REKLAMA

IMC w II poł. roku przeszacuje aktywa, ale na mniejszą skalę niż w I półroczu

2021-10-05 11:10
publikacja
2021-10-05 11:10
IMC w II poł. roku przeszacuje aktywa, ale na mniejszą skalę niż w I półroczu
IMC w II poł. roku przeszacuje aktywa, ale na mniejszą skalę niż w I półroczu
fot. Krystian Maj / / FORUM

Ukraińska grupa rolnicza IMC w II połowie roku ponownie przeszacuje aktywa, ale skala zmian będzie mniejsza niż w I półroczu - poinformował PAP Biznes prezes, Alex Lissitsa. Spółka wyda w tym roku na inwestycje ok. 6 mln USD, podobna kwota zasili przyszłoroczny CAPEX. IMC nie ma w planach wzrostu banku ziemi czy mocy magazynowych.

"Przeszacowanie wartości aktywów biologicznych (zasiewów i bydła) przeprowadzane jest co kwartał zgodnie ze standardami rachunkowości. W drugiej połowie roku też będzie wykonana aktualizacja wartości aktywów biologicznych, ale jej efekt tradycyjnie nie będzie już tak znaczący jak w pierwszej połowie roku. Określony wkład wniesie aktualizacja wartości zasiewów kukurydzy w związku ze wzrostem cen, a także przeszacowanie upraw pszenicy ozimej zasianej pod zbiory w 2022 r." - poinformował Lissitsa.

W I połowie 2021 r. IMC opublikowało najlepsze w historii wyniki finansowe. Zysk netto wzrósł w tym czasie o 189 proc. do 77,4 mln USD, a EBITDA zwiększyła się o 93 proc. do 91,9 mln USD. Przychody spółki urosły w I półroczu 2021 r. do 84,8 mln USD z 79,8 mln USD rok wcześniej.

Jak poinformowało IMC, skokowe wzrosty zysków to efekt zwiększających się cen zbóż i roślin oleistych, które uprawia grupa.

IMC to grupa rolnicza działającą na terenie Ukrainy. Zajmuje się produkcją i magazynowaniem produktów rolnych takich jak kukurydza, pszenica, czy słonecznik oraz produkcją mleka.

W całym 2020 r. uprawa zbóż odpowiadała za 98 proc. przychodów grupy, a segment produkcji mleka i magazynowy miały po 1 proc. W ramach produkcji zbóż największy udział w obrotach zanotowała kukurydza (65,4 proc.), a następnie słonecznik (19,9 proc.) oraz pszenica (14,2 proc.). Pozostałe uprawy stanowiły 0,5 proc.

Pytany o ocenę zbiorów zbóż w obecnym sezonie, prezes odpowiedział: "Tegoroczne żniwa ciężko nazwać bezproblemowymi z perspektywy występujących warunków pogodowych. Charakteryzowały je obfite opady oraz niskie temperatury, w konsekwencji czego spadło tempo żniw i zasiewu pszenicy ozimej. Niemniej jednak, planujemy zakończyć prace w terminach bliskich optymalnych".

"Dodatkowo, optymizmem napawa fakt, że dzięki efektywnym technologiom udaje się wypracować wydajność zbiorów na poziomie wyższym od planowanego" - dodał.

Lissista poinformował, że IMC ma stabilny portfel kredytowy i oczekuje na koniec roku zadłużenia na poziomie 33 mln USD.

"Bardziej ważnym zadaniem dla nas jest tendencja do dalszego obniżenia kosztu zadłużenia poniżej 3 proc. rocznie wyrażonego w USD" - podał.

Prezes poinformował, że tegoroczny CAPEX spółki wynosi 6 mln USD. Wydatki zostały poniesione głównie w pierwszej połowie roku na maszyny rolnicze i modernizacje mocy magazynowych zbóż.

"W kolejnym roku planujemy przeznaczyć analogiczną sumę na podobne cele. To w dużej mierze CAPEX utrzymaniowy. Około połowy inwestycji przeprowadzamy z pomocą 5-letnich kredytów inwestycyjnych (...) Taka struktura finansowania pozwala znacząco obniżyć koszt długu" - podał Lissitsa.

Pod koniec kwietnia tego roku IMC opublikowało strategię do 2030 r., która zakłada, że firma pozostanie spółką rolniczą i skupi się na uprawie zbóż przeznaczonych na eksport. Ponadto skoncentruje się na efektywności operacyjnej i zrównoważonym rozwoju. Będzie także dzielić się zyskiem z akcjonariuszami w formie dywidendy.

"We wskazanym okresie (latach 2021-2022 - przyp. PAP Biznes) planujemy skoncentrować uwagę głównie na dalszym zwiększeniu efektywności operacyjnej poprzez wdrożenie innowacyjnych technologii i praktyk. Dla osiągnięcia wskazanego celu główny akcent położymy na pracy departamentu R&D, wynikach ich badań i doświadczeń. W pierwszej kolejności w ramach tego obszaru będziemy stawiać na kwestie ekologii procesu produkcyjnego poprzez zmniejszenie zużycia zasobów (paliwo, środki ochrony roślin, nasiona, woda), a także redukcję emisji CO2" - skomentował prezes.

Spółka nie ma obecnie w planach powiększania banku ziemi, zwiększania mocy magazynowych czy powiększania mlecznego stada.

Od lipca 2021 r. na Ukrainie wszedł w życie pierwszy etap reformy ziemi, zgodnie z którym grunty mogą kupować tylko osoby fizyczne z ograniczeniem do 100 ha. Osoby prawne będą mogły nabywać ziemię od 2024 r.

"Planujemy uczestniczyć w tym procesie, na drugim etapie reformy rynku ziemi, kiedy będzie możliwy zakup ziemi przez osoby prawne – rezydentów Ukrainy" - poinformował Lissitsa.

"IMC ma dziś do dyspozycji 554 tys. mocy magazynowych. To wystarczająco dla pełnego cyklu: przyjęcia zboża, dodatkowych prac, magazynowania i wyładowania całego uprawianego przez nas zboża. Mleczny kierunek nie jest dla nas strategiczny, dlatego, że odpowiada za zaledwie 1 proc. przychodów. Rozszerzanie aktywności w tym obszarze nie jest planowane" - dodał.

Na koniec 2020 r. IMC dysponowało bankiem ziemi o wielkości 120 tys. ha oraz hodowlą bydła w liczbie 1.034 szt., w tym 656 krowami.

W 2022 r. na Ukrainie planowane jest wprowadzenie minimalnego obowiązku podatkowego dla podmiotów zajmujących się działalnością rolniczą.

"Dla naszej spółki te nowości nie generują żadnych dodatkowych ryzyk, dlatego że obecny poziom płaconych przez nas podatków spełnia kryterium wspomnianego wyżej minimum. Ten podatek dotknie głównie nieduże gospodarstwa, które na Ukrainie tradycyjnie wnosiły do budżetu niewielkie środki" - poinformował prezes.

Jolanta Tumulec (PAP Biznes)

jow/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki