IKE lepiej założyć w banku spółdzielczym

analityk Bankier.pl

Oszczędności na emeryturę lepiej zdeponować w banku spółdzielczym. Spółdzielcy oferują nawet dwukrotnie wyższe stawki na Indywidualnych Kontach Emerytalnych niż banki komercyjne.

IKE to trzeci, nieobowiązkowy filar emerytalny. Pieniądze zdeponowane na kontach IKE, w odróżnieniu do ZUS i OFE, są własnością klienta i może je w dowolnej chwili wycofać. IKE prowadzone są w bankach w formie inwestycji lub jako konta oszczędnościowe. Te ostatnie działają w podobny sposób jak standardowe rachunki. Stawka oprocentowania jest zmienna, a klient nie jest zobowiązany do regularnego zasilania konta – może to robić w dowolnej chwili. Ustawa przewiduje maksymalny roczny limit wpłat na IKE. W 2016 roku jest to 12 165 zł.

IKE lepiej założyć w banku spółdzielczym
IKE lepiej założyć w banku spółdzielczym (thetaXstock)

Zachętą do oszczędzania na IKE jest zwolnienie osiąganego zysku z podatku Belki. Jest jednak jeden warunek: podatek nie zostanie pobrany, gdy osoba oszczędzająca wypłaci je po osiągnięciu 60. roku życia. Osoby, które przed 60. rokiem życia nabędą uprawnienia emerytalne, mogą dokonać wypłaty nieobciążonej podatkiem już po ukończeniu 55 lat. W innym wypadku, bank pobierze 19 proc. podatku od wypracowanego zysku.

Oprocentowanie IKE prowadzonych w formie konta oszczędnościowego
 w bankach komercyjnych

Bank

Oprocentowanie

Bank Millennium

3,00%

Idea Bank*

3,00%

mBank**

1,75%

Bank BGŻ BNP Paribas

1,70%

Getin Bank

1,50%

*w pierwszym roku dla posiadaczy Konta Idealnego, później oprocentowanie oparte o WIBOR 3M + marża 0,2 proc. W wersji bez konta oprocentowanie 2,00% w pierwszym roku, później WIBOR 3M.

**nie mniej niż 80% stawki WIBOR 1M

Źródło: Bankier.pl

Najwyżej oprocentowane IKE w formie konta oszczędnościowego oferują dziś Bank Millennium i Idea Bank. W obu przypadkach można zarobić 3 proc. Niestety w Idea Banku stawka ta obejmuje tylko pierwszy rok oszczędzania, a później opiera się o wskaźnik WIBOR 3M powiększony o marżę w wysokości 0,2 proc. Idea Bank stawia jeszcze jeden warunek – klient musi założyć Konto Idealne. Jeśli tego nie zrobi, to stawka w pierwszym roku wyniesie 2 proc., a później będzie równa WIBOR 3M.

Pozostałe trzy banki oferują odsetki na poziomie 1,5-1,75 proc., więc zachęta do oszczędzania jest raczej słaba. W grudniu Indywidualne Konto Emerytalne wycofał z oferty PKO Bank Polski. Z produktu mogą korzystać osoby, które zdążyły wcześniej założyć IKE. Oprocentowanie rachunków IKE pozostających w obsłudze wynosi 1,5 proc.

Znacznie lepiej na IKE płacą banki spółdzielcze. Niestety i one w ciągu ostatnich miesięcy obcięły oprocentowanie kont emerytalnych. Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim, który jeszcze kilka miesięcy temu proponował oprocentowanie na poziomie 4,25 proc. ściął stawkę do 2,50 proc. Nowym liderem zestawienia jest Bank Spółdzielczy w Nadarzynie, który proponuje klientom 4 proc. na rachunku. Niewiele mniej płaci Bank Spółdzielczy w Jordanowie – 3,95 proc. W sektorze spółdzielczym bez trudu znajdziemy konta, których oprocentowanie jest wyższe od stawek oferowanych przez banki komercyjne.

Oprocentowanie IKE prowadzonych w formie konta oszczędnościowego
 w bankach spółdzielczych*

Bank Spółdzielczy w Nadarzynie

4,00%

Bank Spółdzielczy w Jordanowie

3,95%

Powiślański Bank Spółdzielczy

3,60%

Bank Spółdzielczy w Miliczu

3,40%

Bank Spółdzielczy w Skierniewicach

3,40%

Bank Spółdzielczy w Nałęczowie

3,30%

Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu

3,30%

PBS Bank (Podkarpacki BS)

