REKLAMA

Igrzyska Europejskie okiem przedsiębiorców. Wyszli jak Zabłocki na mydle

2023-08-25 11:18
publikacja
2023-08-25 11:18

Igrzyska Europejskie przeszły do historii, choć nie dla wszystkich są to miłe wspomnienia. Nawet 140 firm zaangażowanych w organizacje Igrzysk miało nie otrzymać zapłaty za wykonane usługi. Chodzi o dziesiątki milionów złotych - informuje "Gazeta Wyborcza".

Igrzyska Europejskie okiem przedsiębiorców. Wyszli jak Zabłocki na mydle
Igrzyska Europejskie okiem przedsiębiorców. Wyszli jak Zabłocki na mydle
fot. SARAH MEYSSONNIER / / FORUM

Igrzyska Europejskie to stosunkowo nowy format sportowej rywalizacji. Pierwsza edycja odbyła się w Baku. Drugą edycję zawodów zorganizowano... na Białorusi. Gospodarzem III Igrzysk Europejskich był Kraków. Szacuje się, że impreza kosztowała nawet 2 mld złotych, z czego koszty organizacji to raptem 500 mln złotych, a resztę pochłonęły inwestycje towarzyszące, które mają być dziedzictwem imprezy - pisaliśmy w czerwcu.

Od zakończenia zawodów minęły prawie 2 miesiące. Jednak nawet 140 firm, które pracowały przy organizacji i realizacji Igrzysk Europejskich, wciąż nie dostało pieniędzy za swoje usługi - informuje "Gazeta Wyborcza".

Reklama

Biznes przejechał się na współpracy z rządem

Z ramienia rządu za organizację imprezy odpowiadała spółka Igrzyska Europejskie 2023, którą tworzą przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i miasta Kraków. Catering, przygotowanie obiektów do zawodów - m.in. w tych obszarach działają firmy, które pomagały przy organizacji Igrzysk.

Wydawać by się mogło, że to będzie czysty zysk - okazało się jednak inaczej. Część firm, przez brak płatności, ma być bliska upadłości, a wiele z nich ma poważne kłopoty z płynnością...

- Nie wiem, co robić. Moja firma nie jest duża, ale właśnie dlatego bardzo łatwo nią zatrząść. Mogę jeszcze pociągnąć z oszczędności, ale ile można? - mówi "Wyborczej" jeden z przedsiębiorców, któremu igrzyska winne są ok. miliona złotych. Prosi o anonimowość, boi się odwetu. - Nie mogę się do nikogo dodzwonić. Nie odbierają telefonów osoby z działu finansowego, ani urzędnicy odpowiedzialni za mój sport. Nie mam żadnej odpowiedzi na maile, które wysyłam. Cisza. Dowiedziałem się pokątnie, że część z nich już nie pracuje - mówi "Wyborczej" inny przedsiębiorca, który czeka na swoje 100 tys. zł.

Zapłacimy w najbliższym czasie

Przedsiębiorcy mieli nadzieję, że rząd na wtorkowym posiedzeniu zatwierdzi wypłatę środków za pomocą specustawy o Igrzyskach Europejskich - łacznie chodzi o 66 mln złotych. Nic takiego nie miało jednak miejsca, co oznacza, że na razie nie dostaną pieniędzy za swoją pracę.

"Zapewniamy, że niezbędne do pokrycia zobowiązań środki są w pełni zabezpieczone, a obecnie procedowane jest pilne przeniesienie tych środków z budżetu państwa na konto spółki IE2023" - napisano w cytowanym przez "Wyborczą" wspólnym oświadczeniu spółki i Ministerstwa Sportu.

 Oprac. JM

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (18)

dodaj komentarz
itso_not_to_be
rozwiązanie tej łamigłówki to paradoks/uwielbienie państwowego hot doga :D
manfred-weber
Kto robi interesy z PISorządem?....Wiadomo PISowcy, oni nie stracą, im się należy.....
dasbot
Tu nie chodzi o ten rząd, tu chodzi o każdy rząd...........podstawy ekonomii.....im mniejszy rząd = większy dochód rozporządzalny obywateli = większa szansa w wydawaniu swoich pieniędzy na swoje potrzeby........wobec alternatywy.....większy rząd = większy koszt, większy drenaż pieniędzy obywatela = mniej pieniędzy na własne potrzeby Tu nie chodzi o ten rząd, tu chodzi o każdy rząd...........podstawy ekonomii.....im mniejszy rząd = większy dochód rozporządzalny obywateli = większa szansa w wydawaniu swoich pieniędzy na swoje potrzeby........wobec alternatywy.....większy rząd = większy koszt, większy drenaż pieniędzy obywatela = mniej pieniędzy na własne potrzeby = więcej kasy dla nieudaczników = "zawodowych" posłów i senatorów......Naprawdę to jest tak trudne?
itso_not_to_be odpowiada dasbot
tak to jest trudne żeby domek z kart się nie posypał
itso_not_to_be odpowiada itso_not_to_be
i dlatego nikt się tym nie przejmuje bo by zrypał haha
prs
skoro wybiorcza to.. wszystko jasne..

kto rzadzi w Krakowie.. tez wszystko jasne..
inwestor.pl
Jak można robić interesy ze złodziejami i liczyć na to, że ci wywiążą się w umowy?
itso_not_to_be
no można robić interesy ze złodziejem człowiek jak każdy inny
mararok

Nic dziwnego, przecież rządowi myślą, że dług to coś dobrego. Przedsiębiorcy powinni wiedzieć, że zadłużonych po uszy się omija szerokim łukiem.

Powiązane: Sport i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki