REKLAMA

20 proc. światowej produkcji Ikea powstaje w Polsce

2021-02-16 12:33
publikacja
2021-02-16 12:33

Blisko 20 proc. światowej produkcji Ikea pochodzi z Polski. Natomiast w spółkach z korzeniami szwedzkiej firmy zatrudnionych jest ponad 16 tys. pracowników  – Ikea podsumowuje 60 lat działania na polskim rynku.

20 proc. światowej produkcji Ikea powstaje w Polsce
20 proc. światowej produkcji Ikea powstaje w Polsce
fot. Mateusz Wlodarczyk / / FORUM

Ikea złożyła pierwsze zamówienie w Polsce na zakup krzeseł w 1961 r., od tego czasu minęło już 60 lat. Skandynawska firma podsumowuje ten czas działania. Obecnie Ikea posiada w naszym kraju m.in. 11 sklepów stacjonarnych, 60 punktów odbioru, fabryki mebli oraz farmy wiatrowe. Dodatkowo 20 proc. światowej produkcji pochodzi z Polski, podkreśla Ikea.

fot. / / IKEA

Najmniej sklepów, punktów odbioru zamówień online, centrów dystrybucji oraz fabryk ulokowanych jest w północno-wschodniej części naszego kraju. Łącznie w Polsce działa osiem spółek Ikea w ramach czterech głównych grup:

  • Grupa Ingka,
  • Grupa Inter Ikea,
  • Grupa Interogo,
  • Grupa Ikano.

Łącznie ponad 16 tys. osób zatrudnionych jest w spółkach z korzeniami Ikea w Polsce, z czego zdecydowana większość w Grupie Inter Ikea – 10,5 tys. pracowników. Inter Ikea posiada również 75 tys. pracowników u dostawców. Na drugim miejscu jest Grupa Ingka – 5,5 tys. zatrudnionych osób. Pozostałe grupy posiadają mniej niż 100 pracowników

fot. / / IKEA

Jednak pomimo faktu, że najwięcej pracowników zatrudnionych jest w Grupie Inter Ikea to najwyższy przychód generuje Grupa Ingka – 5 mld zł (za 2019 r.). W skład tej grupy wchodzi m.in. Ikea Retail Polska zajmująca się sprzedażą w 11 sklepach stacjonarnych szwedzkiej spółki na terenie Polski oraz punktach odbioru oraz zarządzaniem 6 farmami wiatrowymi m.in. w Rymanowie, Łękach Dukielskich oraz Bukowskiej w województwie podkarpackim.

fot. / / IKEA

Firma Ikea otworzyła pierwszy stacjonarny sklep na warszawskim Ursynowie w 1990 r. Jednak początek współpracy szwedzkiej spółki z Polską rozpoczął się w 1961 r. – od pierwszego zamówienia 500 krzeseł ÖGLA (na kwotę 69 tys. koron szwedzkich) z drewna bukowego w Fabryce Mebli Giętych w Radomsku. "Dzisiaj roczna wartość eksportu mebli produkowanych dla Ikea w Polsce przekracza 12 mld złotych" - podaje Ikea.

fot. / / IKEA

DF

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
wnr
Ale nie daje im to prawa do indoktrynacji pracowników i zmuszania ich do działań niezgodnych z ich przekonaniami religijnymi
karbinadel
No nie, prawo do indoktrynacji ma tylko kościół i rząd
vonmisses
Oczywiście, że nie. Jak się komuś praca nie podoba, zawsze może zmienić. Nikt nikogo do pracy w cywilizowanej firnie nie zmusza :)
vonmisses
Czekam na mądre komentarze, jak to okrutni Szwedzi okradają Polaków i mordują polskie firmy :)
valk
Nie czekaj tylko sprawdź jak wycinają lasy na Ukrainie, które to drzewo jedzie do polskich zakładów IKEA. Na Ukrainie trwa rabunkowa wycinka lasów.
valk
Teraz już wiesz dlaczego największy tartak IKEA jest w Polsce blisko granicy z Ukrainą:
https://www.stalowawola.pl/ikea-industry-stalowa-wola-rozpoczyna-produkcje-sprzedaz-pelletu/

Powiązane: Zakupy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki