawska firma podsumowuje ten czas działania. Obecnie Ikea posiada w naszym kraju m.in. 11 sklepów stacjonarnych, 60 punktów odbioru, fabryki mebli oraz farmy wiatrowe. Dodatkowo 20 proc. światowej produkcji pochodzi z Polski, podkreśla Ikea.


Najmniej sklepów, punktów odbioru zamówień online, centrów dystrybucji oraz fabryk ulokowanych jest w północno-wschodniej części naszego kraju. Łącznie w Polsce działa osiem spółek Ikea w ramach czterech głównych grup:
- Grupa Ingka,
- Grupa Inter Ikea,
- Grupa Interogo,
- Grupa Ikano.
Łącznie ponad 16 tys. osób zatrudnionych jest w spółkach z korzeniami Ikea w Polsce, z czego zdecydowana większość w Grupie Inter Ikea – 10,5 tys. pracowników. Inter Ikea posiada również 75 tys. pracowników u dostawców. Na drugim miejscu jest Grupa Ingka – 5,5 tys. zatrudnionych osób. Pozostałe grupy posiadają mniej niż 100 pracowników


Jednak pomimo faktu, że najwięcej pracowników zatrudnionych jest w Grupie Inter Ikea to najwyższy przychód generuje Grupa Ingka – 5 mld zł (za 2019 r.). W skład tej grupy wchodzi m.in. Ikea Retail Polska zajmująca się sprzedażą w 11 sklepach stacjonarnych szwedzkiej spółki na terenie Polski oraz punktach odbioru oraz zarządzaniem 6 farmami wiatrowymi m.in. w Rymanowie, Łękach Dukielskich oraz Bukowskiej w województwie podkarpackim.


Firma Ikea otworzyła pierwszy stacjonarny sklep na warszawskim Ursynowie w 1990 r. Jednak początek współpracy szwedzkiej spółki z Polską rozpoczął się w 1961 r. – od pierwszego zamówienia 500 krzeseł ÖGLA (na kwotę 69 tys. koron szwedzkich) z drewna bukowego w Fabryce Mebli Giętych w Radomsku. "Dzisiaj roczna wartość eksportu mebli produkowanych dla Ikea w Polsce przekracza 12 mld złotych" - podaje Ikea.


DF