3,25%

Warszawski Bank Spółdzielczy

3,10%

Bank Spółdzielczy w Oleśnicy

2,70%

Bank Spółdzielczy w Jarosławiu

2,60%

Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim

2,50%

Bank BPS

2,40%

Bank Spółdzielczy w Tychach

2,30%

Silesia Bank (BS w Katowicach)

2,00%

*wybrane oferty

Źródło: Bankier.pl

Niestety żeby założyć rachunek w banku spółdzielczym, trzeba wybrać się do jego placówki. Większość z nich działa lokalnie i ma siedzibę na terenie jednego miasta lub gminy. Są to z reguły małe banki, ale potencjalni klienci nie powinni się obawiać o zdeponowane tam oszczędności. Wszystkie banki spółdzielcze objęte są takim samym systemem gwarantowania depozytów, jak banki komercyjne. W razie upadku oszczędności do 100 000 euro na głowę wypłaca Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Konferencja WallStreet 20

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zaprasza na dwudziestą, jubileuszową konferencję WallStreet - największe spotkanie inwestorów indywidualnych w Polsce.

Gościem specjalnym konferencji będzie Dariusz Miłek, założyciel oraz prezes CCC SA. Na konferencji wystąpią także: Joe DiNapoli - światowej sławy trader, prof. zw. dr hab. Małgorzata Zaleska – prezes Giełdy Papierów Wartościowych, Wojciech Białek - główny analityk CDM Pekao SA, Sebastian Buczek - Prezes Zarządu Quercus TFI S.A., Grzegorz Zalewski - Dom Maklerski BOŚ S.A.

Dowiedz się więcej na temat konferencji oraz możliwości uczestnictwa w niej.

Bankier.pl jest głównym partnerem medialnym konferencji.

Klienci, którzy posiadają już IKE w innym banku, mogą skorzystać z innej oferty. Procedura zmiany IKE jest prosta. Należy udać się do nowego banku, podpisać umowę i wskazać w niej instytucję, która prowadzi obecnie IKE. W starym banku trzeba natomiast zlecić dyspozycję wypłaty transferowej na nowy rachunek IKE. Pieniądze zostaną przelane w terminie do dwóch tygodni. Nie można posiadać dwóch IKE jednocześnie.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 0 ~obiektywny

IKE lepiej omijać szerokim łukiem..Pamiętajmy o końcowym podatku nie od zysku ale od całości kapitału..IKE to oszustwoi..

! Odpowiedz
0 7 ~bank24_blox_pl

Jakiego podatku? Przecież w IKE - po spełnieniu warunków ustawowych - nie ma żadnego podatku. Taki występuje w IKZE.

! Odpowiedz
0 4 ~bank24_blox_pl

Panie Wojciechu, proszę się nie gniewać, ale chciałbym uzupełnić. Idea Bank od osób zainteresowanych wyższym oprocentowaniem wymaga nie tylko założenia konta, ale też zasilania go min. 1 tys. zł i wydawania kartą min. 400 zł.

! Odpowiedz
4 11 ~ksiadz

najlepiej to u ojca tadeusza, bedzie sie za was modlil jak bedziecie na emeryturze albo u sentora ze Skoku, by was chronilo Prawo i Sprawiedliwosc. Liczba cnot i zaslog partii jest ogromna a czlonkowie zawsze podadza dlon w potrzebie, tylko trzeba miec telefon do Duda Pomoc, ale to przeciez nie problem bo czego sie nie robi dla ciemnego luda

! Odpowiedz
9 0 ~Nina

Czy najlepiej w banku spółdzielczym, to szczerze wątpię. U nas w takim banku siedzą trzy panie i się nudzą. Ale pensję co miesiąc dostają. Nie wydaje mi się aby ten bank umiał gospodarować pieniędzmi. Ale faktem jest, że o emeryturze samemu trzeba pomyśleć, bo ZUS nam jej nie zapewni. Jakby ktoś potrzebował konkretnej wiedzy, jak wygląda nasz system emerytlany, to polecam http://papug.pl/1373-2/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~autor

Spamuj dalej nino

! Odpowiedz
3 9 ~Tao

Raczej SKOKi mają problemy finansowe I upadają, nie banki spółdzielcze, które w większości przypadków są w całkiem niezłej pozycji finansowej.
To są dwa zupełnie różne twory.

! Odpowiedz
1 12 ~gizd

Przeciez jest gwarancja BFG, a na ike nie mozesz wplacac wiecej niz +/- 11 tys rocznie, wiec w czym problem?

! Odpowiedz
19 4 ~ja

Nie ufał bym bankom spółdzielczym.

! Odpowiedz
2 10 ~takty

a ja nie ufam anonimowym mędrkom od siedmiu boleści, jakich się pełno teraz się pałęta po internecie i wygłasza się "przemyślenia".

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne