REKLAMA

Idea Bank ze stratą w trzecim kwartale

2018-11-28 07:37
publikacja
2018-11-28 07:37
Idea Bank ze stratą w trzecim kwartale
Idea Bank ze stratą w trzecim kwartale
fot. Jaap Arriens / / ZUMA Press

Trzeci kwartał 2018 r. Idea Bank zamknął ze stratą. Była ona jednak wyraźnie mniejsza od ujemnego wyniku odnotowanego w drugim kwartale.

W trzecim kwartale bieżącego roku strata netto grupy Idea Bank wyniosła 32,6 mln zł. W sumie od początku roku bank jest na minusie o 412 mln zł, na co największy wpływ miały obciążone odpisami wyniki za drugi kwartał.

Wynik odsetkowy banku w minionym kwartale sięgnął 161,6 mln zł, co jest wartością zbliżoną do rezultatu wypracowanego w analogicznym okresie minionego roku. Wyraźnego spadku doznał natomiast wyniku z tytułu prowizji i opłat – w trzecim kwartale 2018 r. wartość ta zamknęła się w 2 tysiącach złotych wobec 88,6 mln zł rok wcześniej.

Po trzech kwartałach 2018 roku wynik z tytułu prowizji i opłat wynosi -144,1 mln zł, w tym przychody wynoszą 273,8 mln zł, a koszty 417,9 mln zł. Bank podał, że koszty z tytułu zwrotów wynagrodzenia z tytułu sprzedaży produktów ubezpieczeniowych wyniosły 189,1 mln zł, a z tytułu zwrotów wynagrodzenia z tytułu sprzedaży produktów inwestycyjnych 141,6 mln zł.

Z kolei w pozycji „wynik z tytułu odpisów” w minionym kwartale figuruje kwota 72 mln zł, zaś od początku roku 230,8 mln zł.

Na koniec września aktywa Idea Banku wynosiły 23,7 mld zł. To o 142 mln mniej niż kwartał wcześniej oraz 387 mln zł więcej niż rok wcześniej.

"Bez zakłóceń"

Idea Bank poinformował także, że w okresie III kwartałów 2018 roku utrzymywał nadzorcze normy płynności na poziomie wymaganym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wskaźnik LCR banku wynosił pod koniec września 145,83 proc.

Pod koniec września 2018 roku współczynnik kapitałowy grupy (CAR) wynosił 9,55 proc. Bank podał, że poziom współczynników wypłacalności CET1, TIER1 oraz CAR na poziomie grupy ukształtował się poniżej minimalnych wymogów określonych przez KNF, które wynoszą: 9,375 proc. na poziomie CET1, 10,875 proc. na poziomie TIER1 oraz 12,875 proc. na poziomie CAR.

W połowie listopada Komisja Nadzoru Finansowego zamieściła wpis dotyczący Idea Banku na Liście ostrzeżeń publicznych KNF.

"Powyższy fakt oraz nasilenie doniesień medialnych nie miały związku z bieżącą działalnością Banku. W tym czasie pomimo wzmożonego ruchu klientów Bank realizował bez zakłóceń wszystkie transakcje klientowskie" - napisano w raporcie.

Bank poinformował w raporcie, że jego zarząd jest w trakcie uzgodnień Planu Ochrony Kapitału z UKNF, a do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za III kwartał nie został on zatwierdzony.

Spółka dodała, że rozpoczęła proces optymalizacji sumy bilansowej i planuje podwyższenie funduszy własnych.

"W ramach podjętych działań związanych ze wzmocnieniem wskaźników kapitałowych, bank rozpoczął proces optymalizacji sumy bilansowej, który będzie kontynuowany w kolejnych kwartałach. Działania te, połączone z zaplanowanym podwyższeniem funduszy własnych, powinny doprowadzić do wzmocnienia pozycji kapitałowej banku, co – poza zmianą modelu biznesowego - jest obecnym priorytetem zarządu banku" - napisano w komunikacie.

Bank podał również, że kontynuuje analizy dotyczące potencjalnego połączenia z Getin Noble Bankiem.

Pierwotnie wyniki banku opublikowane miały zostać 20 listopada, jednak pięć dni wcześniej spółka poinformowała w komunikacie o przesunięciu terminu na 28 listopada.

W środę rano wyniki finansowe pokazał także Getin Noble Bank.

MZ/PAP

Źródło:
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
adamleszcz
Wśród popularnych metod oszustw "na wnuczka" oraz "na policjanta" pojawiła i rozwija nowa metoda "na bank". Za twórcę tego wielkoskalowego oszustwa uznaje się nieoficjalnie znanego w półświatku niejakiego "Ernesta". Oszustwo polega na założeniu banku pod pozorem prowadzenia działalności Wśród popularnych metod oszustw "na wnuczka" oraz "na policjanta" pojawiła i rozwija nowa metoda "na bank". Za twórcę tego wielkoskalowego oszustwa uznaje się nieoficjalnie znanego w półświatku niejakiego "Ernesta". Oszustwo polega na założeniu banku pod pozorem prowadzenia działalności bankowej i wykorzystywaniu zaufania ofiar do bankowych instytucji zaufania publicznego, wypracowanej na przestrzeni dziesięcioleci, do wkręcania tychże ofiar w wysoce ryzykowne i spekulacyjne produkty finansowe, zazwyczaj przynoszące wysokie lub bardzo wysokie straty ofiarom, a zapewniające jednocześnie ich twórcom i pośrednikom wysokie i obowiązkowe prowizje.

Oszust działający w metodzie "na bank" w celu rozmycia odpowiedzialności działa w całym łańcuszku podmiotów powiązanych z tym niebezpiecznym tzw. produktem finansowym. Metoda oszustwa "na bank" charakteryzuje się m.in. zmienioną konstrukcją organizacji placówek oszusta. Występują tam charakterystyczne liczne pokoiki - specjalne box'y sprzedażowe - służące urabianiu ofiar o odosobnieniu, zaufaniu i komforcie, dla wykorzystania psychologicznych aspektów tego stanu pod pretekstem przejawianej dbałości i szacunku dla ofiary (w komforcie i zaufaniu następuje zwiększenie przyjmowania danych tez jako prawdy).

Również od strony kursów giełdowych te narzędzia tj. spółki służące oszustwu "na bank" mają dość powtarzalny schemat: spektakularny początek, faza propagandy i nagonki ludzi, windowanie kursów, i dojenie, ostry zjazd, i dalej już kontynuacja na niskich poziomach, z masą ludzką ogołoconą z pieniędzy i nadziei.

Tak jak tzw. poliso-lokaty to "opakowanie" tzw. lokaty w tzw. polisę, tak w tej metodzie zasadniczą działalność oszusta, jaką jest manipulacyjne wkręcanie w wysoce ryzykowne i stratne dla ofiary (a zarazem bardzo dochodowe dla organizatorów procederu) tzw. produkty finansowe, opakowywuje się w faktyczną i prowadzoną działalność bankową. Istnieje zatem w takim "banku" drugie dno stanowiące jego zasadniczą działalność zarobkową, nad którą, dla zaciągnięcia pieniędzy od ofiar i informacji o nich, jest ulokowana klasyczna działalność bankowa, polegająca na przyjmowaniu depozytów i udzielaniu kredytów.

Bywają w tej metodzie "banki" które w ogóle nie mają obsługi kasowej, całość "placówki bankowej" składa się z niewielkiego zaplecza, recepcji oraz kilku pokoi - box'ów sprzedażowych - służących "poufnemu" i "wyspecjalizowanemu" "doradztwu finansowemu i inwestycyjnemu" realizowanemu przez "najwyższej klasy specjalistów" dla których "pomnażanie" majątku Klienta jest celem nadrzędnym "bo szczególne pieniądze powinny być traktowane w szczególny sposób"...
grzegorzkubik
Te wyniki pokazują dlaczego Pan Czarnecki poszedł do KNF-u i skąd wzięła się ta afera. Facet rozpaczliwie próbuje bronić swego biznesu. Mógł pomyśleć kilka lat temu gdy oferował polisolokaty i oszukiwał klientów.
3b955h
Faktem jest powszechnie znanym na zachodzie, że swoje finansowe interesy powierza się wiarygodnym partnerom.
Kto tak robi śpi spokojnie. Jak bank ma tyle historii oszukanych klientów to omijać szerokim łukiem. Wyjdzie na zdrowie longterm.
cdsrate
Powiedzcie mi w jaki sposób uczciwue zarobi IDEA Bank na rynku, żeby móc wypłacić takie odsetki jak obiecują. Nie ma szans.
A jeżeli założymy, że już w historii proponowali produkty, na których klienci się wyłożyli i to konkretnie - ATEJ KASY NIE MA U NICH W BILANSIE. To ciekawe na co ją przepalili.

Po
Powiedzcie mi w jaki sposób uczciwue zarobi IDEA Bank na rynku, żeby móc wypłacić takie odsetki jak obiecują. Nie ma szans.
A jeżeli założymy, że już w historii proponowali produkty, na których klienci się wyłożyli i to konkretnie - ATEJ KASY NIE MA U NICH W BILANSIE. To ciekawe na co ją przepalili.

Po co napadać na bank, skoro można sobie założyć samemu bank. A możemy się domyśleć, że jak są zaprzyjaźnione firmy, które mają wziąć kredyt i go nie spłacać, to tak się dzieje i sprawy na komitecie kredytowym są akceptowane na potężne kwoty, kiedy zainteresowani z góry wiedzą, że firma nie spłąci kredytów.
I w ten sposób można potężne sumy z banku wydoić. To że tak może być, świadczyć może kondycja tego \banku na tle branży (która i tak różowa nie jest i też może przepalać pieniądze w tym samym systemie). Np. PROJEKT CHOPIN -:-).

To jest dowód, że nie jest to żadna instytucja, która będzie miała historię, tylko jest to jeden z numerów do zrobienia - tym razem dla LC i kogos tam jeszcze kto za nim stoi.

RACHUNEK ZA NIEGO NA KOŃCU MAMY ZAPŁACIĆ WSZYSCY. Albo przez BFG, albo przez jakieś ratowanie z budżetu.
Z etgo punktu widzenia im szybciej zniknie tym mniejsze g... do sprzątania po nim zostanie.
cdsrate
Innymi słowy, jak IDEA Bank za 1 PLN zostanie przejęty, to choć zepsuta ryba w strukturze IDEA banku zostanie na lata jeszcze, to chociaż procedury kredytowe zostaną narzucone innego banku
zmniejsza się ryzyko większego jeszcze rachunku do zapłaenia.

Pomimo, że genralnie nie podoba mi się pomysł "wywłaszczania"
Innymi słowy, jak IDEA Bank za 1 PLN zostanie przejęty, to choć zepsuta ryba w strukturze IDEA banku zostanie na lata jeszcze, to chociaż procedury kredytowe zostaną narzucone innego banku
zmniejsza się ryzyko większego jeszcze rachunku do zapłaenia.

Pomimo, że genralnie nie podoba mi się pomysł "wywłaszczania" to jestem przekonany, że LC planuje nas "wyleszczyć z pieniędzy" i to w skali maksymalnej jak mu się uda.

doninik
"A jeżeli założymy, że już w historii proponowali produkty, na których klienci się wyłożyli i to konkretnie - ATEJ KASY NIE MA U NICH W BILANSIE. To ciekawe na co ją przepalili. " Z całym szacunkiem dla Ciebie, ale nie zgadzam się z tym, pomijając już fakt, że to złodzieje. Proponowali produkty i to jest "A jeżeli założymy, że już w historii proponowali produkty, na których klienci się wyłożyli i to konkretnie - ATEJ KASY NIE MA U NICH W BILANSIE. To ciekawe na co ją przepalili. " Z całym szacunkiem dla Ciebie, ale nie zgadzam się z tym, pomijając już fakt, że to złodzieje. Proponowali produkty i to jest fakt, ale to było tylko pośrednictwo i dlatego tego w bilansie nie ma i nie będzie. Jedyne pocieszenie jest takie, że sądy się wezmą za nich.
ertyy
Nope. Byłem bezpośrednio w IB w B-B bezpośrednio po aferze KNF. Ruch duży. Ale oprócz likwidujących lokaty w panice, byli i tacy, którzy zakładali nowe/nowi klienci. Jednak magia prawie 4% na lokacie działa.

Inna sprawa to poszkodowani przez bank w aferze GetBack. Tutaj po ogłoszeniu KNFu, że IB faktycznie sprzedawał
Nope. Byłem bezpośrednio w IB w B-B bezpośrednio po aferze KNF. Ruch duży. Ale oprócz likwidujących lokaty w panice, byli i tacy, którzy zakładali nowe/nowi klienci. Jednak magia prawie 4% na lokacie działa.

Inna sprawa to poszkodowani przez bank w aferze GetBack. Tutaj po ogłoszeniu KNFu, że IB faktycznie sprzedawał obligacje bez uprawnień, poszkodowani mają praktycznie 100% wygranej w sądzie. Imo bank powinien już zawiązać dodatkowe rezerwy na ten cel.
cdsrate odpowiada ertyy
Ta rzesza, która teraz idzie złożyć lokaty do Idea Banku (która ignoruje tych co już płaczą po kątach po "produktach" LC) stanowi dowód dla pana Leszka, "zobaczcie panowie, jest jeszcze dużo do zrobienia/zarobienia na rynku dla nas, spójrzcie niosą mi kasę w zębach nie zwracając uwagi na ryzyko. Proponujcie Ta rzesza, która teraz idzie złożyć lokaty do Idea Banku (która ignoruje tych co już płaczą po kątach po "produktach" LC) stanowi dowód dla pana Leszka, "zobaczcie panowie, jest jeszcze dużo do zrobienia/zarobienia na rynku dla nas, spójrzcie niosą mi kasę w zębach nie zwracając uwagi na ryzyko. Proponujcie jakie produkty zapropopnujemy tym razem - jest baza to popracowania nad nią" :-)
wizytator odpowiada ertyy
A kto jeszcze zakłada lokatę przez placówkę ? Chyba emeryty tylko.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki